Čang Te-ťiang

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jump to navigation Jump to search
Čang Te-ťiang
Zhang Dejiang.jpg
Narození 4. listopadu 1946 (71 let)
Tchaj-an
Alma mater Univerzita Kim Ir-Sena (1978–1980)
Ocenění Řád přátelství
Politická strana Komunistická strana Číny
Manžel(ka) Sin Šu-sen
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Čang Te-ťiang (čínsky 张德江, pinyin: Zhāng Déjiāng; * 4. listopadu 1946) je čínský politik, vicepremiér Čínské lidové republiky a člen Stálého výboru Politbyra Ústředního výboru Komunistické strany Číny.

Život[editovat | editovat zdroj]

Čang Te-ťiang se narodil v okrese Tchaj-an v Liao-ningu a studoval korejštinu na univerzitě Jen-pien. Pak v srpnu 1978 nastoupil na Kim Ir-senovu univerzitu v Severní Koreji a v roce 1980 tam získal titul z ekonomie.

Politická kariéra[editovat | editovat zdroj]

Čangův politický postup začal v době vlády Ťianga Ce-mina a na jeho úspěchu se podílely vazby na Severní Koreu, které mu pomáhaly zvládat nelegální imigraci Severokorejců do Čínské lidové republiky. V březnu 1990 doprovázel Ťianga Ce-mina na cestě do Severní Koreje a krátce nato byl jmenován zástupcem tajemníka strany v Ťi-linu. V roce 1995 povýšil na tajemníka.

V roce 1998 se stal tajemníkem strany v Če-ťiangu a listopadu 2002 se přesunul na místo stranického vůdce v Kuang-tungu. Zde se pustil do integrace ekonomiky v deltě Perlové řeky. Hned po nástupu do funkce nechal vypracovat studie ohledně ekonomické propojenosti Hongkongu, Macaa, Kuang-tungu, Fu-ťienu, Ťiang-si, Kuej-čou, S’-čchuanu, Jün-nana, Chu-nana, Chaj-nana a Kuang-si. Někteří tyto plány kritizovali coby megalomanské, každopádně region za Čangovy vlády zažíval ekonomický rozkvět.

V roce 2008 se stal vicepremiérem Čínské lidové republiky pro energetiku, komunikace a dopravu.

V březnu 2012 nastoupil do funkce tajemníka strany v Čchung-čchingu, z které byl po aféře odvolán Po Si-laj.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Zhang Dejiang na anglické Wikipedii.