Tři oříšky pro Popelku

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Tři oříšky pro Popelku
Země Československo
Německo
Délka 1. listopadu 1973
Námět Božena Němcová
Scénář František Pavlíček
Režie Václav Vorlíček
Obsazení a filmový štáb
Hlavní role Libuše Šafránková
Pavel Trávníček
Produkce Jiří Krejčík
Hudba Karel Svoboda
Kamera Josef Illík
Střih Miroslav Hájek
Barbara Leuschner
Saský zámek Moritzburg.

Tři oříšky pro Popelku (německy Drei Haselnüsse für Aschenbrödel) je úspěšná česko-německá filmová pohádka z roku 1973 režiséra Václava Vorlíčka, v hlavních rolích Libuše Šafránková jako Popelka a Pavel Trávníček jako princ (mluví Petr Svojtka). Hudbu napsal Karel Svoboda, hlavní píseň Kdepak ty ptáčku hnízdo máš zpívá Karel Gott a text napsal Jiří Štaidl. Pohádka je velmi oblíbená v Rusku, Francii, Norsku[1], Německu, na Slovensku a v mnoha dalších evropských zemích. V Německu dokonce uvažují o natočení remaku filmu s německými herci.[2]

Koprodukční česko-německý film byl natočen na motivy pohádek O Popelce a O třech sestrách Boženy Němcové podle scénáře Františka Pavlíčka (komunistický režim mu zakázal činnost v kultuře, pod scénářem proto byla podepsaná Bohumila Zelenková).[2] Oproti předchozím filmovým zpracováním Popelky jsou v této verzi hlavní hrdinové obohaceni o nové vlastnosti: Popelka je v podání Libuše Šafránkové živější – ovládá jízdu na koni, střílí z kuše jako obratný lovec, paradoxně se však i přátelí se zvířaty - a princ Pavel Trávníček představuje svéhlavého mladíka, oddávajícího se raději lovu a zábavě s kamarády nežli pilování dvorní etikety a přípravám na ples, při němž si má najít nevěstu.

Pohádka se natáčela, mimo jiné, také na saském zámku Moritzburg. Zde je od roku 2011 každoročně pořádána v zimě výstava o tomto filmu. Domovem Popelky byl vodní hrad Švihov.

Základní údaje[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. V Norsku je na Štědrý den nejsledovanějším pořadem česká Popelka. České noviny [online]. 2013-12-24 [cit. 2013-12-24]. Dostupné online. ISSN 1213-5003.  
  2. a b ANGERMANNOVÁ, Andrea. Natočte remake Popelky s německými herci, nabídli Vorlíčkovi. Odmítl. iDNES.cz [online]. 2012-12-29 [cit. 2012-12-30]. Dostupné online.  

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]