Přeskočit na obsah

Potomac

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Potomac
Řeka poblíž Harpers Ferry v Západní Virginii
Řeka poblíž Harpers Ferry v Západní Virginii
Základní informace
Délka toku590 km
Plocha povodí37 500 km²
Průměrný průtok315 m³/s
SvětadílSeverní Amerika
Zdrojnice
Ústí
Protéká
USAUSA USA (Západní VirginieZápadní Virginie Západní Virginie, VirginieVirginie Virginie, MarylandMaryland Maryland, Washington D.C.)
Úmoří, povodí
Atlantský oceán
Geodata
OpenStreetMapOSM, WMF
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Potomac (anglicky Potomac River) je řeka na severovýchodě USA, ve státech Západní Virginie, Virginie, Maryland a v distriktu hlavního města Washington. Je dlouhá 590 km (od pramene Jižního Potomacu). Včetně estuáru dosahuje délky 780 km. Povodí řeky zaujímá plochu 37 500 km² a žije v něm kolem 5 milionů obyvatel. Rozlohou povodí je řeka čtvrtá v pořadí na východním pobřeží Spojených států.

Největšími městy ležícími na Potomacu jsou Cumberland, Brunswick a především Washington. Po řece je pojmenován asteroid 1345 Potomac objevený v roce 1908 J. H. Metcalfem.

Průběh toku[editovat | editovat zdroj]

Vzniká (s názvem Upper Potomac River) ve státě Maryland v nadmořské výšce 170 m soutokem Severního a Jižního Potomacu, které pramení v Appalačském pohoří v nadmořských výškách kolem 950 m. Teče nejdříve severovýchodním a v dolním toku jihovýchodním směrem. Tvoří přirozenou hranici která odděluje stát Maryland od Západní Virginie a Virginie. V hlavním městě Spojených států potom řeka mění jméno na Lower Potomac River a dále za městem ústí do zátoky Chesapeake v Atlantském oceánu, přičemž vytváří dlouhý estuár.

Přítoky[editovat | editovat zdroj]

Největším přítokem je Shenandoah.

Vodní stav[editovat | editovat zdroj]

Zdrojem vody jsou převážně sněhové a dešťové srážky. Průměrný průtok vody na dolním toku činí 315 m³/s. Nejvyšších vodních stavů dosahuje v zimě a na jaře. K povodním dochází v ostatních ročních obdobích.

Využití[editovat | editovat zdroj]

Vodní doprava pro středně velké námořní lodě je možná jen do Washingtonu. Výše do Cumberlandu vedl rovnoběžně s řekou 297 km dlouhý Chesapeacko-ohijský plavební kanál (anglicky C&O Canal), který v letech 1831–1924 umožňoval plavbu kolem peřejí a říčních prahů.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]