Luisa Diana Orleánská

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Luisa Diana Orleánská
princezna z Conti
Luisa Diana Orleánská jako Venuše, Noël-Nicolas Coypel, 1731
Luisa Diana Orleánská jako Venuše, Noël-Nicolas Coypel, 1731
Sňatek 22. ledna 1732
Manžel Louis François I. de Bourbon
Narození 27. června 1716
Palais Royal, Paříž
Úmrtí 26. září 1736 (20 let)
Château d'Issy, Issy-les-Moulineaux
Pohřeb 30. září 1736
Pohřbena Saint-André-des-Arcs, Paříž
Potomci Louis François II. de Bourbon
Rod Bourbon-Orléans
Otec Filip II. Orleánský
Matka Františka Marie Bourbonská
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Luisa Diana Orleánská (27. června 1716, Palais Royal26. září 1736, Château d'Issy) byla sedmou dcerou a posledním dítětem Filipa II. Orleánského (v letech 1715 až 1723 regenta království) a jeho manželky Františky Marie Bourbonské, nejmladší legitimizované dcery krále Ludvíka XIV. a jeho milenky Madame de Montespan. Luisa Diana se narodila během regentství svého otce za mladého Ludvíka XV. Sňatkem princezna z Conti zemřela ve dvaceti letech při porodu.

Život[editovat | editovat zdroj]

Luisa Diana Orleánská se narodila v Palais Royal, pařížském sídle Orléanských, 27. června 1716 jako nejmladší dítě vévody a vévodkyně z Orléans. K narození své vnučky Alžběta Šarlota Falcká, u dvora známá jednoduše jako Madame, řeklaː

Ve chvíli, kdy jsem dokončila svůj dopis princezně z Walesu, mi přišli oznámit, že Madame d'Orléans začaly porodní bolesti. V jedenáct hodin byl můj kočár připraven [at the Château de Saint-Cloud], ve čtvrt na jednu jsem vstoupila do předpokoje a bylo mi řečeno tichým hlasem : 'Její královská Výsost před hodinou bezpečně usnula.' Bylo to však řečeno tak smutným tónem, že jsem nepochybovala o tom, že Madame d'Orléans porodila sedmou dceru, a to se bohužel stalo.

Do svatby byla Luisa Diana známá jako Mademoiselle de Chartres. Oslovení Mademoiselle de Chartres užívala již její starší sestra Adéla, která byla v době jejího narození již jeptiškou v Chelles. Užívala ho také její teta Alžběta Charlotta Orleánská.

Luisa vyrůstala v době, kdy byl její otec, známý jako Philippe d'Orléans nebo jednoduše le Régent, de facto vládcem Francie, od smrti Luisina dědečka Ludvíka XIV. měl na starosti státní záležitosti. V Palais Royal měl Régent svůj dvůr, kde otevřeně žil se svou milenkou Marie-Madeleine de Parabère. Její matka později získala Château de Bagnolet, kde žila klidným životem bez skandálů.

Jako členka vládnoucího rodu Bourbonů byla Luisa princeznou královské krve. Protože byla její matka nemanželské dítě, nebyla Luisa ani její sourozenci fille de France.

V dětství prý byla velmi citlivá a v dospělosti z ní vyrostla jedna z nejkrásnějších regentových dcer. Jelikož byla jen další dívkou (jednou ze sedmi), nebylo její narození uvítáno s takovou radostí, jako narozená jejího bratra Ludvíka. V roce 1723 její otec ve čtyřiceti devíti letech ve Versailles zemřel a titul orléanského vévody zdědil její jediný bratr Ludvík, který se v roce 1724 oženil s markraběnkou Johanou Bádenskou.

V prosinci 1731 bylo rozhodnuto, že se Luisa provdá za svého vzdáleného bratrance Louise Françoise I. de Bourbon. Sňatek byl domluven Luisinou matkou Františkou Marií, orléanskou vévodkyní vdovou, a Luisinou sestřenicí (a následně tchyní) Luisou Alžbětou Bourbonskou, princeznou vdovou z Conti.

De 22. ledna 1732 se Luisa Diana za prince z Conti provdala. Svatební obřad se konal na zámku Versailles. Nevěstě bylo patnáct let a ženichovi čtrnáct. Její sestřenice Alžběta Alexandrine Bourbonská měla tu čest držet jí vlečku.

Po svatbě začala být u dvora známá jako Její Jasnost princezna z Conti. Její manžel obdržel titul prince z Conti v roce 1727, po smrti svého otce Louise Armanda II., prince z Conti. V roce 1734 porodila Luisa Diana syna, dědice jména Conti, a v roce 1736 druhé dítě, které zemřelo při porodu.

Luisa zemřela 26. září 1736 v Issy při porodu. Byla pohřbena v kostele Saint-André-des-Arcs. Luisin jediný přeživší syn Louis François II. de Bourbon byl posledním princem z Conti.

Potomci[editovat | editovat zdroj]

Vývod z předků[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Louise Diane d'Orléans na anglické Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videa k tématu Louisa Diana Bourbonsko-Orleánská ve Wikimedia Commons

Princezna z Conti
Předchůdce:
Luisa Alžběta Bourbonská
17321736
Luisa Diana Orleánská
Nástupce:
Marie Fortunata d'Este