Madame de Montespan

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Madame de Montespan
Madame de Montespan Pierre Mignard Studio.JPG
Narození 5. října 1640
Lussac-les-Châteaux
Úmrtí 27. května 1707 (ve věku 66 let)
Bourbon-l'Archambault
Manžel(ka) Louis Henri de Pardaillan de Gondrin
Děti Františka Marie Bourbonská
Louis-Alexandre de Bourbon, comte de Toulouse
Louise Françoise de Bourbon
Ludvík August
Louis Antoine de Pardaillan de Gondrin
Louise Marie Anne de Bourbon
Louis-César de Bourbon
Marie Christine de Pardaillan de Gondrin
Rodiče Gabriel de Rochechouart de Mortemart a Diane de Grandseigne (ou de Grandsaigne)
Příbuzní Louis Victor de Rochechouart de Mortemart
Gabrielle de Rochechouart de Mortemart
Marie Madeleine de Rochechouart de Mortemart
Podpis Signature of Françoise de Rochechouart, better known as Madame de Montespan.jpg
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Françoise Athénaïs de Rochechouart, markýza de Montespan (5. října 1640, zámek Lussac-les-Châteaux – 26. května 1707, Bourbon-l'Archambault) byla francouzská šlechtična známá jako Madame de Montespan, jedna z milenek francouzského krále Ludvíka XIV.

Françoise (Františka; později se nechala jmenovat také Athénaïs) se narodila jako dcera vévody de Mortemart a jeho manželky Diany de Grandseigne. Vzdělání získala v klášteře v Saintes. V roce 1658, po ukončení studia, opustila klášter se jménem Mademoiselle de Tonnay-Charente. O něco později, po příchodu na francouzský dvůr, byla dívka přijata do služeb Henrietty Anny, vévodkyně orléanské, švagrové krále Ludvíka XIV., díky přímluvě královny matky Anny Rakouské.

Manželství a děti[editovat | editovat zdroj]

Françoise se v únoru roku 1663 provdala za Louise Henriho de Pardaillan, markýze de Montespan (†1701). Z manželství vzešly dvě děti:

  • Marie Christina de Pardaillan (1663–1675)
  • Luis Antoine de Pardaillan (1665–1736)
Markýza de Montespan

Na podzim roku 1666 se poznala s králem Ludvíkem XIV., který tehdy již byl znuděn svou tehdejší favoritkou Louisou de La Vallière. Jeho milenkou se Françoise stala v roce 1667. Když se to její manžel dozvěděl, způsobil na dvoře velký skandál, jehož výsledkem ovšem bylo pouze to, že byl uvězněn ve Fort-l’Évêque a posléze vypovězen na své statky.

V letech 16671679 byla Madame de Montespan oficiální milenkou královou. Obklopila se přepychem a vytvořila kolem sebe skvělý dvůr. V letech 16691672 byla kompromitována (ať už důvodně či ne) v tzv. travičské aféře. To od ní postupně vzdálilo krále, jenž se s ní v roce 1679 rozešel. Novou milenkou a v roce 1683 oficiální milenkou Ludvíka XIV. se stala Madame de Maintenon, původně vychovatelka společných dětí krále a Madame de Montespan.

Françoise porodila králi sedm dětí, které sice nebyly uznány jako součást královské rodiny, tato skutečnost však byla kompenzována vysokými šlechtickými tituly, jež jejich původ legitimizovaly:

Výchovou svých dětí pověřila Françoise paní Scarron, pozdější Madame de Maintenon, která se posléze stala její rivalkou a přítelkyní krále.

V roce 1683 již madame de Montespan nefigurovala jako favoritka krále, nehodlala však opustit dvůr. Pokračovala ve svém způsobu života, pořádajíc grandiózní slavnosti a žijíc stále nad své možnosti.

V roce 1685 se její dcera Mademoiselle de Nantes provdala za vévodu de Bourbon, Ludvíka III. de Bourbon-Condé. V roce 1692 se její syn vévoda z Maine oženil s vnučkou vévody Condé a její dcera Mademoiselle de Blois se provdala za vévodu de Chartres, králova synovce. Françoise de Montespan byla velmi pyšná na vynikající sňatky svých dětí; vyjádřila se, že postavení, jehož dosáhly, je to jediné, co ji zajímá.

V 1691 odešla z Versailles do Paříže, kde žila osamělým a zbožným životem až do své smrti v roce 1707.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]