Hans Christian Ørsted

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Hans Christian Ørsted
Narození 14. srpna 1777
Rudkøbing
Úmrtí 9. března 1851 (ve věku 73 let)
Kodaň
Alma mater Kodaňská univerzita
Povolání fyzik, chemik, inženýr a vysokoškolský pedagog
Zaměstnavatel Kodaňská univerzita
Ocenění Copleyho medaile (1820)
Řád za zásluhy v oblasti umění a věd
Pour le Mérite
Podpis Podpis
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Oerstedův pokus

Hans Christian Ørsted nebo Oersted (14. srpna 1777 Rudkøbing, Langeland9. března 1851 Kodaň) byl dánský fyzik, chemik a filosof.

Studoval na Univerzitě v Kodani. Proslavil se systematickým výzkumem elektromagnetismu, objevil mimo jiné, že elektrický proud působí na střelku kompasu. V roce 1825 izoloval hliník. Jeho jménem je nazvána jednotka intenzity magnetického pole oersted v soustavě CGS a také kráter na Měsíci – Oersted.[1][2]

Život[editovat | editovat zdroj]

Narodil se v Rudkøbingu. V laboratoři svého otce, chemika Hanse Ørsteda, obklopeného vědeckými přístroji, velmi brzy projevil zájem o vědu. Na Kodaňské univerzitě studoval farmacii a přírodní vědy a roku 1799 získal doktorát prací o Kantově přírodní filosofii. V letech 1801-1804 cestoval po Evropě a setkal se s řadou předních vědců. Německý vědec Johann Wilhelm Ritter, stejně jako Ørsted ovlivněný Kantovou naukou o jednotě přírodních sil, přemýšlel o souvislosti magnetismu a elektřiny a obrátil tak Ørstedův zájem na fyziku.

Ørsted se na cestách mnoho naučil a v roce 1806 začal pracovat na své staré univerzitě. Tam také pořádal přednášky, které byly velmi populární mezi veřejností. Během jedné takové přednášky v dubnu 1820 Ørsted provedl experiment, který dosud nebyl proveden. Na kompas položil drát, do něhož pustil elektrický proud, a magnetizovaná ručička kompasu se vychýlila. Před pokusem se věřilo, že elektřina a magnetismus jsou dvě různé síly. Ørsted jím prokázal, že jsou vzájemně propojeny. Někteří vědci, které ovlivnil tento experiment, pokračovali v bádání o elektromagnetismu. Jejich výzkum vyústil v několik nových vědeckých teorií a různých důležitých vynálezů, jako dynamo a elektromotor.

Londýnská Královská společnost Ørsteda vyznamenala roku 1820 Copleyho medailí a Francouzská akademie mu udělila grant 3 tisíce zlatých franků. V roce 1822 se stal zahraničním členem Královské švédské akademie věd.

V roce 1829 založil podle vzoru pařížské École Polytechnique, kterou v mládí navštívil, společnost „Den Polytekniske Læreanstalt“ (česky "Polytechnické učiliště"), která je nyní známa jako Dánská technická univerzita (DTU).

Ørsted zemřel v Kodani roku 1851 ve věku 73 let. Byl pochován na Assistenském hřbitově.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Antonín Rükl: Atlas Měsíce, Aventinum (Praha 1991), kapitola Atlas, str. 56, č. mapového listu 15, ISBN 80-85277-10-7
  2. Crater Oersted on Moon Gazetteer of Planetary Nomenclature, IAU, USGS, NASA (anglicky)

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Ottův slovník naučný, heslo Oersted, Hans Christian. Sv. 18, str. 656

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]