Trstenická stezka

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
(přesměrováno z Trstěnická stezka)
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Možná hledáte: Trstěnická stezka (poznávací stezka obcí Trstěnice) – poznávací stezka v obci Trstěnice, prezentující komplexní pohled na kulturní dědictví života na venkově na českomoravském pomezí.
Trstenická stezka
Základní informace
Typ obchodní cesta
Lokalizace
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Trstenická stezka je novodobý název pro hypotetickou východo-západní stezku, zavedený v 19. století Hermenegildem Jirečkem.Tato uvažovaná zemská stezka vedla podle některých autorů přes Čechy a Moravu do Pobaltí a dále na východ až do Orientu. V 10. století byla stezka hlavní spojnicí západní a východní Evropy, po které proudilo zboží (sůl, kožešiny, otroci, luxusní zboží atd.).

Průběh stezky přes Českomoravskou vysočinu je předmětem bádání a sporů. Jedna z uváděných tras vede přes Kojice, Vraclav, Vysoké Mýto, Trstěnice u Litomyšle a Přemyslovice na Prostějovsku.

V historických pramenech se objevuje stopa po této stezce v Kosmově kronice (z roku 981), která zmiňuje Litomyšl jako hrad na stezce. Druhým historickým zdrojem je nadační listina krále Václava I. z roku 1250. Tyto podklady vedly k domněnce, že stezka vedla podél říčky Trstenice. Později (1917, Josef Vítězslav Šimák) se objevily pochybnosti, zda místo zmíněné v nadační listině není spíše dnešní Svitávka, čímž by se trasa stezky posunula do údolí říčky Křetínky.[1]

Názory na skutečný průběh této staré východo-západní stezky, ba co víc, na samou její existenci, nejsou dosud ustálené.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. PAĎOUR, Bohuslav. Trstěnická stezka [online]. Trstěnice: Obecní úřad Trstěnice [cit. 2019-08-30]. Původně publikováno ve Vlastivědném sborníku v roce 1958. Dostupné online. 

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • ROZEHNAL, Vladimír; ROZEHNALOVÁ, Zdenka. Tajemství Trstenické stezky. 1. vyd. Pardubice: Lukáš Zeman - E-SMILE.cz, 2016. 247 s. ISBN 978-80-88050-01-8. 

Související články[editovat | editovat zdroj]