Potomac

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Potomac
řeka poblíž Harpers Ferry v Západní Virginii
řeka poblíž Harpers Ferry v Západní Virginii
Základní informace
Délka toku 590 km
Plocha povodí 37 500 km²
Průměrný průtok 315 m³/s
Světadíl Severní Amerika
Zdrojnice
Severní Potomac, Jižní Potomac
391 m n. m.
Ústí
zátoka Chesapeake
0 m n. m.
Protéká
USAUSA USA (Západní VirginieZápadní Virginie Západní Virginie, VirginieVirginie Virginie, MarylandMaryland Maryland, Washington D.C.)
Úmoří, povodí
Atlantský oceán
Potomacwatershedmap.png

Potomac (anglicky Potomac River) je řeka na severovýchodě USA ve státech Západní Virginie, Virginie, Maryland a v distriktu hlavního města Washington na východním pobřeží. Je dlouhá 590 km od pramene Jižního Potomacu. Včetně estuáru dosahuje délky 780 km. Povodí řeky zaujímá plochu 37 500 km².

Průběh toku[editovat | editovat zdroj]

Vzniká ve státu Maryland v nadmořské výšce 391 m soutokem Severního a Jižního Potomacu, které pramení v Appalačském pohoří. Teče nejdříve severozápadním a v dolním toku přibližně jihozápadním směrem. Tvoří přirozenou hranici která odděluje stát Maryland od Západní Virginie a Virginie. Ústí do zátoky Chesapeake v Atlantském oceánu, přičemž vytváří dlouhý estuár.

Přítoky[editovat | editovat zdroj]

Největším přítokem je Shenandoah.

Vodní stav[editovat | editovat zdroj]

Zdrojem vody jsou převážně sněhové a dešťové srážky. Průměrný průtok vody na dolním toku činí 315 m³/s. Nejvyšších vodních stavů dosahuje v zimě na jaře. K povodním dochází v ostatních ročních obdobích.

Využití[editovat | editovat zdroj]

Vodní doprava pro středně velké námořní lodě je možná do Washington, D.C.. Výše do Cumberlandu vede rovnoběžně s řekou plavební kanál, který umožňuje plavbu kolem peřejí. Rozlohou povodí je čtvrtá v pořadí na východním pobřeží Spojených států. V jejím povodí žije asi 5 miliónů obyvatel. Na řece leží města Cumberland a Washington. Po řece Potomac je pojmenován asteroid 1345 Potomac objevený v roce 1908 J. H. Metcalfem.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]