Rokot (raketa)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Rokot
Rokot.jpg
Země původu Rusko
Výrobce GKNPC Chruničeva
Rozměry
Výška
Průměr
Hmotnost 107 t
Nosnost
Historie startů
Status používaná
Kosmodrom Kosmodrom Pleseck
Celkem startů
Úspěšné starty
První start 16. května 2000


První stupeň – UR-N100
Motor
Tah
Specifický impuls
Doba zážehu
Palivo asymetrický dimetylhydrazin a oxid dusičitý
Druhý stupeň – UR-N100
Motor
Tah
Specifický impuls
Doba zážehu
Palivo asymetrický dimetylhydrazin a oxid dusičitý
Třetí stupeň – Briz (Breeze)
Motor
Tah
Specifický impuls
Doba zážehu
Palivo asymetrický dimetylhydrazin a oxid dusičitý


Rokot (rusky Рокот) je lehká nosná raketa, která vznikla přestavbou dvoustupňové mezikontinentální rakety UR-100N (rusky УР-100Н, index GRAU 15А30, kód NATO SS-19). Při třech experimentálních startech byla raketa Rokot vypouštěna ze sila na kosmodromu Bajkonur, hlavní vypouštěcí zařízení však pro ni bylo vybudováno na kosmodromu Pleseck (spolu s nezbytnou technickou pozicí zahrnující montážní halu pro předletové zkoušky rakety a připojení užitečného zatížení, kompresorovou a plnicí stanici, obslužnou věž apod.). Vhodná vypouštěcí zařízení jsou i na kosmodromu Svobodnyj (upravená sila mezikontinentálních raket).

Raketa o vzletové hmotnosti 107 tun má nosnou kapacitu 1850 kg na dráhu ve výšce 400 km. Pohonnou látkou je asymetrický dimethylhydrazin a oxid dusičitý. Pro komerční využití na mezinárodním trhu byla raketa pojmenována Rockot a vznikla společnost Eurockot (spojením DaimlerChrysler Aerospace 51% a Chruničevových závodů 49%) se sídlem v Brémách (Německo). Cena jednoho komerčního letu je asi 14 milionů dolarů. [1]

Tato raketa vynesla i českou družici MIMOSA

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. HARVEY, Brian. The Rebirth of the Russian Space Program: 50 years After Sputnik, New Frontiers. Německo : [s.n.], 2007. ISBN 9780387713540. Kapitola Launchers and engines, s. 176-182. ((anglicky)) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]