Samuel Pierpont Langley

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání

Samuel Pierpont Langley (22. srpen 1834, Roxbury, Massachusetts - 27. únor 1906, Aiken, Jižní Karolína) byl americký astronom, fyzik, vynálezce bolometru a průkopník letectví. Maturoval na bostonské latinské škole, byl asistentem v observatoři na Harvardově univerzitě, pak se stal vedoucím katedry matematiky na Námořní akademii Spojených států. V roce 1867 se stal ředitelem observatoře v Allegheny a profesorem astronomie na Western University of Pennsylvania, nyní známé jako University of Pittsburgh, tento post držel až do roku 1891 dokonce i přesto, že se v roce 1887 stal třetím sekretářem Smithsoniánského institutu. Langley byl zakladatelem Smithsoniánské astrofyzické observatoře.

V roce 1886 obdržel Langley medaili Henryho Drapera od Národní akademie věd za své příspěvky v oblasti sluneční fyziky. Jeho publikace z roku 1890 týkající se infračervených pozorování v observatoři Allegheny v Pittsburghu, které provedl společně s Frankem Washingtonem Verym, využil Svante Arrhenius k prvním propočtům skleníkového efektu. V letech 1887–1906 vedl Smithsonian Institution.

Práce v oblasti letectví[editovat | editovat zdroj]

Langley se pokusil vyrobit první pilotované letadlo, které by bylo těžší než vzduch. Jeho modely létaly, ale dva pokusy v pilotovaném letu nebyly úspěšné. Langley začal v roce 1887 experimentovat s modely a kluzáky poháněnými pryžovým pásem. (Podle jedné knihy nebyl schopen se přiblížit času Alphonse Pénauda ve vzduchu s pomocí gumy, ale přesto vytrval). Postavil rotující rameno (fungovalo podobně jako větrný tunel) a vyrobil větší létající modely poháněné miniaturními parními motory.

Langleyho model v měřítku 1:4; 8. srpna 1903 letěl několik set metrů.
První neúspěch Aerodromu na řece Potomac, 7. října 1903.
Langleyho Aerodrome č. 5 poháněný párou, za letu.
Manly s Langleym.

První úspěch se dostavil 6. května 1896, když jeho nepilotovaný model č. 5 letěl půl míle po vystřelení katapultem z lodi na řece Potomac. I když nebyl úspěšně kontrolován (což je klíčový požadavek v rozvoji letectví), historikové letectví to považují za světově první nepřetržitý let provedený letadlem těžším než vzduch. 11. listopadu téhož roku uletěl jeho model č. 6 více než 5000 stop. Tyto lety demonstrovaly, že v takovém letadle mohou být docíleny stabilita a dostatečná výška. V roce 1898, na základě svých modelů, dostal Langley grant ve výši 50000 USD od ministerstva války a 20000 USD od Smithsoniánského institutu, aby vyvinul pilotované letadlo, které nazval "Aerodrome" (pocházející z řeckého slova, volně přeloženo jako "vzdušný běžec"). Langley najal jako inženýra a testovacího pilota Charlese M. Manlyho (1876-1927). Když se Langley od svého přítele Octave Chanuteho dozvěděl o úspěchu bratří Wrightů s kluzákem v roce 1902, pokusil se s Wrightovými setkat, ale ti se jeho požadavku slušně vyhnuli.

Když se kreslily plány a stavěl se Aerodrome, byla zadána zakázka na spalovací motor továrníkovi Stephenu Balzerovi (1864-1940). Když se jemu nepodařilo vyrobit motor podle specifikací síly a váhy, dokončil design Manly. Tento motor měl daleko větší výkon než měl výkon prvního letadla bratří Wrightů - 50 hp v porovnání s 12 hp. Motor, většinou technická práce mužů než Langleyho, byl pravděpodobně hlavním příspěvkem tohoto projektu k rozvoji letectví.

Pilotovaný stroj měl dráty vyztužená tandemová křídla (druhé za prvním). Ke stoupání měl Pénaudův ocas a kormidlo, ale žádnou kontrolku pro otáčení kolem osy, což místo toho záviselo na úhlu rozpětí křídel, jako modely sloužící pouze ke kontrole výšky letu. V porovnání s konstrukcí kontrolovaného letadla bratří Wrightů, které mohlo letět i za bouře a silného větru a přistát na pevné půdě, usiloval Langley o bezpečnost zkoušením v studeném vzduchu nad vodou, nad řekou Potomac. To vyžadovalo katapult k vystřelení. Stroj neměl žádné přistávací kolo a plánovalo se, že po ukázkovém letu spadne do vody. Langley vzdal projekt po dvou pádech 7. října a 8. prosince 1903. Při prvním pokusu řekl Langley, že drát poškodil křídlo, což vedlo k potopení stroje do řeky Potomac. Druhý pokus skončil přelomením stroje poté, co opustil katapult. Manly byl z řeky zachráněn nezraněn. Noviny z pádů udělaly velké sousto.

Aerodrome byl z velké části předělán a v roce 1914 uletěl za pilotování Glenna Curtisse několik set stop. Šlo o součást jeho pokusu bojovat proti patentu bratří Wrightů a o snahu Smithsoniánců zachránit Langleyho leteckou reputaci. Nicméně soud patent podpořil. Avšak Curtissovy lety povzbudily Smithsoniánce v tom, aby vystavili Aerodrome v jejich muzeu jako "první letadlo v historii s člověkem na palubě schopné podniknout úspěšný let".

Langley neměl žádný způsob, aby odpověděl na inovaci bratří Wrightů v kontrolování letadel příliš velkých na to, než aby byla řízena váhou pilotova těla. Proto kdyby Aerodrome létal stabilně, tak jako modely, Manly by byl ve velkém nebezpečí, kdyby stroj poklesl nekontrolovaně k přistání - zvláště kdyby se vzdálil od řeky na pevnou půdu.

Na Langleyho čest po něm byla pojmenována řada věcí spojených s letectvím, včetně:

Na jeho počest byla za druhé světové války ve Spojených státech pojmenována loď SS Samuel P. Langley.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Samuel Pierpont Langley na anglické Wikipedii.