Institut ekumenických studií v Praze

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Institut ekumenických studií v Praze je spolek[1], který pod záštitou Evangelické teologické fakulty UK organizuje vysokoškolské dálkové teologické studium z pohledu tří velkých křesťanských tradic - katolické, protestantské a pravoslavné. Studium je cílené na laiky a má ekumenické pojetí tj. bez orientace na konkrétní křesťanské vyznání.

Navazuje na tradici tajného teologického vzdělávání organizované v 70. a 80. letech v pražské části skryté katolické církve Ecclesia silentii. Po roce 1989 byla výuka vedena dále neformálně, v roce 1995 bylo založeno občanské sdružení, které od roku 1999 nabízí bakalářský, a od roku 2009 magisterský studijní program na půdě ETF UK.

Studium Ecclessia silentii (1975-1989)[editovat | editovat zdroj]

Postupně vznikly 4 studijní skupiny po maximálně 8 lidech, kde studenti studovali individuálně dle dostupné literatury a setkávali se s učitelem jednou za měsíc. Na studiu se v různých letech podíleli učitelé:

Po deseti letech byl celá koncepce přepracována díky překladu německého kurzu teologie pro jáhny, realizovaného v Eclessia silentii pod vedením Václav Dvořáka. Studium trvalo 6 let, postupně jím prošlo 10 studijních skupin na začátku s 12 a na konci 6 žáky. Samozřejmou součástí byly písemné i ústní zkoušky před komisí, písemné práce. Na výuce se podíleli:

Protože původně německý kurs nebyl z pohledu učitelů úplný, byl pro vybrané studenty doplňován dalšími tématy:

Cesta k institutu (1989-dosud)[editovat | editovat zdroj]

Po roce 1989 měli osobnosti skryté církve zdání, že studium bude integrováno do Katolické teologické fakulty, což se však ukázalo v rozporu s její předchozí integritou. Postupně byly otevřeny 4 studijní skupiny a byla vedena neúspěšná jednání nad garancí studia s Ekumenickou komisí biskupské konference, Ekumenickou radou církví.

V dubnu 1995 bylo založeno občanské sdružení, jejím zakládajícími členy byli Radim Palouš, Pavel Smetana, Václav Malý, Jan Sokol, Dušan Hejbal, Vladimír Roskovec a cíle sdružení realizovali Jan Kofroň, Ivana Noble (Dolejšová), Antonín Havlík a Pavel Hradilek. Výuka probíhala v prostorách školy Jabok a pastoračně-sociálním středisku Communio. Program na zřízení vyšší odborné školy pro Institut nebyl ministerstvem schválen a tak začala jednání se Západočeskou univerzitou v Plzni, neboť Institut neměl být vázán na konkrétní křesťanskou církev.

Nakonec přesto v roce 1999[2] studium přešlo pod garanci Evangelické teologické fakulty UK s bakalářským studijním programem "Teologie křesťanských tradic", který byl v roce 2009 doplněn o nabídku navazujícího magisterského studia[3] Za prvních 15 let existence na ETF UK ho absolvovalo 80 studentů[4], v prvním ročníku akademického roku 2013/2014 studuje 21 studentů.[5]

V akademickém roce 2013/2014 se na výuce bakalářského programu podíleli zejména:[6][7][8][9]

Ředitelé institutu[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]