Františka Marie Bourbonská

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Františka Marie Bourbonská
Légitimée de France
Orléanská vévodkyně
Františka Marie
Františka Marie
Manžel Filip II. Orléanský
Úplné jméno Françoise Marie de Bourbon, légitimée de France
Narození 4. květen 1677
Château de Maintenon, Francie
Úmrtí 1. únor 1749
Palais Royal, Paříž, Francie
Pohřeb 6. února 1749
Pochována Église de la Madeleine de Trainel, Paříž, Francie
Potomci Marie Luisa Alžběta
Luisa Adelaida
Šarlota Aglaé
Ludvík
Luisa Alžběta
Filipina Alžběta
Luisa Diana
Dynastie Bourboni
Otec Ludvík XIV.
Matka Françoise Athénaïs de Rochechouart de Mortemart
Podpis podpis
Františka Marie Orléanská
Františka Marie Orléanská
Arms of Françoise Marie de Bourbon, Légitimée de France as Duchess of Orléans.png

Františka Marie Bourbonská francouzsky Françoise Marie de Bourbon, zvaná rovněž druhá Mademoiselle de Blois (25. května 1677 zámek Maintenon - 1. února 1749, Paříž), byla původem nemanželskou dcerou francouzského krále Ludvíka XIV. a jeho dlouholeté milenky Madame de Montespan a sňatkem vévodkyní z Chartres (1692) a z Orléansu (1701).

Biografie[editovat | editovat zdroj]

Františka Marie se narodila jako šesté dítě (třetí dcera) ze vztahu francouzského krále Ludvíka XIV. a jeho dlouholeté oficiální milenky Madame de Montespan. V roce 1681 byla uznána za legitimní dceru Francie.

Manželství[editovat | editovat zdroj]

Františka Marie se provdala za svého bratrance Filipa II. Orléanského (pozdějšího regenta Francie), syna mladšího králova bratra Filipa I. Orléanského. Sňatek, který se uskutečnil 9. února roku 1692, připravoval její otec král Ludvík XIV. dlouho před tím, otec ženicha však vytrvale odmítal dát k němu souhlas. Tato záležitost byla jednou z mála zásadních neshod mezi oběma bratry, jejich vztah však těžce poznamenala; Filip Orléanský tento vynucený sňatek svého syna těžce nesl a často jej Ludvíkovi XIV. vyčítal. Tyto celé roky trvající bratrské hádky podlomily Filipovo zdraví, po jednom z těchto sporů dostal Filip záchvat mrtvice a 9. června roku 1701 zemřel na svém zámku Saint-Cloud. Nevěsta dostala obrovské věno dva miliony livrů, které však přesto nestačily k tomu, aby překonaly námitky a předsudky ze strany Orléanských, především ženichovy matky vévodkyně Alžběty Šarloty, která byla tímto svazkem vysoce pohoršena.

Potomci[editovat | editovat zdroj]

Manželství Františky Marie a jejího bratrance Filipa Orléanského nebylo příliš šťastné, přesto z něj vzešlo devět dětí, osm děvčat a chlapec; vyjma první dcery, která zemřela jako desetiměsíční nemluvně, se všechny dožily dospělosti:

Filip měl řadu milenek, to však Františku Marii příliš neznepokojovalo. V roce 1701 ji smrt jejího strýce a tchána Filipa I. Orléanského pozvedla mezi první dámy dvora, bezprostředně za vévodkyni burgundskou. Vévodkyně orléanská byla vždy ženou neduživou, trávící dny v zahálce, obklopená svými dámami a společnicemi, nevzhlednými a poddajnými.

Vztahy s její starší sestrou, vévodkyní Bourbonskou, nebyly právě srdečné a v roce 1710 se popraly v záležitosti sňatku vévody de Berry, nejmladšího syna následníka Ludvíka XIV., Grand dauphina. Obě vévodkyně měly po dvou dcerách na vdávání, ale vévodkyně orléanská byla obratnější; získala sympatie vévodkyně burgundské a především madame de Maintenon, tajné manželky královy, který posléze rozhodl, že ženou vévody de Berry se stane Marie Louisa Alžběta Orléanská.

Poslední léta života[editovat | editovat zdroj]

V roce 1715, a po smrti Ludvíka XIV. se stal Filip regentem Francie po dobu neplnoletosti následníka Ludvíka XV. V roce 1721 se Františce Marii dostalo velkého zadostiučinění, když se její dcery provdaly za španělské infanty. V roce 1723, po smrti svého manžela, se stáhla do paláce Saint Cloud, kde v roce 1749 zemřela.

Vývod z předků[editovat | editovat zdroj]

Tituly[editovat | editovat zdroj]

  • 25. května - 9. února 1692 Mademoiselle de Blois
  • 9. ledna 1692 - 19. června 1701 Její královská výsost vévodkyně de Chartres
  • 19. června 1701 - 2. prosince 1723 Její královská výsost vévodkyně de Orléans
  • 2. prosince 1723 - 1. února 1749 Její královská výsost vévodkyně vdova de Orléans

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]