Falcon 9 Air

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Falcon 9 Air byl návrh vícestupňové orbitální rakety vypouštěné ze vzduchu. Tuto myšlenku v letech 2011 a 2012 rozvíjela SpaceX společně se Stratolaunch Systems. Upravená raketa Falcon 9 od SpaceX měla startovat z letadla s největším rozpětím křídel na světě, které by vyrobila Stratolaunch. Nosnost na nízkou oběžnou dráhu Země byla odhadována na 6100 kg.

První stupeň Falconu 9 Air měl být poháněný čtyřmi motory Merlin 1D, které byly použity také na Falconu 9 v1.1 začátkem roku 2013. První let byl plánován na rok 2016.

Vývoj byl zastaven ve čtvrtém čtvrtletí roku 2012, kdy se SpaceX a Stratolaunch „přátelsky dohodli na ukončení (jejich) smluvního vztahu, protože nosný systém (Stratolaunch) se výrazně odchýlil od Falconu a nezapadá do dlouhodobého strategického obchodního modelu SpaceX.“

Historie[editovat | editovat zdroj]

V prosinci 2011 Stratolaunch Systems oznámila, že společně se SpaceX vyvine raketu nazvanou Falcon 9 Air vypouštěnou ze vzduchu a že se bude jednat o raketu odvozenou z Falconu 9.[1] Původně koncipovaný Falcon 9 Air měl nosnost na nízkou oběžnou dráhu až 6100 kg. Po ověření spolehlivosti systému se mělo zhodnotit, jestli by vznikla verze s možností letů s posádkou. Systém měl vzlétat z letiště s dráhou dlouhou minimálně 3700 metrů a vypouštěcí letadlo mělo mít dolet až 2200 kilometrů od letiště a 9100 metrů do výšky.

Měsíc po úvodním oznámení Stratolaunch potvrdila, že první stupeň rakety F9A bude mít jen čtyři motory a ne pět, jak bylo uvedeno v prezentačním videu v prosinci a že budou použity motory Merlin 1D.

Jak původně Stratolaunch oznámila, byl to společný projekt, který zahrnoval subdodavatele SpaceX, Scaled Composites, a Dynetics, s finančními prostředky poskytnutými společností Vulcan spoluzakladatele Microsoftu Paula G. Allena.[2] Stratolaunch se rozhodla vybudovat mobilní odpalovací systém ze tří základních složek: vypouštěcího letadla (koncept byl navržen společností Burt Rutan, ale letadlo mělo být navrženo a postaveno společností Scaled Composites); vícestupňové rakety, která měla být vyvinuta a postavena SpaceX; a integrace systému — umožňující nosnému letadlu bezpečný přenos a vypouštění rakety — měl být postaven společností Dynetics. Celý systém měl být největším letadlem, které kdy bylo postaveno. První zkušební let nosného letadla se původně očekával v roce 2015 ze zařízení Scaled Composites v Mohavské poušti v Kalifornii, zatímco první zkušební start rakety nebyl předpokládán dříve než v roce 2016.[3]

Z programu rozvoje Stratolaunch bylo jasné, že Stratolaunch a systémový integrátor Dynetics chtěli změny základního designu SpaceX. Tyto změny nebyly v souladu s plánem vývoje SpaceX. Jednalo se o požadavek přidat raketě hřbety.

Dne 27. listopadu 2012 Stratolaunch oznámila, že uzavřela partnerství s Orbital Sciences Corporation (pro počáteční lety) místo SpaceX. Vývoj Falconu 9 Air tak byl v podstatě zastaven.[4]

V květnu 2013 byl Falcon 9 Air nakonec v plánu rozvoje nahrazen raketou Pegasus II od Orbital Sciences.[5]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Falcon 9 Air na anglické Wikipedii.

  1. Stratolaunch Team. stratolaunch.com [online]. [cit. 2017-04-02]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2012-02-17. 
  2. WebCite query result. www.webcitation.org [online]. [cit. 2017-04-02]. Dostupné online. (anglicky) 
  3. WebCite query result. www.webcitation.org [online]. [cit. 2017-04-02]. Dostupné online. (anglicky) 
  4. Stratolaunch and SpaceX part ways. Flightglobal.com. 2012-11-27. Dostupné online [cit. 2017-04-02]. (anglicky) 
  5. Stratolaunch and Orbital – The Height of Air Launch | NASASpaceFlight.com. www.nasaspaceflight.com [online]. [cit. 2017-04-02]. Dostupné online. (anglicky) 

Související články[editovat | editovat zdroj]