Luisa Markéta Lotrinská

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Luisa Markéta Lotrinská
kněžna z Conti
Portrét
Narození1588
Zámek Blois, Francie
Úmrtí30. dubna 1631
Zámek Eu, Francie
ManželéFrantišek Bourbon-Conti
François de Bassompierre
PotomciMarie Bourbonská
RodGuisové
OtecJindřich I. de Guise
MatkaKateřina Klévská
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Luisa Markéta Lotrinská (1588, zámek Blois30. dubna 1631, zámek Eu) byla dcerou vévody z Guise a členka rodu Lotrinských. Sňatkem s Františkem Bourbon-Conti se stala kněžnou z Conti. Neměla žádné přeživší potomky.

Život[editovat | editovat zdroj]

Luisa Markéta se narodila na zámku Blois jako nejmladší dcera vévody Jindřicha I. de Guise a jeho manželky Kateřiny Klévské. Byla předposlední ze čtrnácti dětí; její bratr, vévoda Claude z Chevreuse, byl manžel Marie de Rohan, nechvalně známé účastnice Frondy. Její nejstarší bratr Karel se stal po otcově smrti v roce 1588 vévodou de Guise.

Byla členkou rodiny Guisů, vedlejší větve Lotrinských, kteří vládli vévodství Lotrinskému a Baru. Jako Lotrinka byla Luisa Markéta u francouzského dvora zahraniční princeznou.

Pojmenována byla po svých dvou kmotrách; Luisa na počest Luisy Lotrinské, manželky francouzského krále Jindřicha III., a Markéta na počest Markéty z Valois, první manželky krále Jindřicha IV. Francouzského. Otec zemřel, když jí bylo několik měsíců, vyrůstala v péči své matky a babičky z otcovy strany, Anny d'Este.

Luisa Markéta byla u dvora často považována za velkou krásku. Byla si také velmi důvěrná s králem Jindřichem IV., bratrancem svého budoucího manžela.

24. června 1605 se asi sedmnáctiletá Luisa Markéta na zámku Meudon provdala za o třicet let staršího Františka Bourbonského, knížete z Conti, mladšího syna knížete Ludvíka I. z Condé a jeho první manželky Eléanor de Roye. František ovdověl v roce 1601 po smrti své první manželky Jany-Františky de Coeme. Manželství bylo navzdory dvacetiletému trvání bezdětné.

Manželství bylo uzavřeno k utužení vztahů mezi Lotrinskými a vládnoucími Bourbony. Strůjcem sňatku byl údajně král Jindřich IV., který se s ní prý chtěl sám oženit, což je však nepravděpodobné, protože v době, kdy Luisa Markéta přišla ke dvoru, byl už král zamilovaný do Gabrielle d'Estrées.

8. března 1610 knežna z Conti porodila v Palais du Louvre dceru, která byla pokřtěna jako Marie. Bylo to jediné dítě, které manželé měli, dívka však zemřela dvanáct dní po porodu; pohřbena byla v klášteře Saint-Germain-des-Prés.

Františkovou smrtí 2. srpna 1614 se Luisa Markéta stala šestadvacetiletou vdovou. S velkým nadšením se oddala studiu literatury a stala se patronkou mnoha spisovatelů, jako byl François de Malherbe, Nicolas Renouard a Blaise de Vigenère.

Byla dvorní dámou královny Marie Medicejské i Anny Rakouské.

Později se při tajném obřadu provdala za Françoise de Bassompierre. Pár měl údajně dítě, o jeho existenci je však jen málo informací. Po sňatku žili manželé v nemilosti. Luisa Markéta zemřela 30. dubna 1631 ve věku asi 43 let na zámku Eu.

Je považována za autorku beletrizovaného popisu milostného života na dvoře Jindřicha IV., přepracovaného a vydaného pod různými názvy.

Potomci[editovat | editovat zdroj]

  • Marie Bourbonská (8. 3. 1610 Paříž – 20. 3. 1610 tamtéž)[1]

Vývod z předků[editovat | editovat zdroj]

 
 
 
 
 
René II. Lotrinský
 
 
Klaudius de Guise
 
 
 
 
 
 
Filipa z Guelders
 
 
František de Guise
 
 
 
 
 
 
František Bourbonský
 
 
Antoinette Bourbonská
 
 
 
 
 
 
Marie Lucemburská
 
 
Jindřich I. de Guise
 
 
 
 
 
 
Alfons I. d'Este
 
 
Herkules II. d'Este
 
 
 
 
 
 
Lucrezia Borgia
 
 
Anna d'Este
 
 
 
 
 
 
Ludvík XII. Francouzský
 
 
Renata Francouzská
 
 
 
 
 
 
Anna Bretaňská
 
Luisa Markéta Lotrinská
 
 
 
 
 
Engelbert z Nevers
 
 
Karel II. z Nevers
 
 
 
 
 
 
Šarlota Bourbonská
 
 
František I. z Nevers
 
 
 
 
 
 
Jan d'Albret
 
 
Marie d'Albret
 
 
 
 
 
 
Šarlota z Nevers
 
 
Kateřina Klévská
 
 
 
 
 
 
František Bourbonský
 
 
Karel IV. Bourbonský
 
 
 
 
 
 
Marie Lucemburská
 
 
Markéta Bourbonská
 
 
 
 
 
 
René z Alençonu
 
 
Františka z Alençonu
 
 
 
 
 
 
Markéta Lotrinská
 

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Louise Marguerite of Lorraine na anglické Wikipedii.

  1. Marie de Bourbon-Conti (1610-1610) - Find a Grave.... www.findagrave.com [online]. [cit. 2023-01-04]. Dostupné online. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Kněžna z Conti
Předchůdce:
Jana-Františka de Coeme
16051614
Luisa Markéta Lotrinská
Nástupce:
Anna Marie Martinozzi