Přeskočit na obsah

Joseph Henry

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Joseph Henry
Joseph Henry (1874)
Joseph Henry (1874)
Narození17. prosince 1797
Albany
Úmrtí13. května 1878 (ve věku 80 let)
Washington, D.C.
Místo pohřbeníOak Hill Cemetery
Alma materThe Albany Academy
Povolánífyzik, vysokoškolský učitel, inženýr, meteorolog a historik umění
ZaměstnavateléPrincetonská univerzita
Smithsonův institut
Oceněníspolečník Americké akademie umění a věd
Nábož. vyznáníPresbyterní církev (USA)
FunkceSecretary of the Smithsonian (1846–1878)
PodpisJoseph Henry – podpis
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Joseph Henry [džousef enry] (17. prosince 1797, Albany, New York13. května 1878 Washington, D.C.) byl americký fyzik a vynálezce, který se zabýval hlavně elektromagnetismem.

Narodil se v rodině chudého skotského imigranta, nechodil do školy a naučil se sám číst, až když mu padla do ruky kniha, která ho zaujala.[1] Vyučil se hodinářem a stříbrníkem a zabýval se různými pokusy, konstruoval elektromagnety a veřejně je předváděl ve svém rodném městě. Roku 1826 byl jmenován profesorem matematiky a přírodní filosofie na Albany Academy a ještě před pokusy Samuela Morse předvedl, jak lze pomocí telegrafu posílat zprávy na velkou vzdálenost a roku 1831 to publikoval v American Journal of Science.

V letech 1832-1837 byl profesorem přírodních věd na Princeton College (pozdější Princetonské univerzitě), roku 1846 se stal prvním tajemníkem Smithsonian Institution v hlavním městě Washingtonu a jeho programovým zakladatelem. Cestoval po Evropě a spřátelil se zvláště s Michaelem Faradayem. Zabýval se také pozorováním slunečních skvrn a počasí a vytvořil první meteorologickou pozorovací síť i první meteorologické mapy. Od roku 1852 byl členem "majákové komise" a staral se o lepší bezpečnost pobřežní plavby. Za občanské války byl poradcem prezidenta Lincolna. Před svou smrtí patřil k nejslavnějším Američanům.

Smithsonian Institute, Washington

Henry patří k zakladatelům věd o elektromagnetismu, objevil indukčnost (samoindukci) a významně zdokonalil elektromagnet, zkonstruoval první elektromagnetické relé a zapsal se i do dějin meteorologie. Publikoval Contributions to electricity and magnetism. ("Příspěvky k elektřině a magnetismu", Filadelfie 1839) a zanechal po sobě neobyčejně rozsáhlé deníky, kde podrobně zaznamenával své experimenty, myšlenky i poznámky ke své době.

Roku 1831 byl zvolen členem American Academy of Arts and Sciences, byl členem italské Accademia dei Lincei a Německé akademie věd Leopoldina. Je po něm pojmenován Henry (H), jednotka indukčnosti v soustavě SI a kráter Henry na Měsíci.

  1. Archivovaná kopie. bildung.freepage.de [online]. [cit. 2014-02-28]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu dne 2016-03-04. 

Literatura

[editovat | editovat zdroj]
  • Ottův slovník naučný, heslo Henry, Joseph. Sv. 11, str. 107

Související články

[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy

[editovat | editovat zdroj]