Madame de Montespan

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Madame de Montespan
Madame de Montespan Pierre Mignard Studio.JPG
Narození5. října 1640
Lussac-les-Châteaux
Úmrtí27. května 1707 (ve věku 66 let)
Bourbon-l'Archambault
Povolánídvorní dáma
Nábož. vyznáníkatolická církev
Manžel(ka)Louis Henri de Pardaillan de Gondrin
Partner(ka)Ludvík XIV.
DětiFrantiška Marie Bourbonská
Louis-Alexandre de Bourbon, comte de Toulouse
Louise Françoise de Bourbon
Ludvík August
Louis Antoine de Pardaillan de Gondrin
Louise Marie Anne de Bourbon
Louis-César de Bourbon
Marie Christine de Pardaillan de Gondrin
unknown son Bourbon
unknown daughter de Bourbon
RodičeGabriel de Rochechouart de Mortemart a Diane de Grandseigne (ou de Grandsaigne)
PříbuzníLouis Victor de Rochechouart de Mortemart, Gabrielle de Rochechouart de Mortemart a Marie Madeleine de Rochechouart de Mortemart (sourozenci)
Luisa Alžběta Orléanská, Ludvík I. Orleánský, Šarlota Aglaé Orleánská, Louise Adélaïde d'Orléans, Filipína Alžběta Orleánská, Louisa Diana Bourbonsko-Orleánská, Marie Luisa Alžběta Orléanská a unknown daughter d'Orléans[1] (vnoučata)
FunkceFavorit
PodpisMadame de Montespan – podpis
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Françoise de Rochechouart, markýza de Montespan (též paní Montespanová či francouzsky Madame de Montespan, 5. října 1640[2][3], zámek Lussac-les-Châteaux – 26. května 1707, Bourbon-l'Archambault) byla francouzská šlechtična a jedna z milenek francouzského krále Ludvíka XIV.

Françoise (Františka; později se nechala jmenovat také Athénaïs) se narodila jako dcera vévody de Mortemart a jeho manželky Diany de Grandseigne. Vzdělání získala v klášteře v Saintes. V roce 1658, po ukončení studia, opustila klášter se jménem Mademoiselle de Tonnay-Charente. O něco později, po příchodu na francouzský dvůr, byla dívka přijata do služeb Henrietty Anny, vévodkyně orleánské, švagrové krále Ludvíka XIV., díky přímluvě královny matky Anny Rakouské.

Manželství a děti[editovat | editovat zdroj]

Françoise se v únoru roku 1663 provdala za Louise Henriho de Pardaillan, markýze z Montespanu a Antinu (†1701). Z manželství vzešly dvě děti:

Markýza de Montespan

Na podzim roku 1666 se poznala s králem Ludvíkem XIV., který tehdy již byl znuděn svou tehdejší favoritkou Louisou de La Vallière. Jeho milenkou se Françoise stala v roce 1667. Když se to její manžel dozvěděl, způsobil na dvoře velký skandál, jehož výsledkem ovšem bylo pouze to, že byl uvězněn ve For-l'Évêque a posléze vypovězen na své statky.

V letech 16671679 byla Madame de Montespan oficiální milenkou královou. Obklopila se přepychem a vytvořila kolem sebe skvělý dvůr. V letech 16691672 byla kompromitována (ať už důvodně či ne) v tzv. travičské aféře. To od ní postupně vzdálilo krále, jenž se s ní v roce 1679 rozešel. Novou milenkou a v roce 1683 oficiální milenkou Ludvíka XIV. se stala Madame de Maintenon, původně vychovatelka společných dětí krále a Madame de Montespan.

Françoise porodila králi sedm dětí, které sice nebyly uznány jako součást královské rodiny, tato skutečnost však byla kompenzována vysokými šlechtickými tituly, jež jejich původ legitimizovaly:

Výchovou svých dětí pověřila Françoise Montespanová paní Scarronovou, pozdější Madame de Maintenon, která se posléze stala její rivalkou a přítelkyní krále.

V roce 1683 již madame de Montespan nefigurovala jako favoritka krále, nehodlala však opustit dvůr. Pokračovala ve svém způsobu života, pořádajíc grandiózní slavnosti a žijíc stále nad své možnosti.

V roce 1685 se její dcera Mademoiselle de Nantes provdala za vévodu de Bourbon, Ludvíka III. de Bourbon-Condé. V roce 1692 se její syn vévoda z Maine oženil s vnučkou vévody Condé a její dcera Mademoiselle de Blois se provdala za vévodu de Chartres, králova synovce. Françoise de Montespan byla velmi pyšná na vynikající sňatky svých dětí; vyjádřila se, že postavení, jehož dosáhly, je to jediné, co ji zajímá.

V 1691 odešla z Versailles do Paříže, kde žila osamělým a zbožným životem až do své smrti v roce 1707.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Darryl Roger Lundy: The Peerage.
  2. (francouzsky) Maurice Rat, La Royale Montespan, Paris: Plon, 1959.
  3. (francouzsky) Jean-Christian Petitfils, Madame de Montespan, Paris: Fayard, 1988.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Surintendante de la Maison de la Reine
Předchůdce:
Olympie Manciniová
16791683
Madame de Montespan
Nástupce:
Marie Anna Bourbonská