Marie de Guise

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Marie de Guise
královna Skotska
Portrét
Portrét Marie de Guise
Korunovace22. únor 1540
Narození22. listopad 1515
Bar-le-Duc, Francie
Úmrtí11. červen 1560
Edinburgh, Skotsko
PředchůdceMagdalena z Valois
NástupceFrantišek II. Francouzský
ManželéI. Ludvík Orleánský
II. Jakub V. Skotský
PotomciMarie Stuartovna
DynastieGuise
OtecKlaudius de Guise
MatkaAntoinette Bourbonská
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Marie de Guise (22. listopad 1515, Bar-le-Duc, Francie11. červen 1560, Edinburgh, Skotsko) byla skotská královna, regentka (15541559), druhá manželka skotského krále Jakuba V. a matka Marie Stuartovny.

První manželství[editovat | editovat zdroj]

Pocházela z rodu de Guise. Narodila se jako nejstarší dcera vévody Klaudia Lotrinského, vévody de Guise a jeho manželky Antonie Bourbonské. Když jí bylo osmnáct let, vdala se 4. srpna 1534 v kapli královského paláce v Louvru za Ludvíka Orleánského, vévodu z Longueville. O rok později, 30. prosince 1535, se jí narodilo první dítě, syn František.

V zimě následujícího roku byla pozvána do Skotska, kde se konala svatba krále Jakuba V. a francouzské princezny Magdalény z Valois, nejstarší dcery francouzského krále Františka I. Když 9. června 1537 Mariin manžel Ludvík Orleánský zemřel, stala se ve věku 21 let vdovou. O dva měsíce později porodila své druhé dítě, syna Ludvíka, který však ve věku čtyř měsíců zemřel.

Nové námluvy[editovat | editovat zdroj]

Marie de Guise a Jakub V.

Po smrti Jakubovy manželky Magdalény z Valois se skotský král opět vydal do Francie pro nevěstu. Marie de Guise byla dobrou partií i pro krále, což dokazuje i to, že se o její ruku ucházel i sám Jindřich VIII., čehož hlavním důvodem bylo, aby Jakub nemohl posílit své vztahy s katolickou Francií. Katoličtí Guisovci však dali přednost stejně nábožensky orientovanému Jakubovi.

Marie byla šokovaná, když jí oznámili, že pro ni sjednali nový sňatek. Dosud žila v prosperujícím, téměř luxusním prostředí, a vůbec se jí nechtělo opustit kulturně vyspělejší a krásnější Francii a odjet daleko od své rodiny, do podle ní barbarského a drsného Skotska. Na její nevůli se podepsal i fakt, že uplynul jen krátký čas, co ovdověla a přišla o syna, ale nakonec se podvolila žádosti svého otce. Svatba se konala v květnu 1538 v pařížském chrámu Notre-Dame, kde si vzala za manžela skotského krále Jakuba V., v zastoupení Roberta, lorda Maxwella.

Druhé manželství[editovat | editovat zdroj]

Když Marie v červnu opustila Francii, zanechala doma svého prvorozeného syna, kterého si nesměla s sebou vzít do svého nového domova. Na pobřeží Skotska přistála 10. června 1538, a ve Fife ji oficiálně přivítal její manžel Jakub. Marie byla překvapená uvítáním, protože přicházela s přesvědčením, že její nová vlast je barbarská a nekulturní zem. Naproti tomu přinesla Marie do Skotska renesančního ducha, módu i zvyky. Několik dní po Mariině příjezdu se konala svatba ještě jednou, tentokrát se jí ale zúčastnil Jakub osobně, a 22. února 1540 byla Marie v Holyroodském opatství korunovaná na skotskou královnu.

22. května 1540, jen tři měsíce po korunovaci, přivedla Marie v St. Andrews na svět svého prvního syna – následníka trůnu Jakuba, který však žil jenom rok. 24. dubna 1541 porodila druhého syna, Roberta, vévodu z Albany, který ale o dva dny později zemřel rovněž. Další dítě, tentokrát dcera, se narodila 8. prosince 1542. Jen několik dní po narození malé Marie Stuartovny se Marie de Guise stala podruhé vdovou, když duševně zlomený Jakub V. zemřel ve svém paláci Falkland.

Královna vdova[editovat | editovat zdroj]

Po Jakubově smrti se novou královnou stala jen několikadenní Marie Stuartovna. Protože ještě nebyla schopna sama vládnout, regentkou se stala její matka Marie de Guise. Regentství neproběhlo bez problémů – čím dál víc musela bojovat proti protestantům, které tajně podporovala anglická královna Alžběta I. Marie poslala svou dceru na výchovu na francouzský dvůr, kde měla vyrůstat spolu s dětmi krále Jindřicha II. a následně se stát manželkou Jindřichova syna a budoucího francouzského krále Františka II. Marie nechala dceru v rukou své rodiny de Guise a nepřestávala se zajímat o její pokroky, ale navštívila ji ve Francii pouze jedenkrát. V roce 1559 skotský parlament zbavil Marii regentství.

Zemřela 11. června 1560 v Edinburghu na vodnatost. Její tělo bylo převezeno do Francie a pochováno v kostele v ženském klášteře v Remeši, kde byla abatyší její sestra Renée.

Vývod z předků[editovat | editovat zdroj]

 
 
 
 
 
Antonín z Vaudémontu
 
 
Fridrich II. z Vaudémontu
 
 
 
 
 
 
Marie z Harcourtu
 
 
René II. Lotrinský
 
 
 
 
 
 
René I. z Anjou
 
 
Jolanda Lotrinská
 
 
 
 
 
 
Izabela Lotrinská
 
 
Klaudius de Guise
 
 
 
 
 
 
Arnold z Guelders
 
 
Adolf z Guelders
 
 
 
 
 
 
Kateřina Klevská
 
 
Filipa z Guelders
 
 
 
 
 
 
Karel I. Bourbonský
 
 
Kateřina Bourbonská
 
 
 
 
 
 
Anežka Burgundská
 
Marie de Guise
 
 
 
 
 
Ludvík z Vendôme
 
 
Jan VIII. z Vendôme
 
 
 
 
 
 
Jana z Lavalu
 
 
František z Vendôme
 
 
 
 
 
 
Ludvík z Beauvau
 
 
Isabela de Beauvau
 
 
 
 
 
 
Markéta ze Chambley
 
 
Antoinette Bourbonská
 
 
 
 
 
 
Ludvík Lucemburský ze Saint-Pol
 
 
Petr II. Lucemburský
 
 
 
 
 
 
Johana z Marle
 
 
Marie Lucemburská
 
 
 
 
 
 
Ludvík Savojský
 
 
Markéta Savojská
 
 
 
 
 
 
Anna Kyperská
 

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Mária de Guise na slovenské Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]