Hans Christian Ørsted

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Hans Christian Ørsted
Ørsted.jpg
Narození 14. srpna 1777
Rudkøbing
Úmrtí 9. března 1851 (ve věku 73 let)
Kodaň
Alma mater Kodaňská univerzita
Zaměstnavatel Kodaňská univerzita
Ocenění Copleyho medaile (1820)
Řád za zásluhy v oblasti umění a věd
Pour le Mérite
Podpis Hans Christian Ørsted signature.svg
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Oerstedův pokus

Hans Christian Ørsted nebo Oersted (14. srpna 1777 Rudkøbing, Langeland9. března 1851 Kodaň) byl dánský fyzik, chemik a filosof.

Studoval na Univerzitě v Kodani. Proslavil se systematickým výzkumem elektromagnetismu, objevil mimo jiné, že elektrický proud působí na střelku kompasu. V roce 1825 izoloval hliník. Jeho jménem je nazvána jednotka intenzity magnetického pole oersted v soustavě CGS a také kráter na Měsíci – Oersted.[1][2]

Život[editovat | editovat zdroj]

Narodil se v Rudkøbingu. V laboratoři svého otce, chemika Hanse Ørsteda, obklopeného vědeckými přístroji, velmi brzy projevil zájem o vědu. Na Kodaňské univerzitě studoval farmacii a přírodní vědy a roku 1799 získal doktorát prací o Kantově přírodní filosofii. V letech 1801-1804 cestoval po Evropě a setkal se s řadou předních vědců. Německý vědec Johann Wilhelm Ritter, stejně jako Ørsted ovlivněný Kantovou naukou o jednotě přírodních sil, přemýšlel o souvislosti magnetismu a elektřiny a obrátil tak Ørstedův zájem na fyziku.

Ørsted se na cestách mnoho naučil a v roce 1806 začal pracovat na své staré univerzitě. Tam také pořádal přednášky, které byly velmi populární mezi veřejností. Během jedné takové přednášky v dubnu 1820 Ørsted provedl experiment, který dosud nebyl proveden. Na kompas položil drát, do něhož pustil elektrický proud, a magnetizovaná ručička kompasu se vychýlila. Před pokusem se věřilo, že elektřina a magnetismus jsou dvě různé síly. Ørsted jím prokázal, že jsou vzájemně propojeny. Někteří vědci, které ovlivnil tento experiment, pokračovali v bádání o elektromagnetismu. Jejich výzkum vyústil v několik nových vědeckých teorií a různých důležitých vynálezů, jako dynamo a elektromotor.

Londýnská Královská společnost Ørsteda vyznamenala roku 1820 Copleyho medailí a Francouzská akademie mu udělila grant 3 tisíce zlatých franků. V roce 1822 se stal zahraničním členem Královské švédské akademie věd.

V roce 1829 založil podle vzoru pařížské École Polytechnique, kterou v mládí navštívil, společnost „Den Polytekniske Læreanstalt“ (česky "Polytechnické učiliště"), která je nyní známa jako Dánská technická univerzita (DTU).

Ørsted zemřel v Kodani roku 1851 ve věku 73 let. Byl pochován na Assistenském hřbitově.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Antonín Rükl: Atlas Měsíce, Aventinum (Praha 1991), kapitola Atlas, str. 56, č. mapového listu 15, ISBN 80-85277-10-7
  2. Crater Oersted on Moon Gazetteer of Planetary Nomenclature, IAU, USGS, NASA (anglicky)

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Ottův slovník naučný, heslo Oersted, Hans Christian. Sv. 18, str. 656

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]