Anders Celsius

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Anders Celsius
Narození 27. listopadu 1701
Uppsala
Úmrtí 25. dubna 1744 (ve věku 42 let)
Uppsala
Příčina úmrtí tuberkulóza
Alma mater Uppsalská univerzita
Povolání astronom, fyzik, matematik a vysokoškolský pedagog
Zaměstnavatel Uppsalská univerzita
Ocenění člen Královské společnosti
Podpis Podpis
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Anders Celsius (27. listopadu 170125. dubna 1744 ) byl švédský astronom a fyzik. Jde o autora Celsiovy stupnice.

V letech 17361737 se zúčastnil Laponské expedice vedené francouzským astronomem Maupertuisem do Tornia. Expedici navrhl on sám během svého studijního pobytu v Paříži na tamější Francouzské akademii věd jako paralelní expedici k expedici do Peru (na území dnešního Ekvádoru) a která postupnými měřeními délky jednoho stupně zeměpisné šířky dokázala Newtonovu hypotézu o zploštění Země na pólech.

Svojí účastí na expedici se stal velmi známým a tak mu švédské úřady poskytly finance na otevření Celsiovy observatoře. Tato observatoř byla otevřena roku 1741 a on sám ji vybavil nejmodernějšími přístroji, které získal při svých cestách po cizině.

Studoval i polární záře. Jako první si všiml souvislosti mezi polárními zářemi a poruchami magnetického pole Země. Jako první také změřil jasnost více než 300 hvězd s průměrnou chybou 0,4 mag.

Stal se známým roku 1742, kdy navrhl Celsiovu stodílkovou teplotní stupnici. Jeho stupnice ale byla původně obrácená, bod varu vody měl 0 a bod tuhnutí +100 stupňů. Do nám známého tvaru ji obrátil až roku 1745 Carl von Linné, rok poté, co Celsius zemřel na tuberkulózu.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]