Přeskočit na obsah

Jodid fosforitý

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie

Šablona:Infobox Chemická sloučenina

Jodid fosforitý (PI3) je anorganická sloučenina fosforu a jodu. Za běžných podmínek se jedná o nestabilní červenou tuhou látku, která prudce reaguje s vodou. Je poměrně rozšířeným omylem,[1] že je jodid fosforitý příliš nestabilní na to, aby se dal skladovat. Ve skutečnosti je běžně v prodeji. Široce se používá v organické chemii pro konverzi alkoholů na alkyljodidy. Je též silným redukčním činidlem. Fosfor tvoří s jodem také tetrajoddifosfan (P2I4), existence jodidu fosforečného (PI5) při pokojové teplotě je však nejasná, spíše se jedná o kokrystalizát jodidu fosforitého s jodem.[2]

Vlastnosti

Jodid fosforitý má rozpuštěný v sirouhlíku v zásadě nulový dipólový moment, protože vazba P-I nemá téměř vůbec dipólový charakter. Tato vazba je navíc slabá, PI3 je mnohem méně stabilní než jiné fosforité halogenidy; standardní slučovací entalpie je jen −46 kJ/mol (pevná látka). Atom fosforu má NMR posun 178 ppm (vyšší kmitočet než H3PO4).

Reakce

Jodid fosforitý bouřlivě reaguje s vodou za vzniku kyseliny fosforité (H3PO3) a jodovodíkové (HI), uvolňují se též malá množství fosfanu a sloučenin P-P. S alkoholy tvoří alkyljodidy; tato reakce je hlavní oblastí použití PI3.

PI3 má také silné redukční účinky. Redukuje sulfoxidy na thioethery, a to i při −78 °C.[3] Zahřívání roztoku PI3 v 1-jodobutanu s červeným fosforem vyvolává redukci na P2I4.

Příprava

Obvyklou metodou přípravy je přímá reakce prvků, většinou přidáváním jodu do roztoku bílého fosforu v sirouhlíku:

P4 + 6 I2 → 4 PI3

Lze také využít převod PCl3 na PI3 působením jodovodíku nebo některých kovových jodidů.

Použití

Jodid fosforitý se používá v laboratoři pro konverzi primárních nebo sekundárních alkoholů na alkyljodidy.[4] Alkohol je tu mnohdy nejen reaktantem, ale i rozpouštědlem. PI3 se často generuje in situ reakcí červeného fosforu s jodem za přítomnosti alkoholu. Například konverzí methanolu lze získat jodmethan:[5]

PI3 + 3 CH3OH → 3 CH3I + H3PO3

Alkyljodidy jsou sloučeniny užitečné pro nukleofilní substituční reakce a pro přípravu Grignardových reagencií.

Reference

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Phosphorus triiodide na anglické Wikipedii.

  1. L. G. Wade, Jr., Organic Chemistry, 6th ed., p. 477, Pearson/Prentice Hall, Upper Saddle River, New Jersey, USA, 2005.
  2. Arnold F. Holleman, Nils Wiberg: Lehrbuch der Anorganischen Chemie, 102. Auflage, de Gruyter, Berlin 2007, ISBN 978-3-11-017770-1.
  3. J. N. Denis, A. Krief. Phosphorus tri-iodide (PI3), a powerful deoxygenating agent. J. Chem. Soc., Chem. Commun.. 1980, s. 544–5. DOI 10.1039/C39800000544. 
  4. B. S. Furnell et al., Vogel's Textbook of Practical Organic Chemistry, 5th edition, Longman/Wiley, New York, 1989.
  5. KING, C. S.; HARTMAN, W. W. Methyl Iodide. Org. Synth.. 1943. Dostupné online. ; Coll. Vol.. S. 399.