Irwin Shaw

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Irwin Shaw
Irwin Shaw (1948).jpg
Narození27. února 1913
New York
Úmrtí16. května 1984 (ve věku 71 let)
Davos
Příčina úmrtírakovina
Povolánídramatik, scenárista, romanopisec, spisovatel a filmový producent
Alma materMěstská universita v New Yorku
James Madison High School
Významná dílaBury the Dead
Rich Man, Poor Man
OceněníO. Henry Award (1944)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Logo Wikicitátů citáty na Wikicitátech
Nuvola apps bookcase.svg Seznam dělSouborném katalogu ČR
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Irwin Shaw [šó] (27. února 1913 New York16. května 1984 Davos) byl americký spisovatel, scenárista a dramatik, jehož romány a povídkové sbírky ze života americké společnosti došly v Československu 60.–80. let značné popularity.

Biografie[editovat | editovat zdroj]

Narodil se jako Irwin Gilbert Shamforoff v Bronxu židovským imigrantům z Ruska. Krátce poté si rodina změnila jméno na Shaw a přestěhovala se do Brooklynu, kde strávil většinu svého dětství. Studoval na Brooklyn College, kde psal pro školní noviny; v roce 1934 absolvoval s titulem bakaláře umění. V následujícím roce začal psát scénáře, mj. pro rozhlasové seriály včetně Dicka Tracyho.

Úspěchu dosáhl už v roce 1936 se svou první divadelní hrou Bury the Dead (Mrtvé pohřbívati), kterou napsal do soutěže v předchozím roce; i když nevyhrála, byla uvedena na Broadwayi. Tato jednoaktovka zachycuje ovzduší nadcházející 2. světové války (odehrává se „druhého roku války, která začne zítra“); pojednává o skupině padlých vojáků, kteří se odmítají nechat pohřbít. Od konce 30. let rovněž publikoval povídky, které byly u kritiky úspěšné. V roce 1944 získal cenu O. Henryho pro nejlepší povídku.

Ve 40. letech napsal scénáře pro řadu filmů, poté vstoupil do americké armády, kde se stal praporčíkem. Shawův první román Mladí lvi (The Young Lions, č. 1963), založený na jeho zkušenostech z 2. světové války v Evropě, vyšel roce 1948 a zaznamenal velký úspěch. V roce 1958 byl zfilmován, ale film s knihou neměl příliš společného, což jej rozhořčilo.

Další román The Troubled Air (česky:Neklidné ovzduší) pojednávající o nástupu mccarthyismu vyšel roce 1951. Téhož roku se přestěhoval do Evropy, kde žil dalších pětadvacet let, převážně v Paříži, na Riviéře a ve Švýcarsku; roce 1976 začal žít střídavě na Long Islandu a ve Švýcarsku. V 50. letech napsal několik dalších scénářů. V Evropě vytvořil další knihy, které se staly bestsellery a často byly zfilmovány nebo upraveny pro televizi.

Další dílo[editovat | editovat zdroj]

  • Noční kořist (Nightwork, 1975, č. 1989)
  • Kruh světla a jiné povídky (český výběr 1989)
  • Tomu dala, tomu víc (Rich Man, Poor Man, 1970, č. 1994)
  • Tomu málo, tomu nic (Beggarman, Thief, 1977, č. 1995) – pokračování
  • Večer v Byzanci (Evening in Byzantium, 1973, č. 1995)
  • Chléb na vodách (Bread Upon the Waters, 1980, č. 1985, překlad Hana Žantovská)

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]