Čchen Tu-siou

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Čchen Tu-siou
陳獨秀 / 陈独秀
Čchen Tu-siou (4. října 1921)
Čchen Tu-siou (4. října 1921)
Stranická příslušnost
ČlenstvíKomunistická strana Číny (1921–1929)

Narození8. října 1879
Huaining County
Úmrtí27. května 1942 (ve věku 62 let)
Jiangjin District
Místo pohřbenítomb of Chen Duxiu
DětiChen Yannian
Chen Qiaonian
Chen Songnian
PříbuzníChen Mengji (sourozenec)
Alma materQiushi Academy
Univerzita Waseda
Tokyo Shinbu Gakko
Kobun Institute
Čeťiangská univerzita
Profesepolitik, profesor, filozof, novinář a spisovatel
CommonsChen Duxiu
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Čchen Tu-siou (陳獨秀 / 陈独秀; pchin-jin Chén Dúxiù; 8. října 187927. května 1942) byl čínský politik a spisovatel. 1. června 1921 společně s Li Ta-čaem založil v Šanghaji Komunistickou stranu Číny a stal se jejím prvním předsedou.

Život[editovat | editovat zdroj]

Tu-siou se narodil do bohaté úřednické rodiny jakožto nejmladší syn ze čtyř dětí. Jeho otec, který sloužil jako úředník ve vojenské kanceláři v Mandžukuu, však zemřel, když měl Tu-siou dva roky. Byl vychován svou matkou a dostalo se mu konfuciánského vzdělání, které ho učil jeho dědeček, bratr a několik soukromých lektorů. V roce 1896 složil své první úřednické zkoušky v Chuaj-ning, a o rok později druhé úřednické zkoušky v Nankingu. Jeho zkušenosti u zkoušek ho přesvědčily o neefektivnosti tradičního vzdělávacího a politického systému a inspirovaly ho stát se sociálním a politickým revolucionářem. V roce 1898 odešel na univerzitu Čchiou-š', která se nachází ve městě Chang-čou, studovat francouzštinu, angličtinu a stavbu lodí.

V roce 1902, Tu-siou prchl do Nankingu poté, co veřejně kritizoval politický režim dynastie Čching. Tentýž rok odjel studovat do Japonska, kde se seznámil se západní vědou a myšlením. V roce 1903 po svém návratu do Číny, pomohl svým přátelům založit noviny Národní deník (國民日日報), které byly úřady zakázány. V roce 1906 Tu-siou opět odešel do Japonska a ještě tentýž rok se vrátil do An-chuej, kde vyučoval na střední škole a založil si své vlastní periodikum. Během svého pobytu v Japonsku dostal možnost vstoupit do revoluční strany vedené Sunjatsenem. Nabídku odmítl přijmout kvůli nacionalismu, který byl jedním z principů strany. Po svém návratu do Číny v roce 1908 krátce navštívil Mandžukuo a poté byl zaměstnán jako učitel na základní škole v Čchang-čou.

Po pádu dynastie Čching v roce 1911 pracoval jako generální tajemník vojenského guvernéra v rodné provincii An-chuej. Poté, co Jüan Š'-kchaj uzurpoval moc v zemi, odešel Tu-siou roce 1913 na dva roky opět do Japonska, kde pomáhal editovat čínský liberální časopis Tygr (佳音), který po čínské vládě požadoval politické reformy. Po návratu v 1915 se usadil v Šanghaji a založil časopis Nové mládí (新青年), který se rychle stal nejvýznamnějším časopisem v Číně. Tu-Siou spolu s dalšími významnými spisovateli jako Chu Š', Lu Sün a Li Ta-čao na stránkách časopisu kritizovali tradiční čínskou společnost, zejména konfucianismus, a šířili západní filozofii, mezi jinými myšlenky demokracie, lidských práv a individualismu. Dále naváděli čínskou mládež k intelektuální, literární a kulturní revoluci, která by celý národ omladila.[1]

V roce 1917 byl Tu-siou jmenován děkanem Pekingské univerzity, kde se roku 1919 seznámil se skupinou marxistů vedenou Li Ta-čaem. Společně vydali zvláštní číslo Nového mládí celé věnované marxismu. V témže roce se Čchen Tu-siou zapojil do hnutí čtvrtého května a po jeho potlačení byl nucen rezignovat na pozici děkana a byl na tři měsíce, od června do září, umístěn do vazby. Krátce po propuštění se rozhodl odjet do Šanghaje.

Komunistická strana[editovat | editovat zdroj]

V roce 1920 vyslal Lenin do Číny agenty Kominterny, kteří měli za úkol kontaktovat Li Ta-čaa a Čchen Tu-sioua, považované za čínské odborníky na marxismus. S finanční podporou Kominterny založili 1. června 1921 Komunistickou stranu Číny a Čchen Tu-siou byl zvolen prvním předsedou. V roce 1922 na příkaz Kominterny vytvořil alianci s nacionalistickou stranou Kuomintang, vedenou Sunjatsenem. Aliance pokračovala i po Sunjatsenově smrti, když Kuomintang ovládl Čankajšek.

Mao Ce-tung, významný člen KS Číny, vydal roku 1926 spis Analýza tříd v čínské společnosti. Maova vize toho, jak má komunistická strana pracovat, se lišila od Čchenovy představy. Mao považoval za základnu strany rolníky, ale Čchen se podle západního vzoru opíral o dělníky. Mao Ce-tung měl výraznou podporu v sovětském vůdci Stalinovi a s jeho pomocí se mu podařilo roku 1927 obvinit Čchen Tu-sioua z trockismu. Kominterna ho mimo to obvinila i z neúspěšné spolupráce s Kuomintangem, poté co se spojenectví v roce 1927 rozpadlo. Následkem těchto obvinění byl v listopadu 1929 ze strany vyloučen. Několik let se s podporou čínských trockistů a dalších komunistických disidentů pokoušel znovu získat ve straně vliv, ale neuspěl.[2]

Tu-siou pak pracoval v Šanghaji jako spisovatel. V letech 1932 až 1937 byl vězněn nacionalisty v Nankingu, po napadení země Japonci ho však propustili. Během posledních let svého života tvrdě odsuzoval diktaturu Stalina a prosazoval demokratické hodnoty, jako jsou nezávislé soudnictví, existence opozičních stran, svoboda tisku a voleb.[1]

Zemřel v ústraní roce 1942. Po založení Čínské lidové republiky se stal vzorovým renegátem a byl uváděn jako příklad těch, kteří se odvrátili od stranické ortodoxie a měly by být převychováni.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Čchen Tu-siou na slovenské Wikipedii.

  1. a b Chen Duxiu | Chinese leader. Encyclopedia Britannica [online]. [cit. 2021-06-24]. Dostupné online. (anglicky) 
  2. Zheng Chaolin: Chen Duxiu and the Trotskyists. www.marxists.org [online]. [cit. 2021-06-24]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]