Marie Anna Savojská (1757–1824)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Marie Anna Savojská
vévodkyně ze Chablais
Maria Anna of Savoy, Duchess of Chablais - Royal Palace of Turin.jpg
Sňatek 19. března 1775
Manžel Benedetto ze Chablais
Úplné jméno Maria Anna Carlota Gabriela di Savoia
Narození 17. prosince 1757
Turín
Úmrtí 11. října 1824 (66 let)
Turín
Pohřbena Bazilika Superga
Rod Savojští
Otec Viktor Amadeus III.
Matka Marie Antonie Španělská
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Marie Anna Savojská (Maria Anna Carlota Gabriela; 17. prosince 175711. října 1824) byla savojskou princeznou a sňatkem se svým strýcem vévodkyní ze Chablais.

Narodila se v Královském paláci v Turíně jako dcera savojského vévody a od roku 1773 sardinského krále Viktora Amadea III. a jeho manželky Marie Antonie Španělské, dcery Filipa V. Španělského.

Marie Anna byla čtvrtou dcerou, ale třetí přeživší, svých rodičů. Dvě její starší sestry se později staly manželkami vnuků francouzského krále Ludvíka XV. Marie Josefína byla manželkou budoucího krále Ludvíka XVIII. a Marie Tereza budoucího krále Karla X.

Tři z jejích bratrů byli posledními sardinskými králi ze starší linie savojského rodu; budoucí Karel Emanuel IV, Viktor Emanuel I. a Karel Felix Sardinský. Po smrti posledního z nich v roce 1831 bez potomků, připadl trůn Karlu Albertovi Sardinskému, dalšímu legitimnímu mužskému dědici.

Život[editovat | editovat zdroj]

Po svatbě jejích starších sester s francouzskými princi, byl vyjednán sňatek mezi Marií Annou a jejím strýcem Benedettem ze Chablais, mladším nevlastním bratrem krále Viktora Amadea. Svatba se konala 19. března 1775 v Turíně. Přestože neměli děti, jejich manželství bylo šťastné; ačkoli si byli velmi blízcí, Marie Anna v něm vždy viděla svého strýce. Měla také velmi dobrý vztah se svými švagrovými, Marií Klotildou Francouzskou a Marií Terezou Rakouskou-Este.

Když v prosinci 1798 napadla sardinské království Francouzská republika, uprchla královská rodina do exilu. Vévodský pár ze Chablais opustil Turín a přestěhoval se do Sardinie, kde zůstal do roku 1799. Poté ostrov opustili a usadili se v Římě v Papežském státu. V roce 1805 strávili několik měsíců ve Florencii jako hosté krále Ludvíka Parmského a jeho manželky Marie Luisy.

Benedetto, vévoda ze Chablais, zemřel 4. ledna 1808 v Římě. Marie Anna ho přežila a zemřela 11. října 1824 v Turíně. Pohřbena byla v bazilice Superga.

Tituly a oslovení[editovat | editovat zdroj]

  • 17. prosince 1757 – 19. března 1775ː Její Královská Výsost princezna Marie Anna Savojská
  • 19. března 1775 – 4. ledna 1808ː Její Královská Výsost vévodkyně ze Chablais
  • 4. ledna 1808 – 11. října 1824ː Její Královská Výsost vévodkyně vdova ze Chablais

Vývod z předků[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Maria Anna of Savoy, Duchess of Chablais na anglické Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videa k tématu Marie Anna Savojská ve Wikimedia Commons