Univerzita Čching-chua

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Univerzita Čching-chua
清华大学
Jedna ze starších budov univerzity (postavena 1917)
Jedna ze starších budov univerzity (postavena 1917)
Rok založení1911
Typ školystátní
Počty akademiků
Bakalářských studentů15 050
Další informace
SídloPeking
AdresaPeking, Čína
Zeměpisné souřadnice
http://www.tsinghua.edu.cn/
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Univerzita Čching-chua (čínsky v českém přepisu Čching-chua Ta-süe, pchin-jinem Qīnghuá Dàxué, znaky zjednodušené 清华大学, tradiční 清華大學, přepisováno také Tsinghua) je jedna nejvýznamnějších a nejdéle fungujících univerzit v Číně. Je členem Ťiou-siao Lien-meng, skupiny devíti elitních univerzit v pevninské Číně. Sídlí v pekingském obvodu Chaj-tien v přímém sousedství Pekingské univerzity.

Dějiny[editovat | editovat zdroj]

Univerzita Čching-chua byla založena v roce 1911 z peněz, které měla Čína zaplatit Spojeným státům americkým po prohraném Boxerském povstání – na základě pozdějšího návrhu ministra zahraničí Spojených států amerických Johna Haye dohodl v roce 1909 prezident Theodore Roosevelt s čínským velvyslancem Liangem Čchengem a americkým kongresem odpuštění 10,8 milionu dolarů z 30 milionů, které měla dynastie Čching zaplatit, za podmínky, že tyto peníze budou použity pro studium čínským studentů na amerických univerzitách. Univerzita Čching-chua proto vznikla jako předstupeň pro vzdělávání na amerických univerzitách, jejími prvními učiteli byli Američané z řad YMCA.

Vzhledem k vazbám na Spojené státy americké došlo na univerzitě na konci Čínské občanské války k značné personální změně – velká část profesorů odešla do Čínské republiky, kde založili v roce 1956 v Sin-ču Národní univerzitu Čching-chua.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Tsinghua University na anglické Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]