Ústav dějin Univerzity Karlovy a archiv Univerzity Karlovy

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Ústav dějin univerzity Karlovy – Archiv Univerzity Karlovy
Vchod do ústavu, hlavní budovy s badatelnou
Vchod do ústavu, hlavní budovy s badatelnou
SídloOvocný trh 560/5, Praha, 116 36, Česko
Souřadnice
Oficiální webudauk.cuni.cz
E-mailudauk@ruk.cuni.cz
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Ústav dějin Univerzity Karlovy a archiv Univerzity Karlovy (siglou ÚDAUK) je vysokoškolský ústav Univerzity Karlovy, který má zkoumat dějiny Univerzity Karlovy a zároveň funguje jako specializovaný archiv zřizovatele. Dva hlavní úkoly ústavu zajišťuje rozdělení na dvě pracoviště: Ústav dějin Univerzity Karlovy (ÚDUK) a Archiv Univerzity Karlovy (AUK), v čele ústavu stojí ředitel (archivář univerzity) a obě pracoviště vedou vedoucí. Zatímco vznik archivu univerzity lze hledat již nedlouho po vzniku univerzity (poprvé zmíněn 1360), vznik zvláštního vědeckého ústavu je novější (poprvé vznik 1958, záhy zrušen a znovu obnoven až roku 1990).

Hlavní sídlo ústavu je v součástí komplexu budov univerzity (rektorátu) mezi Ovocným trhem a Celetnou (Ovocný trh 5 – dům U Nožičků) s vhcodem z vnitřního dvora, využívá také depozitáře v Lešeticích.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Truc, Miroslav. O stavu a úkolech Archivu University Karlovy. Sborník archivních prací. Praha : Archivní správa Ministerstva vnitra Roč. 6, č. 1 (1956), s. 239-265.
  • Truc, Miroslav. K dějinám archivu pražské university v polovině 18. století. Miroslav Truc. Acta Universitatis Carolinae : Historia Universitatis Carolinae Pragensis. Sborník příspěvků k dějinám University Karlovy. Roč. 1, (1960), s. 91-126.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]