Hotel Thermal

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Hotel Thermal
hotel Thermal v roce 2009
Účel stavby

hotel a kongresové centrum

Základní informace
Sloh brutalismus
Architekti Věra Machoninová,
Vladimír Machonin
Výstavba 1967–1976
Poloha
Adresa SPA HOTEL THERMAL ****
I.P. Pavlova 2001/11
Karlovy Vary
360 01 Karlovy Vary 1, Česká republikaČeská republika Česká republika
Souřadnice
Hotel Thermal
Hotel Thermal
Další informace
Web www.thermal.cz
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Hotel Thermal byl postaven v letech 19671976 podle návrhu manželů Věry a Vladimíra Machoninových. Komplex budov je postaven ve stylu brutalismu a od počátku se o něm uvažovalo jako o kongresovém hotelu a hlavním ústředí mezinárodního filmového festivalu[1].

Hotel Thermal je umístěn v Karlových Varech, ulici Ivana Petroviče Pavlova.

Historie výstavby[editovat | editovat zdroj]

V místech dnešního komplexu hotelu Thermal stála Chebská ulice (Eger Strasse). Před začátkem stavby hotelu muselo být zbouráno asi 30 domů, většinou secesních z 19. století. Mezi nejvýznamnější zlikvidované stavby patřil dům Alice, Mattoniho vila, hotel Pošta nebo Komenského škola. V 60. letech byla vypsána architektonická soutěž na výstavbu nového komplexu mezinárodního hotelu s festivalovým kinem. Tuto soutěž vyhrál návrh architektů Věry a Vladimíra Machoninových. Dne 5. června 1968 byl položen základní kámen nové budovy. Slavnostní zahájení provozu proběhlo v lázeňské sezóně 1977. Stavba tak probíhala celých 9 let, důvodem zdržení byl nedostatek finančních prostředků a také průsak podzemní vody do základů stavby[2].

Popis stavby[editovat | editovat zdroj]

hotelový bazén v roce 1984

Komplex hotelu Thermal se skládá z několika budov. Hlavním tělesem hotelu je šestnáctipodlažní železobetonová stavba, výška budovy je 65 metrů. Inspirací autorům byl brutalismus Le Corbusiera a britských architektů.[3] Ocelové části stavby vyrobili ve Vítkovicích. K mytí oken slouží jeřáb na střeše budovy. Hotel má kapacitu 533 lůžek v 273 pokojích. Kongresové centrum hotelu má kapacitu asi 2000 míst, dále se zde nacházejí 2 restaurace, několik kaváren, noční klub, parkoviště a garáže s myčkou a autoservisem. V místech bývalých technických garáží v podzemí hotelu byl v posledních letech vybudován nový balneo provoz. Unikátem a nedílnou součástí hotelu je otevřený vyhřívaný bazén, dlouhý 50 metrů, postavený na skále nad samotnou budovou hotelu. Napájen je termální vodou z Vřídla, teplota v bazénu dosahuje 26–28 °C.

Majitel hotelu[editovat | editovat zdroj]

Hotel Thermal byl postaven jako státní. Od devadesátých let se uvažovalo o privatizaci hotelu, případně dokonce o jeho zbourání a nahrazení lépe zapadající stavbou. Prodej hotelu soukromému majiteli byl však neúspěšný a komplex tak zůstává v rukou českého státu. Ministerstvo financí uvažovalo v roce 2015 o postupném prodeji státního hotelu, první byl nabídnut venkovní bazén, který potřebuje nutné a nákladné opravy[4]. Proti tomuto plánu se však zvedla vlna nevole, a to i ze strany původních architektů hotelu, kteří považují bazén za nedělitelnou součást hotelového komplexu. V červenci 2015 ministerstvo od prodeje bazénu ustoupilo, naopak se začalo hovořit o případném prohlášení celého komplexu hotelu Thermal za kulturní památku.[5]

Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary[editovat | editovat zdroj]

Hotel Thermal během festivalu v roce 2010

Mezinárodní filmový festival, jehož první ročník v Karlových Varech se konal v roce 1947, získal v hotelu Thermal svou hlavní základnu. Ve festivalovém kině se koná úvodní i závěrečný ceremoniál, jsou zde předávány Křišťálové glóby. Prostory pro konání festivalu byly několikrát upravovány, stále si však zachovávají svojí atmosféru, zamýšlenou manželi Machoninovými už v 60. letech. Hlavní kinosál má kapacitu 1148 diváků, kromě něho je zde ještě několik menších promítacích sálů.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. http://www.pamatkyaprirodakarlovarska.cz/karlovy-vary-hotel-thermal/ [online]. 
  2. http://www.pamatkyaprirodakarlovarska.cz/karlovy-vary-hotel-thermal/ [online]. 
  3. HALÍK, Pavel. Věra a Vladimír Machoninovi 60´/70´ [online]. Galerie Jaroslava Fragnera [cit. 2015-07-15]. Dostupné online. 
  4. http://karlovarsky.denik.cz/zpravy_region/thermal-na-prodej-neni-bazen-ano-20150130.html [online]. 
  5. ČTK. Karlovy Vary podpořily zapsání hotelu Thermal mezi památky. Bojí se necitlivých zásahů. [noviny] [online]. 2015-05-27, rev. 2015-05-28 [cit. 2015-07-15]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]