Josefína Lotrinská

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Josefína Tereza Lotrinská
Joséphine de Lorraine, Princess of Carignan.jpg
Narození26. srpna 1753
Versailles
Úmrtí8. února 1797 (ve věku 43 let)
Turín
Místo pohřbeníBazilika Superga
Povolánísaloniérka
ChoťViktor Amadeus II. Savojsko-Carignanský (od 1768)[1][2]
DětiKarel Emanuel Savojsko-Carignanský
RodičeLudvík Karel Lotrinský[1] a Luisa Julie Konstancie Rohanová z Rochefortu[3]
RodGuiseové a Lotrinští
PříbuzníKarel Evžen Lotrinský[1], Josef Maria Lotrinský[1] a Anna Šarlota Lotrinská z Brionne (sourozenci)
Karel Albert Sardinský[4] a Alžběta Savojská (vnoučata)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Marie Josefína Tereza Lotrinská (francouzsky: Marie Joséphine Thérèse de Lorraine, 26. srpna 1753, Versailles8. února 1797, Turín) byla rodem princezna lotrinská a sňatkem také princezna z Carignana. Byla babičkou Karla Alberta Sardinského, předposledního sardinsko-piemontského krále, a také princezna Alžběty Savojské.

Život[editovat | editovat zdroj]

Josefína s mladší sestrou Annou Šarlotou
Maria Giuseppina Teresa di Lorena, Princess of Carignan.jpg

Josefína Lotrinská, celým jménem Marie Josefína Tereza, se narodila 26. srpna 1753 ve městě Versailles jako druhá ze čtyř dětí Ludvíka Karla Lotrinského, člena z vedlejší větve rodu Lotrinských, a Ludoviky Julie, z významného francouzského rodu Rohanů. Bratr Josefíny, Karel Evžen, doprovázel arcivévodkyni Marii Antoinettu z Vídně do Francie. V roce 1700 se stal francouzským velvyslancem a také byl posledním mužským členem rodu Lotrinských, nikdy se neoženil ani neměl potomky. Dalším Josefíniným sourozencem byla sestra Anna Šarlota (1755–1786), která se stala abatyší benediktinského řádu, nikdy se nevdala a neměla potomky. Nejmladším z dětí Ludvíka a Ludoviky byl Josef Maria (1759–1812), jenž během koaličních válek sloužil v rakouské armádě v hodnosti polního zbrojmistra.

Marie Josefína byla cestovatelka a větší část svého života strávila cestováním a psaním publikací (žádnou ale oficiálně nevydala). Také patřila k proudu osvíceneckých lidí.

Zemřela ve věku pouhých 43 let v Turíně v Palazzo Carignano. Byla pohřbena v turínské katedrále a to až do roku 1816, kdy byly její ostatky přeneseny do baziliky Superga na základě nařízení tehdejšího vévody Viktora Emanuela I.

Josefína byla poslední princeznou lotrinskou; již roku 1737 přestali Lotrinští oficiálně lotrinskému vévodství vládnout. Rod Lotrinských se přesunul do Uher po tom, co si František I. Štěpán vzal Marii Terezii z rodu Habsburských, čímž vznikla dynastie Habsbursko-Lotrinských.

Manželství a potomci[editovat | editovat zdroj]

Dne 18. října 1768 se Marie Josefína provdala za prince Viktora Amadea z rodu Savojských, syna Ludvíka Viktora a jeho manželky původem z Německa; lankraběnky Kristýny Henrietty Hesensko-Rotenburské. Viktor byl také bratrem revolucionáři zavražděné Marie Luisy Savojské, důvěrnice královny Marie Antoinetty.

Josefína a Viktor měli pouze jediného syna; Karla Emanuela. Ten se narodil 24. října 1770 v Turíně, kde Josefína s po svatbě manželem žila. Další potomky již tento pár neměl, neboť Viktor Amadeus zemřel, když bylo Karlovi deset let.

Tituly a oslovení[editovat | editovat zdroj]

  • 26. srpna 1753 – 18. října 1768: Josefína Lotrinská
  • 18. října 1768 – 16. prosince 1778: Její Výsost princezna Josefína Savojská
  • 16. prosince 1778 – 8. února 1797: Její Výsost princezna z Carignano

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Princess Joséphine of Lorraine na anglické Wikipedii.

  1. a b c d Dostupné online. [cit. 2016-01-18]
  2. Dostupné online. [cit. 2020-08-07]
  3. Darryl Roger Lundy: The Peerage.
  4. Německá národní knihovna, Státní knihovna Berlín, Bavorská státní knihovna, Rakouská národní knihovna: Gemeinsame Normdatei. Dostupné online. [cit. 2019-08-10]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]