Wilhelm Eduard Weber

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Wilhelm Eduard Weber
Wilhelm Eduard Weber II.jpg
Narození 24. října 1804
Lutherstadt Wittenberg
Úmrtí 23. června 1891 (ve věku 86 let)
Göttingen
Místo odpočinku Stadtfriedhof Göttingen
Alma mater Martin-Luther-Universität Halle-Wittenberg
Zaměstnavatelé Lipská univerzita
Univerzita v Göttingenu
Martin-Luther-Universität Halle-Wittenberg
Ocenění Copleyho medaile (1859)
Řád Maxmiliánův pro vědu a umění (1859)
Cotheniova medaile (1879)
Řád za zásluhy v oblasti umění a věd
Matteucciho medaile
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Wilhelm Eduard Weber (24. října 1804, Wittenberg23. června 1891, Göttingen) byl německý fyzik. Společně s Carlem Friedrichem Gaussem vynalezl elektromagnetický telegraf. Společně ho zkonstruovali roku 1833 na univerzitě v Göttingenu, kam Gauss Webera pozval roku 1831, aby se zde stal již v sedmadvaceti letech profesorem fyziky.

V mládí se věnoval zvláště akustice, ale nakonec, pod Gaussovým vlivem, napsal řadu významných prací zejména o elektromagnetismu, elektrických veličinách a geomagnetismu. Vybudoval dodnes platný systém elektrických měr. Roku 1856 spolu s Rudolfem Kohlrauschem nastolil tezi, že některé elektromagnetické jednotky se pohybují rychlostí světla, to velmi ovlivnilo Jamese Clerka Maxwella v jeho názoru, že viditelné světlo je příčné elektromagnetické vlnění.

Jednotka soustavy SI udávající magnetický indukční tok - weber - je pojmenována po něm. Roku 1859 získal Copleyho medaili.

I jeho dva bratři byli vědci, Wilhelm s nimi napsal některé společné práce. Starší bratr Ernst Heinrich Weber byl autorem tzv. Weber-Fechnerova zákona, mladší bratr Eduard Friedrich Weber byl fyziolog a Wilhelm spolu s ním studoval chůzi.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]