Irisbus Citelis 12M

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie

Šablona:Infobox autobus

Příměstská verze Citelisu – Irisbus Citelis Line

Irisbus Citelis 12M je nejnovější model městského nízkopodlažního autobusu společnosti Irisbus, která jej představila 31. března roku 2005. Citelis 12M je nástupcem modelu Citybus 12M (Renault Agora). Stejně jako jeho předchůdce, i Citelis 12M je vyráběn buď ve francouzském městě Annonay, nebo nově v italském Valle Ufita, přičemž speciální požadavky českých a slovenských zákazníků jsou řešeny ve vysokomýtském závodě Iveco Czech Republic (dříve Karosa).

Konstrukce

Citelis 12M se konstrukčně velmi podobá Citybusu 12M. Jedná se o dvounápravový nízkopodlažní autobus s polosamonosnou karoserií. Ta byla nejprve sestavena do skeletu a poté prošla kataforetickou lázní, olakováním a oplechováním. Rám podvozku je vytvořen z ocelových podélníků a příček, bočnice a střecha jsou vyrobeny ze svařených tažených profilů a oplechovány. Zatímco zadní čelo tvoří jeden panel sklolaminátu, přední čelo je vyrobeno z uzavřených profilů, které jsou pokryty plechy a plasty. Motor a převodovka autobusu se nachází v mohutné zadní části. Přední okno vozu je uchyceno v gumovém profilu, ostatní skla jsou lepená. V pravé bočnici jsou umístěny troje (v případě příměstské verze pouze dvoje – přední a střední) dvoukřídlé skládací dveře. V prostoru středních dveří se nachází výklopná plošina pro kočárky a invalidní vozíky, pro které je určen volný prostor právě naproti tomuto vstupu. Výška podlahy je u předních dveří 320 mm nad vozovkou, v prostoru středních a zadních dveří pak 330 mm. Tuto výšku může řidič ještě více snížit pomocí tzv. kneelingu (mírné naklonění vozu v zastávce směrem k nástupnímu ostrůvku), kterým je možné autobus vybavit.

Standardní, 12metrová verze autobusu Citelis je vyráběna v několika variantách. Městské (třídveřové) autobusy mohou být buď klasické dieselové nebo poháněné zemním plynem (verze CNG). Příměstská (dvoudveřová) verze (Citelis Line), která se díky naležato uloženému motoru liší zadním čelem, je produkována pouze ve verzi diesel. Existuje také kloubová verze Citelisu, Citelis 18M. První verze Citelisu byla vybavena motorem splňujícím emisní normu Euro 3, od roku 2007 motory splňují normu Euro 4, na přání zákazníka i normu EEV. Upravené karoserie standardní i článkové varianty jsou využívány společností Škoda ke stavbě trolejbusů Škoda 24Tr Irisbus (standardní) a Škoda 25Tr Irisbus (kloubový).

Karoserie Irisbus Citelis 12M je použita i pro český prototyp hybridního vodíkového elektrobusu v rámci projektu FCZ-H2BUS.

Výroba a provoz

Prototyp vozu Citelis 12M byl vyroben na počátku roku 2005, česká verze (vyprodukovaná Karosou) byla vyrobena v první polovině téhož roku. Ve druhé polovině roku 2005 absolvoval tento autobus zkušební jízdy na linkách MHD po celé České republice. V prosinci 2005 tento vůz zakoupil Dopravní podnik hl. m. Prahy, který ho v lednu 2006 zařadil do svého vozového parku pod evidenčním číslem 3501. Autobus je v provozu doposud. Výroba Citelisu 12M, který nahradil Citybus 12M, započala ještě v roce 2005. Vůz je dosud vyráběn.

Původem předváděcí Citelis 12M Euro 3 ev.č. 3501

V Česku jsou Citelisy 12M v provozu např. v Praze, Brně, Ostravě, Hradci Králové, Karlových Varech, Plzni a mnoha dalších městech. Nejpočetněji je CNG verze zastoupena v Havířově, od roku 2005 bylo dodáno již 16 kusů.

Externí odkazy

Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videa k tématu Irisbus Citelis na Wikimedia Commons