Přeskočit na obsah

Marie ze Châtillonu

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Marie ze Châtillonu
vévodkyně z Anjou, hraběnka z Maine a Provence
Portrét
Marie na vitráži katedrály v Le Mans
Narození1345
Úmrtí12. listopadu 1404
ManželLudvík I. z Anjou
PotomciLudvík II. Neapolský
Marie
Karel
DynastieChâtillonové
OtecKarel z Blois
MatkaJohana z Penthièvre
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Marie ze Châtillonu nebo také Marie z Blois (134512. listopadu 1404) byla dcera Johany z Penthièvre a Karla z Blois. Sňatkem s Ludvíkem I. z Anjou se stala vévodkyní z Anjou, hraběnkou z Maine, vévodkyní z Touraine, titulární královnou Neapole, Jeruzaléma a hraběnkou z Provence.

Život[editovat | editovat zdroj]

Marie se v roce 1360 provdala za Ludvíka z Anjou, syna krále Jana II. Francouzského. Tím vzrostly jeho oficiální tituly, i když by se vlastně nikdy nemohl stát králem Neapole. Po jeho smrti v roce 1384 se většina provensálských měst vzbouřila proti jejím synovi Ludvíkovi II. Marie zastavila své cennosti a postavila armádu.

Ona, její syn a armáda postupovali od města k městu a získávali podporu. V roce 1387 byl Ludvík oficiálně uznán hrabětem z Aix-en-Provence. PožádalaKarla VI. Francouzského, aby podpořil jejího syna při získání Neapole. V roce 1390 Ludvík s papežovou i francouzskou podporou odplul do Neapole. Marie sjednala sňatek mezi svým synem a Jolandou Argonskou, aby měli při získání Neapole podporu Aragonie.

Sňatek se uskutečnil v roce 1400. Marie byla schopná správkyně a na smrtelné posteli svěřila Ludvíkovi, že ušetřila částku 200 000 écus. To aby měla výkupné pro případ, že by byl zajat.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Marie of Blois, Duchess of Anjou na anglické Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]