Marie Tereza Savojská (1756–1805)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Marie Tereza Savojská
hraběnka z Artois
Countess of Artois.jpg
Manžel Karel Filip z Artois
Úplné jméno Maria Teresa di Savoia
Narození 31. ledna 1756
Turín, Savojsko
Úmrtí 2. června 1805
Štýrský Hradec, Rakousko
Potomci Ludvík Antonín, vévoda z Angoulême
Žofie z Artois
Karel Ferdinand Bourbonský
Marie Tereza z Artois
Dynastie Savojští
Otec Viktor Amadeus III.
Matka Marie Antonie Španělská
Podpis podpis
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Marie Tereza Savojská (31. ledna 17562. června 1805) byla savojská princezna a manželka Karla Filipa z Artois, vnuka Ludvíka XV. a mladšího bratra Ludvíka XVI. Devatenáct let po její smrti se stal její manžel francouzským králem Karlem X.

Původ[editovat | editovat zdroj]

Princezna Marie Tereza Savojská se narodila v Královském Paláci v Turínu za vlády svého dědečka Karla Emanuela III. Byla třetí dcerou a pátou ze dvanácti dětí dědice trůnu a jeho manželky, Viktora Amadea a Marie Antonie Španělské. Vyrůstala se svou o tři roky starší sestrou Marií Josefínou, která se později provdala do francouzské královské rodiny.

Zásnuby a manželství[editovat | editovat zdroj]

Následovala řada politických sňatků, Marie Tereza byla zasnoubena s hrabětem z Artois, nejmladším vnukem vládnoucího krále Francie, Ludvíka XV. Artois byl původně zamýšlen jako snoubenec pro Luisu Adelaidu Bourbonskou, dceru knížete z Condé. Ke sňatku s Luisou Adelaidou však nikdy nedošlo, protože její postavení bylo mnohem nižší, než Artoise, který byl v přímé linii na dědictví francouzského trůnu. Marie Tereza se za hraběte provdala v zastoupení v Palazzina di caccia of Stupinigi, oficiální obřad se konal ve Versailles 16. listopadu 1773.

Tato svatba byla druhým ze tří francouzsko-savojských spojení během čtyř let. V dubu 1771 se její starší sestra Marie Josefína provdala za staršího bratra hraběte z Artois, hraběte z Provence; později, v roce 1775, se bratr Marie Terezy, Karel Emanuel, oženil se sestrou jejího manžela, Marií Klotildou.

Protože byl její manžel vnukem krále, nesla po svatbě i Marie Tereza titul vnučka Francie. To jí umožnilo ponechat si oslovení "Královská Výsost", které měla od narození jako vnučka krále Sardinie. Nicméně, ve Versailles jí namísto toho říkali Madame la comtesse d'Artois.

Marie Tereza byla ve své době nejnenáviděnější osobou u dvora, i když se vyhnula nejhorším nadávkám zaměřených na její švagrovou, Marii Antoinettu. Hrabě Mercy-Argenteau, který si dopisoval s Marií Terezií ohledně Marie Antoinetty, napsal, že Marie Tereza byla tichá a nejevila zájem absolutně o nic.

Marie Tereza nebyla ve Versailles považována za krásnou, ale její pleť byla všeobecně obdivována. Byla sestřenicí známé Marie Luisy Savojské, kněžny z Lamballe, velké přítelkyně Marie Antoinetty, a také sestřenicí knížete z Condé, který byl později členem kontrarevoluční armády.

Zhruba rok po příchodu do Versailles, Marie Tereza poprvé otěhotněla a porodila první dítě nové královské generace Ludvíka Antonína, vévodu z Angoulême. Následující rok přivedla na svět dceru Žofii, ta však zemřela v šesti letech v roce 1783. Druhý syn Karel Ferdinand z Berry, se narodil v roce 1778. Poslední dítě, dcera Marie Tereza, pojmenována po matce, zemřela v pouhých šesti měsících života.

Marie Tereza prchla s manželem z Francie již krátce po dobytí Bastily, kterým začala Velká francouzská revoluce. Na nějako dobu našla útočiště ve svém rodném Savojsku. Zemřela v exilu ve Štýrském Hradci roku 1805. Pohřbena byla v katedrále svatého Jiljí.

Potomci[editovat | editovat zdroj]

  1. Ludvík Antonín, vévoda z Angoulême
  2. Žofie z Artois
  3. Karel Ferdinand Bourbonský
  4. Marie Tereza z Artois

Vývod z předků[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Princess Maria Theresa of Savoy na anglické Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]