Alžběta Saská

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Alžběta Saská
Narození 4. února 1830
Drážďany
Úmrtí 14. srpna 1912 (ve věku 82 let)
Stresa
Příčina úmrtí cévní mozková příhoda
Místo odpočinku Bazilika Superga
Manžel(ka) Ferdinand Maria Savojsko-Carignanský
Děti Markéta Savojská a Tomáš Savojský
Rodiče Jan I. Saský a Amálie Augusta Bavorská
Příbuzní bratři Albert Saský a Jiří I. Saský
sestry Anna Saská, Markéta Saská a Žofie Saská
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Alžběta Saská, plným jménem německy Prinzessin Maria Elisabeth Maximiliana Ludovika Amalie Franziska Sophia Leopoldine Anna Baptista Xaveria Nepomucena von Sachsen (4. února 1830 Drážďany14. srpna 1912 Stresa) byla rodem saská princezna.

Biografie[editovat | editovat zdroj]

Alžběta Saská jako dítě (v roce 1837)

Původ, mládí[editovat | editovat zdroj]

Princezna Alžběta se narodila jako třetí dítě (druhá dcera) z devíti potomků vévody Jana Saského a jeho manželky Amálie Augusty Bavorské.

Manželství, potomci[editovat | editovat zdroj]

Ve svých dvaceti letech, 22. dubna roku 1850 se v Katedrále Nejsvětější Trojice v Drážďanech provdala za Ferdinanda, janovského vévodu, druhého syna sardinského panovníka Karla Alberta a jeho manželky Marie Terezy, toskánské princezny.

Alžběta Saská s dcerou Markétou, italskou královnou

.

Z manželství Alžběty a Ferdinanda vzešli dva potomci, dcera a syn:

10. února roku 1855 roku Turínu Alžbětin manžel zemřel, zanechav ji ve věku 25 let vdovou. Již 4. října následujícího roku 1856, ještě před uplynutím doby oficiálního smutku Alžběta na zámku v AglièTurína uzavřela tajně nový nerovnorodý sňatek. Jejím manželem se stal italský šlechtic Niccolo Giuseppe Effisio, markýz Rapallo (18251982). To rozezlilo jejího švagra italského krále Viktora Emanuela I. natolik, že ji vykázal do exilu a vzdálil od ní její děti; až později s nimi mohla být v kontaktu. Z tohoto manželství, jež bývá popisováno jako nešťastné, se nenarodily žádné děti. Alžběta přežila i tohoto svého muže, který spáchal sebevraždu; její příčiny údajně spočívaly právě v jejich nešťastném manželství. Zemřela 14. srpna roku 1912 ve věku 82 let v lázních Stresa na Lago Maggiore.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]