Tuvinská autonomní sovětská socialistická republika

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Tuvinská autonomní sovětská socialistická republika
Vlajka
vlajka
Znak
znak
geografie

RussiaTuva.png

Hlavní město: Kyzyl
Souřadnice:
Rozloha: 170 500 km² km²
obyvatelstvo
Jazyk: tuvinština, ruština
Národnostní složení: Tuvinci, Rusové
Náboženství: tibetský buddhismus, šamanismus, pravoslaví
správa regionu
Nadřazený celek: Sovětský svazSovětský svaz Sovětský svaz
Druh celku: autonomní sovětská socialistická republika Ruské sovětské federativní socialistické republiky

Tuvinská autonomní sovětská socialistická republika (rusky: Тувинская автономная советская социалистическая республика, tuvinsky: Тыва Автономнуг Совет Социалистиг Республика/Tyva Avtonomnug Sovet Socialistig Respublika) byla autonomní republika Ruské sovětské federativní socialistické republiky v rámci Sovětského svazu existující v letech 1961 až 1991. Hlavním městem byl Kyzyl.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Do roku 1912 bylo území Tuvy pod kontrolou Číny. Toho roku území obsadilo carské Rusko a vytvořilo zde svůj protektorát Urjanchajský kraj. Během občanské války v Rusku kraj střídavě kontrolovala Kolčakova bílá vojska a Rudá armáda. Roku 1921 místní komunisté s podporou sovětského Ruska vyhlásili nezávislou Tuvinskou aratskou republiku. Ta existovala do roku 1944, kdy se stala na vlastní žádost součástí Sovětského svazu. Byla začleněna do Ruské sovětské federativní socialistické republiky a získala status autonomní oblasti. 10. října 1961 byla autonomní oblast přeměněna na Tuvinskou autonomní sovětskou socialistickou republiku, která existovala do roku 1991, kdy byla reorganizována na Tuvinskou republiku v rámci Ruské federace.

Obyvatelstvo[editovat | editovat zdroj]

Podle sčítání lidu z roku 1970 žilo na území Tuvinské ASSR 240 tisíc obyvatel, z nichž 58 % se hlásilo k tuvinské a 40 % k ruské národnosti. Roku 1989 zde žilo přibližně 320 tisíc obyvatel, 64 % Tuvinců a 32 % Rusů.

Související články[editovat | editovat zdroj]