Glenn Curtiss

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Glenn Curtiss
Narození 21. května 1878
Hammondsport
Úmrtí 23. července 1930 (ve věku 52 let)
Buffalo
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Glenn Hammond Curtiss (21. května 1878 Hammondsport23. července 1930 Buffalo) byl americký průkopník letectví, zakladatel Curtiss Aeroplane and Motor Company, v současnosti části Curtiss-Wright Corporation.

Život[editovat | editovat zdroj]

G. H. Curtiss začal s vyděláváním peněz již jako školák ve funkci poslíčka telegrafního úřadu. Svého prvního zaměstnání u fotografické společnosti Eastman-Kodak využil jako jeden z prvních leteckých průkopníků systematickým dokumentováním své činnosti na filmový pás.

Roku 1901 ve svém rodném Hammondsportu na západě státu New York otevřel dílnu na výrobu jízdních kol. Začal také prodávat automobily, věnoval se jejich konstrukci a rovněž výrobě vlastních vzduchem chlazených motorů. V roce 1907 jako automobilový jezdec ustavil na orlandské pláži na Floridě světový rychlostní rekord výkonem 220 km/h.

Již od roku 1904 spolupracoval s konstruktérem balonů a vzducholodí T. S. Baldwinem, kterému dodával pohonné jednotky pro vzducholodě. S motorem Curtiss létal také Baldwinův letoun California Arrow, který v roce 1904 v USA uskutečnil první let na uzavřeném okruhu.

V roce 1907 se stal Curtiss zakládajícím členem pro konstrukci prakticky použitelného letadla-plošníku Aerial Experiment Association. Po pokusech s kluzáky pak v dubnu 1908 vzlétl první motorový letoun AEA nazvaný Aerodrome No.1, na jehož konstrukci i motoru se Curtiss podílel. Ještě téhož roku létal Aerodrome No.4 „Silver Dart“ s motorem Curtiss o výkonu 37 kW. V březnu roku 1909 pak Curtiss v Hammondsportu založil leteckou továrnu Curtiss Aeroplane Company.

Ještě před I. světovou válkou bylo v Hammondsportu vyvinuto a sestrojeno značné množství typů letadel několika kategorií. Roku 1915 byla na základě značného množství oficiálních zakázek během tří měsíců ve městě Buffalo postavena rozlehlá letecká továrna. V roce 1917 byla označovaná za největší na světě. Do roku 1919 v ní vzniklo přes 5200 letounů, z nichž 3375 bylo cvičných řady JN.

Po válce stavba letadel pokračovala s převažující produkcí létajících člunů, například NC-4 pro US Navy. Roku 1929 továrna Curtiss Aeroplane & Motor Company zaměstnávala 3275 osob. To již došlo ke spojení s motorářskou firmou Wright, založenou Orvillem Wrightem.

G. H. Curtiss z firmy oficiálně odešel již v roce 1921, ale stálé čestné místo v představenstvu si zachoval až do své náhlé smrti 23. července 1930 ve věku 52 let.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Náhrobní kámen Glenna Hammonda Curtisse