Chua Kuo-feng

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jump to navigation Jump to search
Chua Kuo-feng
Hua Guofeng-1.jpg
Narození 16. února 1921
Ťiao-čcheng
Úmrtí 20. srpna 2008 (ve věku 87 let)
Peking
Politická strana Komunistická strana Číny
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Chua Kuo-feng (čínsky 华国锋, anglickým přepisem Hua Guofeng), původním jménem Su Ču (čínsky 苏铸, anglickým přepisem Su Zhu) (16. února 192120. srpna 2008) byl čínský komunistický politik, jeden ze čtyř politiků, o nichž politologové hovoří jako o Nejvyšším vůdci (paramount leader) Čínské lidové republiky ve 20. století (určení nejvyššího vůdce není v čínském politickém systému přímočaré, největší vliv není vždy zaručen formálně významnou funkcí). Chua Kuo-feng byl druhým vůdcem komunistické Číny po Mao Ce-tungovi, a to v letech 1976-1978. Byl to on, kdo zastavil tzv. Gang čtyř, který uvrhl Čínu do chaosu. Zastával v té době několik klíčových funkcí: premiéra, neboli předsedy státní rady (1976-1980), předsedy Ústředního výboru Komunistické strany Číny (1976-1978) a předsedy Ústřední vojenské rady Číny (1976-1981). Jeho politická ideologie je známa pod obtížně přeložitelným názvem "Dvě všechna" (两个凡是) (podle jeho hesla "Budeme dodržovat všechna rozhodnutí předsedy Maa a všechny návody, které předseda Mao dal").

V letech 1949-1971 byl regionálním politikem v provincii Hunan. V pozdním období Kulturní revoluce se dostal do čela komunistického vedení v Hunanu. Okolo roku 1976 se přesunul do mocenského centra a získal si důvěru Mao Ce-tunga díky věrnosti jeho učení. Po Čou En-lajově smrti poměrně překvapivě získal funkci premiéra. Po Mao Ce-tungově smrti pak i další dvě klíčové politické funkce, k nelibosti takzvaného Gangu čtyř, který rovněž usiloval o moc. Z politického zápasu vyšel vítězně Chua Kuo-feng, když nechal členy Gangu čtyř zatknout a uvěznit. Oficiálně ukončil Kulturní revoluci a zabránil v řádění Rudých gard a pokračování nejhorších excesů. Byl nicméně odhodlán držet se Mao Ce-tungova učení a chtěl patrně nastolit režim zhruba sovětského typu. To ho ovšem vyšachovalo ze hry, když začal stoupat vliv Teng Siao-pchingovy skupiny, která usilovala o mnohem zásadnější, zejména ekonomické reformy. Bodem zlomu se stalo Třetí plenární zasedání Ústředního výboru Komunistické strany Číny roku 1978, kde byl Chua podroben kritice a moci se de facto ujal Teng Siao-pching, přestože Chua dál držel své funkce, které postupně ztrácel na začátku 80. let.

Protože jeho vláda trvala zhruba jen dva roky, a to v době značného chaosu, a protože politický systém Číny je dosti složitý, není Chua na Západě příliš znám, na rozdíl od čtyř dalších "Nejvyšších vůdců" (Mao Ce-tung, Teng Siao-pching, Ťiang Ce-min, Chu Ťin-tchao), a to přesto, že jako první čínský vůdce od roku 1949 navštívil roku 1979 Evropu a setkal se například s Margaret Thatcherovou, s níž dohodl obrysy budoucích dohod o Hong Kongu.

Chua změnil text čínské hymny, aby obsahovala oslavu Maa a Komunistické strany Číny, tyto zásahy však byly později zrušeny.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]