Violanta Francouzská

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Erb Jolandy Francouzské
Příbuzenstvo
otec Karel VII. Francouzský
matka Marie z Anjou
manžel Amadeus IX. Savojský
syn Ludvík
syn Karel
dcera Marie
dcera Louisa
dcera Anna Savojská
syn Filibert I. Savojský
syn Bernard
syn Karel I. Savojský
syn Jakub
syn Jan

Violanta Francouzská (francouzsky Yolande de France, italsky Iolanda di Valois, 23. září 1434 Tours23. srpna 1478 Chambéry) byla savojská vévodkyně z dynastie Valois.

Život[editovat | editovat zdroj]

Violanta se narodila jako šesté dítě francouzského krále Karla VII. a Marie z Anjou. Jméno získala jako památku na svou babičku z matčiny strany. Roku 1452 [1] se provdala za Amadea, prvorozeného syna savojského vévody. Ženichova sestra Šarlota se roku 1451 či 1457 provdala za Violantina bratra Ludvíka, následníka trůnu. Neduživý, nerozhodný Amadeus trpěl epilepsií a přemírou zbožnosti.[2] Uvažoval o vstupu do kláštera. Přesto se manželům podařilo zplodit řadu dětí. Vládu po otci Amadeus převzal roku 1465 a již od roku 1466 ji fakticky vykonávala energická vévodkyně Violanta.

Po manželově smrti (1472) vedla až do roku 1478 vévodství jako regentka za nezletilého Filiberta. Poradcem jí byl švagr Petr, ženevský biskup. Byla nucena čelit rozpínavosti burgundského vévody Karla Smělého a svého bratra, francouzského krále. Na konci života byla unesena a strávila několik měsíců ve vězení. Zemřela roku 1478 a byla pohřbena v katedrále piemontském Vercelli společně se svým manželem, který byl roku 1677 blahoslaven.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. www.mittelalter-genealogie.de
  2. www.sabaudia.org

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • M. BROCART : Yolande de France, duchesse de Savoie, sœur de Louis x, Yens (CH), 1999
  • DAVISO DI CHARVENSOD (M.C.) : La duchessa Iolanda., Turin, 1935.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]