1,1-dimethylhydrazin

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
(přesměrováno z Asymetrický dimethylhydrazin)
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
1,1-dimethylhydrazin
Strukturní vzorec UDMH

Strukturní vzorec UDMH

Model UDMH

Model UDMH

Obecné
Systematický název 1,1-dimethylhydrazin
Triviální název asymetrický dimethylhydrazin, UDMH
Sumární vzorec C2H8N2
Identifikace
Registrační číslo CAS
Vlastnosti
Molární hmotnost 60,1 g/mol
Teplota tání -57 °C
Teplota varu 63 °C
Hustota 0,793 g/cm3
Není-li uvedeno jinak, jsou použity
jednotky SI a STP (25 °C, 100 kPa).
Některá data mohou pocházet z datové položky.

1,1-Dimethylhydrazin (též asymetrický dimethylhydrazin, UDMH) je těkavá čirá kapalina s typicky čpavkovým zápachem. Na vzduchu žloutne a pohlcuje z něj kyslík a oxid uhličitý. Je velmi dobře mísitelný s ethanolem, éterem, dimethylformamidem a uhlovodíky. S vodou je mísitelný za vývinu tepla. Výpary jsou výbušné při koncentraci 2-95% UDMH ve vzduchu. Účinky na živý organismus jsou podobné jako u hydrazinu, tzn. způsobuje poleptání kůže, očí a sliznic, podráždění centrálního nervového systému a rakovinu.

Využití[editovat | editovat zdroj]

Hlavní využití nalézá UDMH jako bipropelant (dvousložkové palivo) v raketových motorech. Jako okysličovadlo se používá kapalný kyslík, oxid dusičitý N2O4 nebo dýmavá kyselina dusičná. Při dlouhodobém skladování je velmi stálý a proto je vhodný pro déle trvající mise kosmických sond nebo pro pomocné a manévrovací motory satelitů a kosmických lodí. Několik typů raket jej však používá i jako palivo prvního stupně (např. ruské rakety Proton nebo bývalé americké rakety Titan). Spolu s hydrazinem[1] tvoří složky paliva Aerozin 50, kde jsou obě složky zastoupeny v poměru 1:1. Aerozin 50 spolu s tetraoxidem dusíku slouží jako palivo pro motor AJ-10, který poháněl, mimo jiné, i kosmickou loď Apollo.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Unsymmetrical dimethylhydrazine na anglické Wikipedii.

  1. Aerozine50 Specifications & DOT Shipping Information [online]. NASA [cit. 2017-01-24]. Dostupné v archivu pořízeném dne 05-02-2012. 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]