Michal Svatoš

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Michal Svatoš
Narození 8. listopadu 1947 (72 let)
Pardubice
Povolání historik a archivář
Nuvola apps bookcase.svg Seznam dělSouborném katalogu ČR
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Michal Svatoš (* 8. listopadu 1947 Pardubice) je český historik a archivář, specializující se na dějiny vzdělanosti v českých zemích, kulturní dějiny středověku a raného novověku. Patří mezi znalce dějin Univerzity Karlovy a dalších evropských univerzit.

Život[editovat | editovat zdroj]

Vyrůstal společně se dvěma bratry v učitelské rodině v Chocni. Střední všeobecně vzdělávací školu ve Vysokém Mýtě ukončil maturitou v roce 1965. Původně zamýšlené studium archeologie nemohl realizovat, protože na žádné univerzitě nebyl obor v uvedeném roce otevřen; nastoupil jako dokumentátor na roční praxi do Státního archivu v Zámrsku. V roce 1966 začal studovat obor archivnictví na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze, který ukončil v roce 1971 obhajobou diplomové práce Tendence štýrské rýmované kroniky Otachera ouz der Geul a české rýmované kroniky tzv. Dalimila pod vedením prof. Zdeňka Fialy. Po promoci nastoupil jako archivář do Archivu Univerzity Karlovy v Praze, kde od roku 1985 působil jako samostatný vědecký pracovník. Po obnovení s archivem spojeného Ústavu dějin Univerzity Karlovy v Praze se od července 1992 stal jeho vedoucím, kterým zůstal až do odchodu do důchodu v roce 2012.[1]

Dílo[editovat | editovat zdroj]

Problematice dějin Univerzity Karlovy se intenzivně věnoval od začátku své badatelské dráhy. Rozsáhlou publikační aktivitu zahájil již v roce 1974 studií o Janu Rečkovi a jeho písemné pozůstalosti. Bádal především v oblasti dějin středověkých univerzitních kolejí, správním vývoji a hospodářském zázemí univerzity.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. PETRÁŇ, Josef. K šedesátinám Michala Svatoše. Acta Universitatis Carolinae - Historia Universitatis Carolinae Pragensis, Tomus XLVII, Fasc. 1 - 2. vyd. Praha: Univerzita Karlova v Praze - Nakladatelství Karolinum, 2007. S. s. 11.