Luisa Diana Orleánská

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Luisa Diana Orleánská
princezna z Conti
Portrét
Luisa Diana Orleánská jako Venuše, Noël-Nicolas Coypel, 1731
Narození27. června 1716
Palais Royal, Paříž
Úmrtí26. září 1736 (20 let)
Château d'Issy, Issy-les-Moulineaux
PohřbenaSaint-André-des-Arcs, Paříž
30. září 1736
Sňatek22. ledna 1732
ManželLouis François I. de Bourbon
PotomciLouis François II. de Bourbon
RodBourbon-Orléans
OtecFilip II. Orleánský
MatkaFrantiška Marie Bourbonská
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Luisa Diana Orleánská (27. června 1716, Palais Royal26. září 1736, Château d'Issy) byla sedmou dcerou a posledním dítětem Filipa II. Orleánského (v letech 1715 až 1723 regenta království) a jeho manželky Františky Marie Bourbonské, nejmladší legitimizované dcery krále Ludvíka XIV. a jeho milenky Madame de Montespan. Luisa Diana se narodila během regentství svého otce za mladého Ludvíka XV. Sňatkem princezna z Conti zemřela ve dvaceti letech při porodu.

Život[editovat | editovat zdroj]

Luisa Diana Orleánská se narodila v Palais Royal, pařížském sídle Orleánských, 27. června 1716 jako nejmladší dítě vévody a vévodkyně z Orléans. K narození své vnučky Alžběta Šarlota Falcká, u dvora známá jednoduše jako Madame, řekla:

Ve chvíli, kdy jsem dokončila svůj dopis princezně z Walesu, mi přišli oznámit, že Madame d'Orléans začaly porodní bolesti. V jedenáct hodin byl můj kočár připraven [at the Château de Saint-Cloud], ve čtvrt na jednu jsem vstoupila do předpokoje a bylo mi řečeno tichým hlasem : 'Její královská Výsost před hodinou bezpečně usnula.' Bylo to však řečeno tak smutným tónem, že jsem nepochybovala o tom, že Madame d'Orléans porodila sedmou dceru, a to se bohužel stalo.

Do svatby byla Luisa Diana známá jako Mademoiselle de Chartres. Oslovení Mademoiselle de Chartres užívala již její starší sestra Adéla, která byla v době jejího narození již jeptiškou v Chelles. Užívala ho také její teta Alžběta Charlotta Orleánská.

Luisa vyrůstala v době, kdy byl její otec, známý jako Philippe d'Orléans nebo jednoduše le Régent, de facto vládcem Francie, od smrti Luisina dědečka Ludvíka XIV. měl na starosti státní záležitosti. V Palais Royal měl Régent svůj dvůr, kde otevřeně žil se svou milenkou Marie-Madeleine de Parabère. Její matka později získala Château de Bagnolet, kde žila klidným životem bez skandálů.

Jako členka vládnoucího rodu Bourbonů byla Luisa princeznou královské krve. Protože byla její matka nemanželské dítě, nebyla Luisa ani její sourozenci fille de France.

V dětství prý byla velmi citlivá a v dospělosti z ní vyrostla jedna z nejkrásnějších regentových dcer. Jelikož byla jen další dívkou (jednou ze sedmi), nebylo její narození uvítáno s takovou radostí, jako narozená jejího bratra Ludvíka. V roce 1723 její otec ve čtyřiceti devíti letech ve Versailles zemřel a titul orleánského vévody zdědil její jediný bratr Ludvík, který se v roce 1724 oženil s markraběnkou Johanou Bádenskou.

V prosinci 1731 bylo rozhodnuto, že se Luisa provdá za svého vzdáleného bratrance Louise Françoise I. de Bourbon. Sňatek byl domluven Luisinou matkou Františkou Marií, orleánskou vévodkyní vdovou, a Luisinou sestřenicí (a následně tchyní) Luisou Alžbětou Bourbonskou, princeznou vdovou z Conti.

De 22. ledna 1732 se Luisa Diana za prince z Conti provdala. Svatební obřad se konal na zámku Versailles. Nevěstě bylo patnáct let a ženichovi čtrnáct. Její sestřenice Alžběta Alexandrine Bourbonská měla tu čest držet jí vlečku.

Po svatbě začala být u dvora známá jako Její Jasnost princezna z Conti. Její manžel obdržel titul prince z Conti v roce 1727, po smrti svého otce Louise Armanda II., prince z Conti. V roce 1734 porodila Luisa Diana syna, dědice jména Conti, a v roce 1736 druhé dítě, které zemřelo při porodu.

Luisa zemřela 26. září 1736 v Issy při porodu.[1] Byla pohřbena v kostele Saint-André-des-Arcs. Luisin jediný přeživší syn Louis François II. de Bourbon byl posledním princem z Conti.[2]

Potomci[editovat | editovat zdroj]

Vývod z předků[editovat | editovat zdroj]

 
 
 
 
 
Jindřich IV. Francouzský
 
 
Ludvík XIII.
 
 
 
 
 
 
Marie Medicejská
 
 
Filip I. Orleánský
 
 
 
 
 
 
Filip III. Španělský
 
 
Anna Rakouská
 
 
 
 
 
 
Markéta Habsburská
 
 
Filip II. Orleánský
 
 
 
 
 
 
Fridrich Falcký
 
 
Karel I. Ludvík Falcký
 
 
 
 
 
 
Alžběta Stuartovna
 
 
Alžběta Šarlota Falcká
 
 
 
 
 
 
Vilém V. Hesensko-Kasselský
 
 
Šarlota Hesensko-Kasselská
 
 
 
 
 
 
Amálie Alžběta z Hanau-Münzenbergu
 
Luisa Diana Orleánská
 
 
 
 
 
Jindřich IV. Francouzský
 
 
Ludvík XIII.
 
 
 
 
 
 
Marie Medicejská
 
 
Ludvík XIV.
 
 
 
 
 
 
Filip III. Španělský
 
 
Anna Rakouská
 
 
 
 
 
 
Markéta Habsburská
 
 
Františka Marie Bourbonská
 
 
 
 
 
 
Gaspard de Rochechouart
 
 
Gabriel de Rochechouart de Mortemart
 
 
 
 
 
 
Louise de Maure
 
 
Madame de Montespan
 
 
 
 
 
 
Jean de Grandseigne
 
 
Diane de Grandseigne
 
 
 
 
 
 
Catherine de la Béraudière
 

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Louise Diane d'Orléans na anglické Wikipedii.

  1. Louise Diane d'Orléans (1716-1736) - Find A.... www.findagrave.com [online]. [cit. 2021-03-05]. Dostupné online. (anglicky) 
  2. Louis-François-Joseph de Bourbon, prince de Conti | French prince. Encyclopedia Britannica [online]. [cit. 2021-03-05]. Dostupné online. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Princezna z Conti
Předchůdce:
Luisa Alžběta Bourbonská
17321736
Luisa Diana Orleánská
Nástupce:
Marie Fortunata d'Este