Augusta Bádenská

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Augusta Bádenská
vévodkyně orleánská
Portrét
Augusta Bádenská
Doba vlády13. července 17248. srpna 1726
Úplné jménoAuguste Marie Jeanne
Narození10. listopadu 1704
Schloss Johannisburg, Bavorsko
Úmrtí8. srpna 1726
Palais-Royal, Paříž, Francie
PohřbenaVal-de-Grâce, Paříž, 16. srpna 1726
ManželLudvík I. Orleánský
PotomciLudvík Filip I. Orleánský
Luisa Marie Orleánská
DynastieZähringenové
OtecLudvík Vilém I. Bádenský
MatkaSibyla Sasko-Lauenburská
PodpisPodpis
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Augusta Bádenská (Augusta Marie Johana; 10. listopadu 17048. srpna 1726) se narodila jako bádenská princezna a sňatkem s Ludvíkem I. Orleánským se stala orleánskou vévodkyní. Její manžel byl vnukem bývalého nepřítele jejího otce, Ludvíka XIV. Ve Francii známá jako Auguste de Bade, zemřela při porodu.

Dětství[editovat | editovat zdroj]

Augusta se narodila v Aschaffenburgu jako deváté dítě velitele císařského vojska Ludvíka Viléma I. Bádenského a jeho o dvacet let mladší manželky Sibyly Sasko-Lauenburské. Po Ludvíkově smrti v roce 1707 se Sibyla stala regentkou za Augustina bratra Ludvíka Jiřího.

Její matka byla velkou patronkou umění, udělala z Bádenska centrum architektonické kultury. V době svého regentství objednala Sibyla výstavbu čtyř paláců a dvou kostelů. Augusta viděla stavbu Schloss Favorite v Rastattu.

Její teta Anna Marie Františka byla sňatkem s Gianem Gastonem Medicejským toskánskou velkovévodkyní.

Manželství[editovat | editovat zdroj]

Jakožto regentka, hledala vhodného manžela pro svou jedinou dceru Augustu Sibyla. Hlavními matčinými kandidáty byli: princ Alexander Ferdinand Thurn-Taxis, syn a dědic Anselma Františka, 2. Knížete z Thurn-Taxis, bohatého německého šlechtice z rodiny Thurn-Taxis a generálního poštmistra Svaté říše římské. Druhým kandidátem byl francouzský princ Ludvík I. Orleánský.

Její matka upřednostňovala spojení s Francií, protože tím by se posílily vztahy s mocným sousedem. Augusta však kvůli svým kořenům dávala přednost sňatku s Němcem. Nakonec dala Augusta na svou matku a souhlasila se sňatkem s Ludvíkem Orleánským, za kterého se provdala 13. července 1724. Orleánským přinesla poměrně malé věno 80 000 livrů.

U dvora ve Versailles byla známa jako Jeanne nebo Auguste de Bade. Sňatkem s Prvním princem královské krve získala titul Madame la Princesse a stala se jednou z nejdůležitějších dam u dvora mladého Ludvíka XV- V době Augustiny svatby byl mladý král Ludvík zasnuben se svou sestřenicí Marianou Viktorií Španělskou. Pár se nikdy nevzal a princezna byla v roce 1725 poslána zpět do Španělska. Augusta byla u dvora oblíbená a proslula svým půvabem. V roce 1725 se Ludvík XV. oženil s Marií Leszczyńskou, tím se Augusta dostala jeden krok za královnu, co se týče postavení a etikety. Ona a její manžel žili v Château de Saint-Cloud, jedné z orleánských rezidencí, měli také byt ve Versailles, kde se v roku 1725 narodil jejich syn Ludvík Filip.

Augusta čekala na začátku srpna na porod druhého dítěte ve Versailles, její tchyně ji však donutila ve vysokém stupni těhotenství k návratu do Paříže, aby se dítě narodilo v Palais-Royal. Z Versailles odešla 4. srpna. Nicméně, kvůli porodním bolestem se museli zastavit v Sèvres. Navzdory zastávám se vrátila do Paříže.

Augusta zemřela 8. srpna 1726 ve 21 letech, tři dny po porodu svého druhého dítěte, v Palais-Royal, pařížském sídle Orleánských. Přes krátkost jejich vztahu, mnoho současníků řeklo, že si byl pár blízký a zamilovali se do sebe na první pohled. Po její smrti držel vdovec dlouhé období smutku. O Augustě se říkalo, že měla všechny skvělé vlastnosti srdce a že zemřela ke všeobecné lítosti Francie.

Byla pohřbena v kostele Val-de-Grâce v Paříži. Po její smrti teta jejího manžela, Alžběta Charlotta Orleánská, přemlouvala Ludvíka ke sňatku s jednou ze svých dcer, buď s Alžbětou Terezou Lotrinskou, nebo s Annou Šarlotou. Ludvík však všechny návrhy odmítl, k velké zlosti své tety.

Potomci[editovat | editovat zdroj]

Tituly a oslovení[editovat | editovat zdroj]

  • 10. listopadu 1704 – 13. července 1724: Její Proslulá Výsost markraběnka Augusta Bádenská
  • 13. července 1724 – 8. srpna 1726: Její Jasnost vévodkyně orleánská

Vývod z předků[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Margravine Auguste of Baden-Baden na anglické Wikipedii.

  1. Louis Philippe I de Bourbon, duc d'Orléans. geni_family_tree [online]. [cit. 2022-12-23]. Dostupné online. 
  2. Louise-Henriette D'Orleans (De Bourbon Conti). geni_family_tree [online]. [cit. 2022-12-23]. Dostupné online. 
  3. Charlotte-Jeanne Béraud, Marquise de Montesson. geni_family_tree [online]. [cit. 2022-12-23]. Dostupné online. 
  4. Louise Marie d'Orléans (1726 - 1728). man8rove.com [online]. [cit. 2022-12-23]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Orleánská vévodkyně
Předchůdce:
Františka Marie Bourbonská
17241726
Augusta Bádenská
Nástupce:
Luisa Henrietta Bourbonská