Tuvinská autonomní sovětská socialistická republika

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Tuvinská autonomní sovětská socialistická republika
Tuvinská autonomní sovětská socialistická republika – znak
znak
Tuvinská autonomní sovětská socialistická republika – vlajka
vlajka
Geografie
Hlavní městoKyzyl
Souřadnice
Rozloha170 500 km²
Obyvatelstvo
Jazyktuvinština, ruština
Národnostní složeníTuvinci, Rusové
Náboženstvítibetský buddhismus, šamanismus, pravoslaví
Správa regionu
StátSovětský svazSovětský svaz Sovětský svaz
Nadřazený celekSovětský svazSovětský svaz Sovětský svaz
Druh celkuautonomní sovětská socialistická republika Ruské sovětské federativní socialistické republiky
Vznik1961
Zánik1991
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Tuvinská autonomní sovětská socialistická republika (rusky: Тувинская автономная советская социалистическая республика, tuvinsky: Тыва Автономнуг Совет Социалистиг Республика/Tyva Avtonomnug Sovet Socialistig Respublika) byla autonomní republika Ruské sovětské federativní socialistické republiky v rámci Sovětského svazu existující v letech 1961 až 1991. Hlavním městem byl Kyzyl.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Do roku 1912 bylo území Tuvy pod kontrolou Číny. Toho roku území obsadilo carské Rusko a vytvořilo zde svůj protektorát Urjanchajský kraj. Během občanské války v Rusku kraj střídavě kontrolovala Kolčakova bílá vojska a Rudá armáda. Roku 1921 místní komunisté s podporou sovětského Ruska vyhlásili nezávislou Tuvinskou aratskou republiku. Ta existovala do roku 1944, kdy se stala na vlastní žádost součástí Sovětského svazu. Byla začleněna do Ruské sovětské federativní socialistické republiky a získala status autonomní oblasti. 10. října 1961 byla autonomní oblast přeměněna na Tuvinskou autonomní sovětskou socialistickou republiku, která existovala do roku 1991, kdy byla reorganizována na Tuvinskou republiku v rámci Ruské federace.

Obyvatelstvo[editovat | editovat zdroj]

Podle sčítání lidu z roku 1970 žilo na území Tuvinské ASSR 240 tisíc obyvatel, z nichž 58 % se hlásilo k tuvinské a 40 % k ruské národnosti. Roku 1989 zde žilo přibližně 320 tisíc obyvatel, 64 % Tuvinců a 32 % Rusů.

Související články[editovat | editovat zdroj]