Ruská sovětská federativní socialistická republika: Porovnání verzí

Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
drobné reformulace a doplnění
m (→‎Názvy: typo)
(drobné reformulace a doplnění)
 
== Názvy ==
NovýPo říjnové revoluci nový režim na třetím všeruském sjezdu sovětů v lednu 1918 ustanovil jako nový název státu '''Ruská sovětská republika'''. Nicméně již v červnu téhož roku byla přijata nová ústava (resp. "Základní zákon", Основной закон), v níž bylo za název státu ustanoveno '''Ruská socialistická federativní sovětská republika'''. Po vyhlášení [[Svaz sovětských socialistických republik|Svazu sovětských socialistických republik]] v roce 1922, se RSFSR stala jednou ze svazových republik, které Sovětský svaz tvořily, a jako taková si název RSFSR udržela až do rozpadu Sovětského svazu v roce 1991. Jednotlivé svazové republiky vyhlásily samostatnost a RSFSR, největší zbývající útvar po Sovětském svazu, byla přejmenována na současný název '''[[Ruská federace]]'''.
 
Vedle toho se používaylpoužívaly i neoficiální názvy, kde na prvním místě je samozřejmě tradiční obecný název '''''Rusko'''''. V prvních letech existence Leninovanového režimu jím ale ani zdaleka nebylo ovládáno celé ruské území, stále probíhaly boje proti bělogvardějcům a krom bolševického státu existovaly na tomto území i jiné vlády (např. [[Alexandr Vasiljevič Kolčak|Kolčakova]] vláda). Pro odlišení vládyod bolševikůjiných ačástí jimiRuska ovládanéhose pro území, ovládané bolševiky používalo se označení '''''Sovětské Rusko''''', apřičemž vev staršídobové literatuře a dobovém tisku se lze setkat i s variantou '''''Sovětové Rusko'''''.
 
Vedle toho se používalo i pojmenování '''''Sovdepie'''''. To samo vychází ze zkratky ''sovdep'' pro ''Sovět národních poslanců'' (ове́т наро́дных депута́тов, sovét naródnych deputátov). Jeho zkombinováním se slovem "utopie" vznikla Sovdepie, sovětská utopie. I přes tento pejorativní nádech byl tento název v dobovém tisku běžné používán jako synonymum pro sovětské Rusko <ref>např. oddíl někoílika článků v Národních listech nadepsaný "Sovdepie v tísni" {{Citace periodika
| periodikum = Národní listy
| odkaz na periodikum = Národní listy

Navigační menu