Hans Christian Ørsted

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Hans Christian Ørsted
Hans Christian Ørsted
Hans Christian Ørsted
Narození 14. srpna 1777
Rudkøbing
Úmrtí 9. března 1851 (ve věku 73 let)
Kodaň
Alma mater Kodaňská univerzita
Povolání fyzik, chemik a inženýr
Zaměstnavatel Kodaňská univerzita
Ocenění Copleyho medaile (1820)
Řád za zásluhy v oblasti umění a věd
Podpis Podpis
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Hans Christian Ørsted (14. srpna 1777 Rudkøbing9. března 1851 Kodaň) byl dánský fyzik, chemik a filosof.

Studoval na Univerzitě v Kodani. Proslavil se systematickým výzkumem elektromagnetismu, objevil mimo jiné, že elektrický proud působí na střelku kompasu. V roce 1825 izoloval hliník. Jeho jménem je nazvána jednotka intenzity magnetického pole oersted v soustavě CGS a také kráter na Měsíci – Oersted.[1][2]

Život[editovat | editovat zdroj]

Narodil se v Rudkøbingu. U jeho otce, chemika Hanse Ørsteda, obklopeného vědeckými přístroji, prokazoval časný zájem o vědu. Po absolvování univerzity v Kodani cestoval přes Evropu, aby se stal některým z předních vědců na světě. V roce 1799 získal doktorát.

Ørsted se naučil mnoho během svých cest a v roce 1806 začal pracovat na své staré univerzitě. Tam také pořádal přednášky, které byly velmi populární mezi veřejností. Během jedné takové přednášky v dubnu 1820 Ørsted provedl experiment, který dosud nebyl proveden. Položil kompas pod drát a pak do něj pustil elektrický proud. Ručička magnetizovaného kompasu se začala pohybovat.

Před pokusem se věřilo, že elektřina a magnetismus jsou dvě různé síly. Ørsted jím prokázal, že jsou vzájemně propojeny. Někteří vědci, které ovlivnil tento experiment, pokračovali v moderním oboru elektromagnetismu. Jejich výzkum vyústil v několik nových vědeckých teorií a různých důležitých vynálezů, jako dynamo a elektromotor.

V roce 1822 se Ørsted stal zahraničním členem Královské švédské akademie věd.

V roce 1829 Ørsted založil společnost „Den Polytekniske Læreanstalt“ (anglicky: College of Advanced Technology), která je nyní známa jako Technical University of Denmark (DTU).

Ørsted zemřel v Kodani roku 1851 ve věku 73 let. Byl pochován na Assistenském hřbitově.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Antonín Rükl: Atlas Měsíce, Aventinum (Praha 1991), kapitola Atlas, str. 56, č. mapového listu 15, ISBN 80-85277-10-7
  2. Crater Oersted on Moon Gazetteer of Planetary Nomenclature, IAU, USGS, NASA (anglicky)

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]