Kosmodrom Kwajalein

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Poloha Kwajaleinu v rámci Marshallových ostrovů
Vypuštění testovací střely z ostrovu Meck Island (3. prosince 2001)

Kwajalein Missile Range (KW) je raketová střelnice a kosmodrom patřící pod správu Spojených států amerických.

Umístění[editovat | editovat zdroj]

Střelnice byla postavena ostrově Meck a několika dalších ostrovech, jež jsou součástí atolu Kwajalein, spadající do souostroví Ralik v Marshallových ostrovech, situovaných v Tichém oceánu (Pacifiku), podregionu Mikronésie. V širším pojetí zahrnuje i ostrov Wake a Aur Atoll.

  • Souřadnice: zeměpisná délka: 167°25' v. d., zeměpisná šířka: 9°08' s. š.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Související informace naleznete také v článku Marshallovy ostrovy#Dějiny.

Vojenská přítomnost a aktivita Spojených států amerických na Marshallových ostrovech následovala po skončení II. světové války. Od přelomu 50. a 60. let pokračovala stavbou zařízení pro testy balistických raket, radar a antirakety, zařízení a techniky pro meteorologii a později také soukromou kosmonautiku.

Název zařízení období
Naval Station Kwajalein 1945-1959
Pacific Missile Range Facility, Kwajalein 1959-1964
Kwajalein Test Site 1964-1968
Kwajalein Missile Range 1968-1986
United States Army Kwajalein Atoll 1986-1991
Kwajalein Missile Range 1991-1999
Ronald Reagan Ballistic Missile Defense Test Site 1999-současnost

Marshallovy ostrovy se následně, v roce 1990 formálně osamostatnily jako republika přidružená k USA, několik ostrovů si USA pronajaly. Střelnice byla později pojmenována po prezidentu Ronaldovi Reaganovi, (někdy se tedy používá označení Reagan Test Site nebo v plném názvu Ronald Reagan Ballistic Missile Defense Test Site) a je ve správě americké armády (US Army). Vojáky byla využívaná pro odzkoušení mezikontinentálních raket a protiraketových zbraní.

V roce 2005 zde americká komerční společnost SpaceX postavila vypouštěcí rampu a v sousedství montážní budovu pro uvažované rakety na orbitální dráhu Země. Tím se střelnice zařadila mezi kosmodromy.

Vybavení[editovat | editovat zdroj]

V areálu střelnice jsou raketové rampy, ubytovací zařízení posádky, monitorovací a sledovací stanice systému SSN, sledovací stanice NASA. Poblíž je i letiště.

Využití pro kosmonautiku[editovat | editovat zdroj]

V roce 2000 ze základny odstartoval letoun L-1011 Stargazer, který vynesl nosič Pegasus XL. Další Pegasy s družicemi následovaly. V roce 2006 odtud startovala nosná raketa Falcon: start se napoprvé nezdařil, další již ano. V letech 2000–2008 ze základny do vesmíru odstartovalo osm raket.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]