Přeskočit na obsah

Falcon Heavy

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Falcon Heavy
Umělecké vyobrazení rakety Falcon Heavy na rampě 39A
Umělecké vyobrazení rakety
Falcon Heavy na rampě 39A
Země původuUSAUSA USA
Rodina raketFalcon
VýrobceSpaceX
Rozměry
Výška70 m
Průměr3,66 m
Hmotnost1 420 800 kg
Nosnost
na LEO64 000 kg
na GTO22 200 kg
Únikovou rychlost16 000 kg (translunární)

13 600 kg jiné zdroje 16 800 kg (přechodová dráha k Marsu)

3 500 kg (k Plutu)
Historie startů
Statusve vývoji
KosmodromKSC LC39A
Vandenberg SLC-4E
Celkem startů0
Úspěšné starty0
Selhání0
Částečná selhání0
První startlistopad 2017 (plánováno)
Pomocné motory – Falcon 9
Počet2
Tah15 214 kN
Specifický impulshladina moře: 282 s
vakuum: 311 s
Doba zážehu~162 s
PalivoRP-1/LOX

Falcon Heavy je plánovaná nosná raketa americké soukromé společnosti SpaceX. Jedná se o derivát předchozího nosného zařízení této společnosti, rakety Falcon 9. V době svého startu – plánovaný na listopad 2017[1] – to bude raketa s největší nosností na nízkou orbitu Země od posledního startu Saturnu V, se schopností dopravit až šedesát čtyři tun na nízkou orbitu Země, až šestnáct tun na translunární dráhu a až čtrnáct tun na přechodovou dráhu k Marsu. Při záchraně prvních stupňů bude nosnost nižší.

Raketa sestává z jádra tvořeného standardní raketou Falcon 9 a ze dvou pomocných motorů, které jsou modifikovanými prvními stupni téže rakety.[2] První stupeň i pomocné motory jsou plně navrženy k autonomnímu vertikálnímu přistání po splněné misi - oba pomocné motory budou přistávat na zemi, zatímco první stupeň přistane na oceánské plošině. Jedná se o technologii aktuálně používanou raketami Falcon 9.

Koncept

V podstatě se jedná o tři první stupně Falconu 9 smontované k sobě, tím bude disponovat 27 motory Merlin ve verzi 1D. Po startu pojedou oba boční stupně na plný výkon a centrální stupeň naopak na co nejnižší výkon. Po několika minutách se boční stupně odpojí a centrální stupeň bude spolu s horním stupněm pokračovat dál, tentokrát už na plný výkon. Všechny tři hlavní stupně se při téměř každém letu pokusí přistát zpět na Zemi. Boční stupně pravděpodobně vždy na pevnině, ten centrální pak na ASDS, neboť poletí o dost dál a dosáhne mnohem vyšší rychlosti.

Falcon Heavy měl původně využívat tzv. crossfeed, což je způsob distribuce paliva napříč raketovými stupni během letu. Výsledkem je o dost vyšší efektivita a nosnost. Jedná se však o technicky náročné řešení, které dosud nikdo v praxi nevyvinul. SpaceX od tohoto záměru nakonec upustilo s tím, že když to bude v budoucnu potřeba, vrátí se k tomu.

Odkazy

Reference

  1. [1], https://www.instagram.com/p/BXEkGKlgJDK/.
  2. Falcon Heavy [online]. SpaceX [cit. 2016-03-13]. Dostupné online. 

Související články

Externí odkazy