CERGE-EI

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
CERGE-EI
ZkratkaCERGE-EI
Rok založení1991
Typ školyveřejná
Vedení
Ředitelka zřizující společnostiDoc. Sergey Slobodyan, Ph.D.
Další informace
SídloPraha
AdresaPolitických vězňů 7, Praha, 111 21, ČR
Zeměpisné souřadnice
http://www.cerge-ei.cz
Některá data mohou pocházet z datové položky.

CERGE-EI, celým názvem Centrum pro ekonomický výzkum a doktorské studium je akademická instituce, která poskytuje ekonomické postgraduální vzdělání po vzoru amerických univerzit a zároveň provádí výzkum v oblasti teoretické ekonomie a hospodářské politiky. Jeho budova se nachází v historickém centru Prahy.

Název CERGE-EI je zkratka Centra pro ekonomický výzkum a postgraduální vzdělání – Národohospodářského ústavu (Center for Economic Research and Graduate Education - Economics Institute). Po právní stránce CERGE-EI funguje jako společné pracoviště dvou samostatných entit: Centra pro ekonomický výzkum a postgraduální vzdělání Univerzity Karlovy v Praze, a Národohospodářského ústavu Akademie věd České republiky, v.v.i. Tato instituce byla založena Janem Švejnarem a Josefem Zielencem v roce 1991 s cílem vychovat novou generaci ekonomů ze zemí bývalého východního bloku.

Akademická obec na CERGE-EI[editovat | editovat zdroj]

Na CERGE-EI studuje přibližně 120 studentů z více než 30 zemí celého světa, zejména střední a východní Evropy a zemí bývalého Sovětského svazu. Stálými pedagogickými pracovníky CERGE-EI je v současné době 19 vědců. Většina z nich získala doktoráty z ekonomie na renomovaných univerzitách v USA a západní Evropě. Nábor nových členů fakulty probíhá prostřednictvím mezinárodně organizovaného trhu, na němž se setkávají akademičtí ekonomové a jejich potenciální zaměstnavatelé. Pracovním jazykem CERGE-EI je angličtina.

Program Ph.D.[editovat | editovat zdroj]

Program Ph.D. je zahájen dvěma roky výuky, po kterých následují další dva roky práce na dizertaci pod vedením vedoucího práce. Po úspěšném ukončení prvních dvou let získávají studenti magisterský titul M.A. (Master of Arts). Část práce na dizertaci studenti obvykle tráví na partnerských univerzitách v západní Evropě a USA. Studentům bakalářského studia z USA CERGE-EI nabízí zahraniční studijní program UPCES.

Studijní program je akreditován Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy ČR a Radou regentů Ministerstva školství státu New York, jenž akredituje studijní programy provozované mimo území USA. V roce 2000 bylo CERGE-EI touto Radou uděleno časově omezené právo udělovat tituly Ph.D. a M.A. v oblasti ekonomie, které bylo v roce 2005 nahrazeno právem trvalým.

Absolventi CERGE-EI obvykle nacházejí uplatnění v mezinárodních institucích (např. MMF, Světová banka, EBRD), na univerzitách, v konzultačních firmách, finančních institucích, centrálních bankách a ministerstvech.

Program MAE[editovat | editovat zdroj]

Program MAE (magistr aplikované ekonomie) je jednoroční magisterské studium, které se skládá ze třech semestrů. Program je vyučován výhradně v angličtině a kromě oborových předmětů obsahuje profesionální kurzy akademické angličtiny. Studenti v programu si můžou vybírat volitelné předměty a stanovovat si specializaci. Program běží na základní permanentní charty udělené Board of Regents of the New York State Board of Education (čili se jedná o plnohodnotný titul z USA). Studentům je poskytována vízová podpora (studentské vízum), pomoc v nalezení ubytování a další nezbytná asistence pro život v Praze. Vzdělaní dosažené v programu MAE umožní jeho absolventům zastávat dobře placené pozice na mezinárodním pracovním trhu v oblasti analytického poradenství, ekonomie, financí, bankovnictví a státní správy.

Výzkum[editovat | editovat zdroj]

CERGE-EI podporuje vedle postgraduálního vzdělávání také ekonomický výzkum. Přednášející a studenti vyšších ročníků pravidelně publikují v zahraničních recenzovaných odborných časopisech. V 90. letech si CERGE-EI vytvořilo silnou pozici v oblasti ekonomie transformujících se hospodářství. S postupným přechodem k tržním ekonomikám v postkomunistických zemích se výzkum na CERGE-EI přeorientoval do dalších oblastí, např. k dynamické makroekonomii, experimentální ekonomii, ekonomii práce a veřejného sektoru a mnoha dalším.

CERGE-EI vydává vlastní publikační řadu pracovních studií, organizuje odborné konference a provozuje vlastní knihovnu. Instituce dále pořádá pravidelné výzkumné semináře, na kterých akademici z různých zemí světa a univerzit (včetně několika nositelů Nobelovy ceny) prezentují výsledky svého současného výzkumu. CERGE-EI je rovněž regionálním zástupcem pro střední a východní Evropu ve výzkumné síti Global Development Network (GDN)].

Financování[editovat | editovat zdroj]

Založení institutu bylo podpořeno půl miliardou korun z amerických zdrojů.[1] CERGE-EI je nyní financováno pomocí vzdělávacích a výzkumných grantů české vlády, granty několika dalších (českých i zahraničních) institucí a také sponzorskými dary od jednotlivců, nadací a soukromých společností. Získávání finančních prostředků probíhá prostřednictvím dvou přidružených institucí, CERGE-EI Foundation U.S.A. a Nadace CERGE-EI.

Vedení institutu[editovat | editovat zdroj]

CERGE-EI je řízeno Řídícím a dozorčím výborem (Executive and Supervisory Committee, ESC). Tento výbor činí zásadní strategická a finanční rozhodnutí, dohlíží na vedení CERGE-EI a rozhoduje o přijímání a kariérním postupu členů fakulty. V ESC zasedají mezinárodně uznávaní ekonomičtí odborníci, zástupci Univerzity Karlovy v Praze a Akademie věd České republiky, a dále zástupci fakulty. Institut sídlí na adrese Politických vězňů 7, Praha 1.[2]

Členové ESC[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. http://www.novinky.cz/domaci/386884-svejnaruv-institut-se-hada-kvuli-babisovi.html - Švejnarův institut se hádá kvůli Babišovi
  2. Kontakty [online]. [cit. 2017-01-05]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]