Loránd Eötvös

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Loránd Eötvös
Roland Eotvos.jpg
Narození 27. července 1848
Budín
Úmrtí 8. dubna 1919 (ve věku 70 let)
Budapešť
Alma mater Univerzita Heidelberg
Zaměstnavatel Univerzita Loránda Eötvöse v Budapešti (ELTE)
Rodiče József Eötvös
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Baron Loránd Eötvös de Vásárosnamény (maďarsky: Vásárosnaményi Báró Eötvös Loránd; 27. července 18488. dubna 1919) byl maďarský fyzik. Nejznámější jsou jeho práce v oblasti gravitace a povrchového napětí. Byl jedním z nejlepších experimentátorů přelomu 19. a 20. století.

Život[editovat | editovat zdroj]

Narodil se v roce 1848, v roce maďarské revoluce. Jeho otec Jószef Eötvös byl významným básníkem, spisovatelem a liberálním politikem, který hrál významnou roli v maďarském intelektuálním a politickém životě. V době Lorándova narození zastával funkci ministra vlády.

Loránd Eötvös nejprve studoval práva, ale brzy přešel na studia fyziky, kterou odešel studovat do Heidelbergu a pruského Königsbergu. Po obdržení doktorátu se vrátil do Maďarska, kde po zbytek života působil na budapešťské universitě, nejdříve jako docent a od roku 1872 jako profesor. Mezinárodně známým se stal díky pracím v oblasti povrchového napětí kapalin (Eötvösův zákon) a inovátorskými experimenty při zkoumání gravitace.

Nejvýznamnějším počinem byly jeho vysoce přesné experimenty s torzními vahami, pomocí kterých dokázal působení Coriolisovy síly především pak rovnost mezi tíhovou a setrvačnou hmotností. Tento důkaz ekvivalence obou hmotností posloužil Albertu Einsteinovi jako východisko pro budování obecné teorie relativity, za což ho Einstein ocenil formou děkovného dopisu.

Eötvös byl rovněž vášnivým horolezcem a rád jezdil na koni. Nebyl jen významným vědcem, ale také významnou společenskou osobností. V letech 1889–1894 byl předsedou Maďarské akademie věd a v letech 1894–1895 zastával funkci ministra kultury. Založil Maďarskou matematickou a fyzikální společnost. Na jeho počest byla v roce 1950 budapešťská universita přejmenována na Universitu Loránda Eötvöse. Je po něm pojmenován také kráter Eötvös na odvrácené straně Měsíce.[1]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Crater Eötvös on Moon Gazetteer of Planetary Nomenclature, IAU, USGS, NASA (anglicky)