Hotel Thermal

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Hotel Thermal
Hotel Thermal v roce 2009
Účel stavby

hotel a kongresové centrum

Základní informace
Sloh brutalismus
Architekti Věra Machoninová,
Vladimír Machonin
Výstavba 1967–1976
Poloha
Adresa SPA HOTEL THERMAL ****
I. P. Pavlova 2001/11
360 01 Karlovy Vary 1, Česká republikaČeská republika Česká republika
Ulice I. P. Pavlova
Souřadnice
Další informace
Web www.thermal.cz
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Hotel Thermal byl postaven v letech 19671976 podle návrhu manželů Věry a Vladimíra Machoninových. Komplex budov je postaven ve stylu brutalismu a od počátku se o něm uvažovalo jako o kongresovém hotelu a hlavním ústředí mezinárodního filmového festivalu[1].

Hotel Thermal je umístěn v Karlových Varech, ulici Ivana Petroviče Pavlova.

Historie výstavby[editovat | editovat zdroj]

V místech dnešního komplexu hotelu Thermal stála Chebská ulice (Eger Strasse). Před začátkem stavby hotelu muselo být zbouráno asi 30 domů, většinou secesních z 19. století. Mezi nejvýznamnější zlikvidované stavby patřil dům Alice, Mattoniho vila, hotel Pošta nebo Komenského škola. V 60. letech byla vypsána architektonická soutěž na výstavbu nového komplexu mezinárodního hotelu s festivalovým kinem. Tuto soutěž vyhrál návrh architektů Věry a Vladimíra Machoninových. Dne 5. června 1968 byl položen základní kámen nové budovy. Slavnostní zahájení provozu proběhlo v lázeňské sezóně 1977. Stavba tak probíhala celých 9 let, důvodem zdržení byl nedostatek finančních prostředků a také průsak podzemní vody do základů stavby[1].

Popis stavby[editovat | editovat zdroj]

Hotelový bazén v roce 1984

Komplex hotelu Thermal se skládá z několika budov. Hlavním tělesem hotelu je šestnáctipodlažní železobetonová stavba, výška budovy je 65 metrů. Inspirací autorům byl brutalismus Le Corbusiera a britských architektů.[2] Ocelové části stavby vyrobili ve Vítkovicích. K mytí oken slouží jeřáb na střeše budovy. Hotel má kapacitu 533 lůžek v 273 pokojích. Kongresové centrum hotelu má kapacitu asi 2000 míst, dále se zde nacházejí 2 restaurace, několik kaváren, noční klub, parkoviště a garáže s myčkou a autoservisem. V místech bývalých technických garáží v podzemí hotelu byl v posledních letech vybudován nový balneo provoz. Unikátem a nedílnou součástí hotelu je otevřený vyhřívaný bazén, dlouhý 50 metrů,[1][3] postavený na skále nad samotnou budovou hotelu. Napájen je termální vodou z Vřídla, teplota v bazénu dosahuje 26–28 °C.

Majitel hotelu[editovat | editovat zdroj]

Hotel Thermal byl postaven jako státní. Od devadesátých let se uvažovalo o privatizaci hotelu, případně dokonce o jeho zbourání a nahrazení lépe zapadající stavbou. Prodej hotelu soukromému majiteli byl však neúspěšný a komplex tak zůstává v rukou českého státu. Ministerstvo financí uvažovalo v roce 2015 o postupném prodeji státního hotelu, první byl nabídnut venkovní bazén, který potřebuje nutné a nákladné opravy[3]. Proti tomuto plánu se však zvedla vlna nevole, a to i ze strany původních architektů hotelu, kteří považují bazén za nedělitelnou součást hotelového komplexu. V červenci 2015 ministerstvo od prodeje bazénu ustoupilo, naopak se začalo hovořit o případném prohlášení celého komplexu hotelu Thermal za kulturní památku.[4]

Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary[editovat | editovat zdroj]

Hotel Thermal během festivalu v roce 2010

Mezinárodní filmový festival, jehož první ročník v Karlových Varech se konal v roce 1947, získal v hotelu Thermal svou hlavní základnu. Ve festivalovém kině se koná úvodní i závěrečný ceremoniál, jsou zde předávány Křišťálové glóby. Prostory pro konání festivalu byly několikrát upravovány, stále si však zachovávají svojí atmosféru, zamýšlenou manželi Machoninovými už v 60. letech. Hlavní kinosál má kapacitu 1148 diváků, kromě něho je zde ještě několik menších promítacích sálů.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b c Památky a příroda Karlovarska [online]. Dostupné online. 
  2. HALÍK, Pavel. Věra a Vladimír Machoninovi 60´/70´ [online]. Galerie Jaroslava Fragnera [cit. 2015-07-15]. Dostupné online. 
  3. a b Karlovarský deník [online]. Dostupné online. 
  4. ČTK. Karlovy Vary podpořily zapsání hotelu Thermal mezi památky. Bojí se necitlivých zásahů. Hospodářské noviny [online]. 2015-05-27, rev. 2015-05-28 [cit. 2015-07-15]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]