Čchiao Š’

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Čchiao Š’
Stranická příslušnost
ČlenstvíKomunistická strana Číny

Narození24. prosince 1924
Šanghaj
Úmrtí14. června 2015 (ve věku 90 let)
Peking
Příčina úmrtírakovina
Místo pohřbeníPapaošanský revoluční hřbitov
ChoťYu Wen (1952–2013)
Alma materuniverzita Tchung-ťi
No.1 High School Affiliated to East China Normal University
Profesepolitik
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Čchiao Š’ (čínsky pchin-jinem Qiáo Shí, znaky zjednodušené 乔石, tradiční 喬石, 24. prosince 1924 Šanghaj14. června 2015 Peking) byl vrcholný politik v Čínské lidové republice, kde byl v letech 1987–1997 členem Stálého výboru politbyra ústředního výboru Komunistické strany Číny, tedy nejužšího vedení Komunistické strany Číny.

Boj o nejvyšší vedení nad ním koncem osmdesátých let vyhrál Ťiang Ce-min, který se stal Generálním tajemníkem ústřední výboru Komunistické strany Číny v roce 1989, a Čchiao Š’ se tak stal pouze předsedou Všečínského shromáždění lidových zástupců, kteroužto funkci zastával v letech 1993 až 1998.

Členem Komunistické strany Číny se stal už v šestnácti letech, kdy byl součástí studentského hnutí proti Kuomintangu. Za kulturní revoluce po roce 1966 byl ovšem perzekvován, protože jeho manželka Jü Wen byla neteří jednoho z klíčových Čankajškových poradců. Byl vyhozen z pozice v Oddělení mezinárodních vztahů ústředního výboru Komunistické strany Číny a i s manželkou byl odeslán do venkovských pracovních táborů. Do Oddělení mezinárodních vztahů se mohl vrátit až v roce 1971, kdy se jeho vedení ujal Keng Piao. V roce 1978 se stal zástupcem ředitele a od roku 1982 do roku 1983 oddělení sám vedl. Následně se stal součástí Sekretariátu ústředního výboru Komunistické strany Číny. Když v roce 1985 přeběhl velitel špionáže Jü Čchiang-šeng do Spojených států amerických, musel rezignovat předseda Politické a právní komise ústředního výboru Komunistické strany Číny Čchen Pchi-sien a uvolněnou funkci získal Čchiao Š’, který ji následně zastával až do listopadu 1992. V roce 1985 byl rovněž zvolen do Politbyra ústředního výboru Komunistické strany Číny.

Čchiao Š’ bývá považován za jednu z klíčových postav v pozadí masakru na náměstí Nebeského klidu, ovšem není zcela jisté, jaké postoje zastával. Na rozdíl od Čao C’-janga a Chu Čchi-liho, který byli pro svůj nesouhlas s masakrem odvoláni, si ovšem svoje funkce udržel.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Qiao Shi na anglické Wikipedii.