Anders Celsius

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Anders Celsius
Anders-Celsius-Head.jpg
Narození 27. listopadujul. / 8. prosince 1701greg.
Uppsala, ŠvédskoŠvédsko Švédsko
Úmrtí 25. dubnajul. / 6. května 1744greg. (ve věku 42 let)
Uppsala, ŠvédskoŠvédsko Švédsko
Příčina úmrtí tuberkulóza
Místo pohřbení Old Uppsala Church
Bydliště Švédsko
Alma mater Uppsalská univerzita
Zaměstnavatel Uppsalská univerzita
Ocenění člen Královské společnosti
Rodiče Olof Celsius
Podpis Anders Celsius – podpis
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Anders Celsius (27. listopadu 1701 Uppsala25. dubna 1744 Uppsala) byl švédský astronom, geodet a fyzik. Jde i o autora Celsiovy stupnice.

V letech 17361737 se zúčastnil Laponské expedice vedené francouzským astronomem Maupertuisem do Tornia. Expedici navrhl on sám během svého studijního pobytu v Paříži na tamější Francouzské akademii věd jako paralelní expedici k expedici do Peru (na území dnešního Ekvádoru) a která postupnými měřeními délky jednoho stupně zeměpisné šířky dokázala Newtonovu hypotézu o zploštění Země na pólech.

Svojí účastí na expedici se stal velmi známým a tak mu švédské úřady poskytly finance na otevření Celsiovy observatoře. Tato observatoř byla otevřena roku 1741 a on sám ji vybavil nejmodernějšími přístroji, které získal při svých cestách po cizině.

Studoval i polární záře. Jako první si všiml souvislosti mezi polárními zářemi a poruchami magnetického pole Země. Jako první také změřil jasnost více než 300 hvězd s průměrnou chybou 0,4 mag.

Stal se známým roku 1742, kdy navrhl Celsiovu stodílkovou teplotní stupnici. Jeho stupnice ale byla původně obrácená, bod varu vody měl 0 a bod tuhnutí +100 stupňů. Do nám známého tvaru ji pravděpodobně obrátil až roku 1745 Carl von Linné, rok poté, co Celsius zemřel ve čtyřiceti dvou letech na tuberkulózu.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]