Evangelista Torricelli

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Evangelista Torricelli
Portrét Evangelisty Torricelliho od Lorenza Lippiho (cca 1647)
Portrét Evangelisty Torricelliho od Lorenza Lippiho (cca 1647)
Narození15. října 1608
Řím, Papežský stát
Úmrtí25. října 1647
(ve věku 39 let)
Florencie, Toskánské velkovévodství
Příčina úmrtíbřišní tyfus
Místo pohřbeníBazilika San Lorenzo
NárodnostItalská
Alma materUniverzita La Sapienza
Povolánímatematik, fyzik a vynálezce
ZaměstnavateléGalileo Galilei (1641–1642)
Ferdinand II. Medicejský (od 1642)
Univerzita v Pise
Znám jakoVynálezce barometru
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Evangelista Torricelli (15. října 1608, Faenza25. října 1647, Florencie) byl italský fyzik a matematik, znám je především díky vynálezu barometru.

Život[editovat | editovat zdroj]

Evangelista Torricelli se narodil v Římě jako prvorozené dítě Gaspara Torricelliho a Cateriny Angetti.[1] Jeho rodina byla z Faenzy v provincii Ravenna, tehdy součásti Papežského státu. Jeho otec byl textilní dělník a rodina byla velmi chudá. Ještě jako malý osiřel, ujal se ho jeho strýc, kamaldulský mnich. Ten ho roku 1624 umístil do jezuitské koleje, kde studoval matematiku a filosofii až do roku 1626. Roku 1627 byl poslán do Říma, aby studoval vědu pod dozorem benediktina Benedetta Castelliho, profesora matematiky na Collegio della Sapienza v Pise.

Torricelliho socha v Museo di Storia Naturale di Firenze

Kromě pár dopisů toho není moc známo o Torricelliho aktivitách mezi roky 1632 až 1641. Tehdy Castelli poslal Torricelliho monografii o pohybu projektilů Galileovi, ten byl vězněn ve své vile v Arcetri. Ačkoli Galileo Torricelliho ihned pozval na návštěvu, Torricelli nepřijel. Až teprve tři měsíce před Galileovou smrtí pozvání přijal. Po Galileově smrti (8. ledna 1642), požádal velkovévoda Ferdinand II. Medicejský Torricelliho, zda by nepokračoval na Galileově postu velkovévodova matematika a profesora matematiky na Univerzitě v Pise. V této funkci vyřešil spoustu matematických problému doby, např. spočítal plochu a těžiště cykloidy. Vytvořil také několik teleskopů a mikroskopů, některé větší čočky s jeho vyrytým jménem jsou dodnes uchovány ve Florencii. V roce 1644 trefně poznamenal v dopisu: „Žijeme potopení na dně moře vzduchu.“

Torricelli zemřel ve Florencii několik dnů poté, co dostal břišní tyfus, pochován je v kostele sv. Vavřince (San Lorenzo). Na jeho počest byl pojmenován asteroid 7437 Torricelli a Torricelliho pohoří na Nové Guineji.

Přínos pro fyziku[editovat | editovat zdroj]

Barometr[editovat | editovat zdroj]

Torricelliho hlavní vynález byl rtuťový barometr, který vzešel z pozorování praktického problému. Pumpaři toskánského velkovévody se pokoušeli dostat vodu do výšky 12 metrů, zjistili ale, že pomocí sací pumpy se výš než do 10 metrů voda nedostane. Torricelliho napadlo použít rtuť, která je cca 13krát hustější než voda. V roce 1643 použil 1 metr dlouhou a na jednom konci zaslepenou trubičku, naplnil ji rtutí a postavil ji na výšku do nádržky se rtutí. Sloupec rtuti klesl na hodnotu 76 cm a nad ní vzniklo Torricelliho vakuum. Provedl tzv. Torricelliho pokus. Jak už dnes víme, výška sloupce kolísá podle měnícího se atmosférického tlaku, tak vznikl první barometr. Tento objev mu vysloužil slávu, jednotka Torr se dodnes používá při popisu velmi malých tlaků nebo při měření krevního tlaku.

Torricelliho zákon[editovat | editovat zdroj]

Torricelli také zformuloval Torricelliho zákon, vysvětlující rychlost proudění kapaliny z otvoru na boku nádoby. Jde přitom o speciální případ Bernoulliho rovnice.

Vybraná díla[editovat | editovat zdroj]

Jeho rukopisy jsou uchovány ve Florencii. Následující se dostaly do tisku:

  • Trattato del moto (před rokem 1641)
  • Opera geometrica (1644)
  • Lezioni accademiche (vytištěno 1715)
  • Esperienza dell'argento vivo (Berlin, 1897).

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Evangelista Torricelli na anglické Wikipedii.

  1. MAGILL, Frank N. The 17th and 18th Centuries: Dictionary of World Biography, Volume 4. [s.l.]: Routledge 2717 s. Dostupné online. ISBN 978-1-135-92421-8. (anglicky) Google-Books-ID: wcbcAAAAQBAJ. 

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • AUBERT, André, Bombieri and Goldfeld, eds. Number Theory, Trace Formulas and Discrete Groups. [s.l.]: Academic Press, 1989. Kapitola Prehistory of the Zeta-Function. 
  • DE GANDT. L'oeuvre de Torricelli. [s.l.]: Les Belles Lettres, 1987. 
  • SHAMPO, M A, Kyle R A. Italian physicist-mathematician invents the barometer. Mayo Clin. Proc.. March 1986, roč. 61, čís. 3, s. 204. Dostupné online. PMID 3511332. 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]