Potomac

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Potomac
řeka poblíž Harpers Ferry v Západní Virginii
řeka poblíž Harpers Ferry v Západní Virginii
Základní informace
Délka toku 590 km
Plocha povodí 37 500 km²
Průměrný průtok 315 m³/s
Světadíl Severní Amerika
Zdrojnice
Ústí
Protéká
USAUSA USA (Západní VirginieZápadní Virginie Západní Virginie, VirginieVirginie Virginie, MarylandMaryland Maryland, Washington D.C.)
Úmoří, povodí
Atlantský oceán
Potomacwatershedmap.png
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Potomac (anglicky Potomac River) je řeka na severovýchodě USA ve státech Západní Virginie, Virginie, Maryland a v distriktu hlavního města Washington na východním pobřeží. Je dlouhá 590 km od pramene Jižního Potomacu. Včetně estuáru dosahuje délky 780 km. Povodí řeky zaujímá plochu 37 500 km².

Průběh toku[editovat | editovat zdroj]

Vzniká ve státu Maryland v nadmořské výšce 391 m soutokem Severního a Jižního Potomacu, které pramení v Appalačském pohoří. Teče nejdříve severozápadním a v dolním toku přibližně jihozápadním směrem. Tvoří přirozenou hranici která odděluje stát Maryland od Západní Virginie a Virginie. Ústí do zátoky Chesapeake v Atlantském oceánu, přičemž vytváří dlouhý estuár.

Přítoky[editovat | editovat zdroj]

Největším přítokem je Shenandoah.

Vodní stav[editovat | editovat zdroj]

Zdrojem vody jsou převážně sněhové a dešťové srážky. Průměrný průtok vody na dolním toku činí 315 m³/s. Nejvyšších vodních stavů dosahuje v zimě na jaře. K povodním dochází v ostatních ročních obdobích.

Využití[editovat | editovat zdroj]

Vodní doprava pro středně velké námořní lodě je možná do Washington, D.C.. Výše do Cumberlandu vede rovnoběžně s řekou plavební kanál, který umožňuje plavbu kolem peřejí. Rozlohou povodí je čtvrtá v pořadí na východním pobřeží Spojených států. V jejím povodí žije asi 5 miliónů obyvatel. Na řece leží města Cumberland a Washington. Po řece Potomac je pojmenován asteroid 1345 Potomac objevený v roce 1908 J. H. Metcalfem.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]