Kristýna Hesensko-Rotenburská

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Kristýna Hesensko-Rotenburská
kněžna z Carignana
Portrét
Kristýna Hesensko-Rotenburská na portrétu od Marie Giovanny Clementiové
Úplné jménoKristýna Henrieta
Narození21. listopadu 1717
Rotenburg an der Fulda
Úmrtí1. září 1778 (ve věku 60 let)
Turín
Sňatek4. května 1740
ManželLudvík Viktor z Carignana
PotomciŠarlota Savojská
Viktor Amadeus II. z Carignana
Leopoldina Savojská
Polyxena Savojská
Gabriela Savojská
Marie Tereza Luisa Savojská
Tomáš Savojský
Evžen Savojský
Kateřina Savojská
RodHese-Rotenburg
OtecErnest Leopold Hesensko-Rotenburský
MatkaEleonora z Löwenstein-Wertheimu
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Princezna Kristýna Hesensko-Rheinfelsko-Rotenburská (Kristýna Henrieta; 21. listopadu 1717 Rotenburg1. září 1778 Turín) byla princezna z německé dynastie Hesse-Rheinfels-Rotenburg a sňatkem kněžna z Carignana. Byla matkou princesse de Lamballe, přítelkyně Marie Antoinetty, a Viktora Amadea II., knížete z Carignana.

Život[editovat | editovat zdroj]

Kristýna Henrieta se narodila v Rotenburgu jako nejmladší potomek lankraběte Arnošta Leopolda Hesensko-Rheinfelsko-Rotenburského a jeho manželky Eleonory Anny Marie von Löwenstein-Wertheim-Rochefort. Její starší sestra Polyxena se v roce 1730 provdala za budoucího sardinského krále Karla Emanuela a dala mu potomky. Další sestra Karolína byla manželkou francouzského předsedy vlády Louise Henriho de Bourbon-Condé.

Po svatbě sestry Polyxeny byla Kristýna zasnoubena s princem Ludvíkem Viktorem z Carignana, nejstarším žijícím synem prince Viktora Amadea I. z Carignana a jeho manželky Marie Viktorie Františky Savojské. Carignanové patřili do vedlejší větve dynastie Savojských, po kterých později zdědili trůn a od roku 1861 byli italskými králi.

Kristýna se ve 22 letech 4. května 1740 provdala za o necelé čtyři roky mladšího Ludvíka Viktora. Následujícího roku manžel obdržel titul prince z Carignana. Skutečnost, že to byla část Piemontu, jen dvacet kilometrů jižně od Turínu znamenala, že to mohl být titul pro vedlejší linii, který poskytoval pouze jméno, ne nezávislou vládu ani příjmy.

Kristýnino druhé dítě, které se narodilo Palazzo Carignano, a dostalo jméno Viktor Amadeus, bylo pradědečkem italského krále Viktora Emanuela II. Její nejznámější dcerou byla pátá z nich; Luisa, princezna de Lamballe, nejlepší přítelkyně Marie Antoinetty.

Kristýna zemřela v Palazzo Carignano v noci z 31. srpna na 1. září 1778 a manžel ji následoval o tři měsíce později. Pohřbena byla nejdříve v Turínské katedrále, v roce 1835 bylo však její tělo přeneseno do baziliky Superga. Po její smrti vydal Gazette de France na její počest malý epitaf její dcery de Lamballe:

Úterý, 31. minulého měsíce, princezna Kristýna Henrieta de Hesse Rheinfels, manželka Ludvíka Viktora Amadea de Savoie, prince de Carignan, zemřela v tomto městě [Turín], po vleklé a bolestivé nemoci. Narodila se 24. listopadu 1717.

Potomci[editovat | editovat zdroj]

Kristýna svému manželovi za 38 let trvajícího manželství porodila devět dětí:

Vývod z předků[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Princess Christine of Hesse-Rotenburg na anglické Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Princezna z Carignana
Předchůdce:
Marie Viktorie Savojská
17411778
Kristýna Hesensko-Rotenburská
Nástupce:
Josefína Lotrinská