Wilhelm Eduard Weber

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jump to navigation Jump to search
Wilhelm Eduard Weber
Wilhelm Eduard Weber II.jpg
Narození 24. října 1804
Lutherstadt Wittenberg
Úmrtí 23. června 1891 (ve věku 86 let)
Göttingen
Místo odpočinku Stadtfriedhof Göttingen
Alma mater Martin-Luther-Universität Halle-Wittenberg
Zaměstnavatelé Lipská univerzita
Univerzita v Göttingenu
Martin-Luther-Universität Halle-Wittenberg
Ocenění Copleyho medaile (1859)
Řád Maxmiliánův pro vědu a umění (1859)
Cotheniova medaile (1879)
Řád za zásluhy v oblasti umění a věd
Matteucciho medaile
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Wilhelm Eduard Weber (24. října 1804, Wittenberg23. června 1891, Göttingen) byl německý fyzik. Společně s Carlem Friedrichem Gaussem vynalezl elektromagnetický telegraf. Společně ho zkonstruovali roku 1833 na univerzitě v Göttingenu, kam Gauss Webera pozval roku 1831, aby se zde stal již v sedmadvaceti letech profesorem fyziky.

V mládí se věnoval zvláště akustice, ale nakonec, pod Gaussovým vlivem, napsal řadu významných prací zejména o elektromagnetismu, elektrických veličinách a geomagnetismu. Vybudoval dodnes platný systém elektrických měr. Roku 1856 spolu s Rudolfem Kohlrauschem nastolil tezi, že některé elektromagnetické jednotky se pohybují rychlostí světla, to velmi ovlivnilo Jamese Clerka Maxwella v jeho názoru, že viditelné světlo je příčné elektromagnetické vlnění.

Jednotka soustavy SI udávající magnetický indukční tok - weber - je pojmenována po něm. Roku 1859 získal Copleyho medaili.

I jeho dva bratři byli vědci, Wilhelm s nimi napsal některé společné práce. Starší bratr Ernst Heinrich Weber byl autorem tzv. Weber-Fechnerova zákona, mladší bratr Eduard Friedrich Weber byl fyziolog a Wilhelm spolu s ním studoval chůzi.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]