Josefína Lotrinská

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Josefína Lotrinská
princezna lotrinská a princezna z Carignan
Joséphine de Lorraine, Princess of Carignan.jpg
Sňatek18. října 1768
ManželViktor Amadeus II.
Narození26. srpna 1753
Versailles
Úmrtí8. února 1797
Turín
Potomcisyn Karel Emanuel
RodLotrinští
OtecLudvík Lotrinský
MatkaLudvika de Rohan
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Josefína Lotrinská (francouzsky: Marie Joséphine Thérèse de Lorraine, 26. srpna 1753, Versailles8. února 1797, Turín) byla rodem princezna lotrinská a sňatkem také princezna z Carignan. Byla babičkou Karla Alberta Sardinského, předposledního sardinsko-piemontského krále, a také Alžběty Savojské, princezny Savojské.

Život[editovat | editovat zdroj]

Josefína s mladší sestrou Annou Šarlotou
Maria Giuseppina Teresa di Lorena, Princess of Carignan.jpg

Josefína Lotrinská, celým jménem Marie Josefína Tereza, se narodila 26. srpna 1753 ve městě Versailles jako druhá ze čtyř dětí Ludvíka Lotrinského, člena z vedlejší větve rodu Lotrinských, a Ludviky de Rohan, z významného francouzského rodu Rohanovů. Bratr Josefíny, Karel Evžen, dokonce doprovázel Marii Antoinettu z Vídně do Francie. Karel Evžen se dokonce roku 1700 stal francouzským velvyslancem a také byl posledním členem rodu Lotrinských, nikdy se neoženil ani neměl potomky. Dalším Josefíniným sourozencem byla sestra Anna Šarlota (1755–1786), která se nikdy nevdala ani neměla potomky. Nejmladším z dětí Ludvíka a Ludviky byl Josef (1759–1812), o jehož životě není příliš záznamů.

Sama Josefína zemřela ve věku pouze 43 let v Turíně v Palazzo Carignano. Byla pohřbena v turínské katedrále a to až do roku 1816, kdy byly její ostatky přesunuty do baziliky Superga. V té době byl carignanským princem Viktor Emanuel I. Sardinský a tělo bylo přesunuto na základě jeho nařízení. Josefína byla cestovatelka a větší část svého života strávila cestováním a psaním publikací (žádnou ale oficiálně nevydala). Také patřila k proudu osvíceneckých lidí.

Josefína byla poslední princeznou lotrinskou; již roku 1737 přestali Lotrinští oficiálně lotrinskému vévodství vládnout. Rod Lotrinských se přesunul do Uher po tom, co si František I. Štěpán vzal Marii Terezii z rodu Habsburských, čímž vznikla dynastie Habsbursko-Lotrinských.

Manželství a potomci[editovat | editovat zdroj]

Dne 18. října 1768 si Josefína vzala prince Viktora Amadea z rodu Savojských. Viktor Amadeus byl synem Ludvíka Viktora a jeho manželky původem z Německa; lankrabínky Kristýny Henrietty Hesensko-Rotenburské. Viktor byl také bratrem Marii Ludviky Savojské, důvěrnice královny Marie Antoinetty.

Josefína a Viktor měli pouze jediného syna; Karla Emanuela. Ten se narodil 24. října 1770 v Turíně, kde Josefína s po svatbě manželem žila. Další potomky již tento pár neměl jelikož Viktor Amadeus zemřel, když bylo Karlovi deset let.

Tituly a oslovení[editovat | editovat zdroj]

  • 26. srpna 1753 – 18. října 1768: Josefína Lotrinská
  • 18. října 1768 – 16. prosince 1778: Její Výsost princezna Josefína Savojská
  • 16. prosince 1778 – 8. února 1797: Její Výsost princezna z Carignano

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Princess Joséphine of Lorraine na anglické Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]