Luisa Kristýna Savojská

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Luisa Kristýna Savojská
savojská princezna
Portrét
Narození27. července 1629
Turín, Savojské vévodství
Úmrtí12. května 1692 (ve věku 62 let)
Turín, Savojské vévodství
Sňatek18. srpna 1642
ManželMořic Savojský
DynastieSavojští
OtecViktor Amadeus I.
MatkaKristina Bourbonská
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Princezna Luisa Kristýna Savojská (27. července 1629 Turín12. května 1692 Turín) byla savojská princezna a nejstarší dcera savojského vévody Viktora Amadea I. Byla tak sestřenicí Ludvíka XIV. a Karla II. Stuarta. Vdala se za svého strýce, prince Mořice Savojského, ale neměli spolu žádné potomky. Měla ve vlastnictví turínský palác Villa della Regina.

Život[editovat | editovat zdroj]

Narodila se v paláci Castello del Valentino v Turíně, který patřil dynastii Savojské dynastii. Jejím otcem byl pozdější savojský vévoda Viktor Amadeus I. Savojský a matkou Kristina Marie Bourbonská. Její narození bylo provázeno velkým nadšením. Rodiče přišli o syna a tak očekávali narození mužského dědice, protože jako dívka byla podle sálského zákona vyloučena z nástupnictví, nemohla se stát savojskou vévodkyní. Říkalo se, že je Luisa Kristýna nelegitimní, že ji její matka údajně měla s jedním z francouzských dvořanů, který se jmenoval Pommeuse.[1]

V roce 1630 se stal její otec savojským vévodou. O sedm let později, roku 1637 její otec zemřel a jeho nástupcem se stal její bratr Francis Hyacint, ten zemřel v následujícím roce 1638 a tak se vlády ujal další bratr Karel Emanuel II. Luisina matka převzala regentství a pustila se do sporu se svými švagry, Luisinými strýci, princem Mořicem Savojským a Tomášem Františkem. Oba bratři se spikli proti Kristině Marii a prohlašovali, že její regentství způsobuje válku v Savojsku.

Válka vedla k tomu, že Tomáš s Mořicem prchli do Španělska pro pomoc. Luisina matka díky podpoře Francie brzy zvítězila. Po návratu do Savojska následovaly Luisiny zásnuby se strýcem Mořicem, které byly součástí mírové smlouvy mezi strýci a matkou. Svatba se konala 18. srpna 1642 v Turíně. Mořic byl kardinálem a tak musel papeže požádat o povolení k sňatku. Třináctiletá nevěsta a devětačtyřicetiletý Mořic odjeli do Nice, kde byl Mořic guvernérem.

Její manžel zemřel v roce 1657 na mrtvici a Luisa se stala ve dvaceti sedmi letech vdovou. Mořic jí odkázal svou uměleckou sbírku a obrovské dluhy. Luisa žila v manželově vile vedle Turína, kde také zemřela. Veškerý svůj majetek odkázala manželce svého synovce, Francouzce Anně Marii Orleánské.

Vývod z předků[editovat | editovat zdroj]

 
 
 
 
 
Karel III. Savojský
 
 
Emanuel Filibert Savojský
 
 
 
 
 
 
Beatrix Portugalská
 
 
Karel Emanuel I. Savojský
 
 
 
 
 
 
František I. Francouzský
 
 
Markéta Francouzská
 
 
 
 
 
 
Klaudie Francouzská
 
 
Viktor Amadeus I.
 
 
 
 
 
 
Karel V.
 
 
Filip II. Španělský
 
 
 
 
 
 
Isabela Portugalská
 
 
Kateřina Michaela Španělská
 
 
 
 
 
 
Jindřich II. Francouzský
 
 
Alžběta z Valois
 
 
 
 
 
 
Kateřina Medicejská
 
Luisa Kristýna Savojská
 
 
 
 
 
Karel Bourbonský
 
 
Antonín Navarrský
 
 
 
 
 
 
Františka z Alençonu
 
 
Jindřich IV. Francouzský
 
 
 
 
 
 
Jindřich II. Navarrský
 
 
Jana III. Navarrská
 
 
 
 
 
 
Markéta Navarrská
 
 
Kristina Bourbonská
 
 
 
 
 
 
Cosimo I. Medicejský
 
 
František I. Medicejský
 
 
 
 
 
 
Eleonora z Toleda
 
 
Marie Medicejská
 
 
 
 
 
 
Ferdinand I. Habsburský
 
 
Johana Habsburská
 
 
 
 
 
 
Anna Jagellonská
 

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Princess Luisa Cristina of Savoy na anglické Wikipedii.

  1. OSBORNE, Toby. Dynasty and Diplomacy in the Court of Savoy: Political Culture and the Thirty Years' War. [s.l.]: Cambridge University Press, 2007. 320 s. ISBN 9780521037914. S. 236. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]