Rudé gardy

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Hrnek se symbolikou Rudých gard v obchodě se suvenýry

Rudé gardy (红卫兵, chung-wej-pching) byla čínská mládežnická organizace v době kulturní revoluce. Jejím programem byl kult osobnosti Mao Ce-tunga a boj proti všemu tradičnímu.

Rudé gardy byly založeny v květnu 1966 na pekingské střední škole Qīnghuá Dàxué Fùshŭ Zhōngxué. Organizátorkou Rudých gard byla profesorka Pekingské univerzity Nie Yuanzi. Gardy se šířily po celé zemi, kritizovaly vedení škol za konzervativní názory a dožadovaly se většího vlivu mladých na řízení společnosti, k agitaci využívaly velké ručně psané plakáty zvané dazibao. V srpnu 1966 podpořil Rudé gardy Mao Ce-tung, pro kterého byly masy oddaných mladých lidí ideálním nástrojem v boji proti jeho mocenským konkurentům. Vyhlásil proto heslo „Palte na štáby!“ a oznámil, že jen nezkažení mladí lidé mohou úspěšně bojovat proti čtyřem přežitkům – starému myšlení, staré kultuře, starým obyčejům a starým návykům. Po tomto požehnání z nejvyšších míst začaly oddíly zfanatizované mládeže v zelených uniformách s rudými páskami na rukávech terorizovat obyvatelstvo a ničit kulturní památky. Gardisté, mezi nimiž byly i desetileté děti, obviňovali své učitele, vlastní rodiče i vysoké funkcionáře z „kontrarevolučních názorů“, oběti byly ponižovány, mučeny a mnohdy i bez soudu zabíjeny. Počet gardistů údajně přesáhl jedenáct milionů.

V důsledku počínání Rudých gard zavládl v zemi chaos. Jednotlivé frakce gardistů bojovaly mezi sebou navzájem a mnohdy se obracely i proti armádě. Proto byl v únoru 1967 zahájen projekt posílání nejhorlivějších gardistů na venkov: oficiálně aby šířili revoluční myšlenky mezi rolnictvem, ve skutečnosti proto, aby se jich Mao zbavil. Vliv Rudých gard postupně slábl, od září 1967 byli zatýkáni a popravováni gardisté, kteří odmítali ukončit svoji činnost. V červenci 1968 byly Rudé gardy definitivně rozpuštěny.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]