Olympie Manciniová

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Olympe Mancini
Narození 11. července 1638
Řím
Úmrtí 9. října 1708 (ve věku 70 let)
Brusel
Olympe Mancini, malba Pierra Mignarda

Olympe Mancini, hraběnka ze Soissons (1638/1640 Řím10. října 1708, Brusel) byla francouzská šlechtična, intrikánka, špiónka, údajně též milenka Ludvíka XIV., manželka Evžena Mořice Savojského, neteř kardinála Mazarina a matka Evžena Savojského.

Po celý svůj život se obírala politickými a dvorními pletichami a intrikami. Několikráte byla od francouzského královského dvora vyhnána a zase se vrátila, opakovaně byla obviňována z různých zločinů (mimo jiné z travičství - měla otrávit svého manžela, což však není příliš pravděpodobné) a stávala se cílem intrik a opakovaně svým sokyním stejným způsobem oplácela. Nakonec musela uprchnout z Francie a zbytek života strávila v zahraničí, převážně v Bruselu. Stalo se tak poté, co odešel ze svého úřadu její mocný spojenec, Jean-Baptiste Colbert. Většina jejího dalšího snažení spočívala v intrikách a špionáži zaměřené proti Francii a jejímu králi.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Vít Vlnas: Princ Evžen Savojský. Život a sláva barokního válečníka, nakladatelství Ladislav Horáček - Paseka a Národní galerie v Praze 2001, ISBN 80-7185-380-1