Trnová koruna

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Ježíš Kristus s trnovou korunou na hlavě
O mořském živočichovi pojednává článek Hvězdice trnová koruna.

Je to také název známé knihy Václava Beneše Třebízského.

Trnová koruna je v křesťanské terminologii jedním z pašijových nástrojů (Pašije jsou biblickým termínem pro utrpení Ježíše Krista, mučení, které předcházelo samotnému ukřižování).

Jde o trnový věnec, který vojáci Ježíšovi vsadili na hlavu před jeho ukřižováním. Spolu s rákosem („žezlem“) a purpurovým pláštěm sloužila jako bolestná parodie na jeho titul židovského „krále“ (obvinění, pro které byl oficiálně Pilátem odsouzen). Mluví se o něm v evangeliích a často jej zmiňují také další rané křesťanské texty. Jeden trn byl podle pověsti vložen do Svatováclavské koruny.

Podobně jako si náš Pán Ježíš Kristus vyvolil zemi zaslíbenou, aby v ní ukázal tajemství svého vykoupení, tak se zdá a věříme, že ke zbožnějšímu uctívání svého vítězství nad temnotou a smrtí si vyvolil obzvláště naši Francii, aby se od Východu na Západ uctívalo jméno Páně skrze přesun nástrojů jeho přesvatého utrpení, kterýžto přesun učinil náš Pán a vykupitel z řeckých končin, o nichž se říká, že ze všech končin východních jsou nejblíže Francii, která se dotýká hranic Západu.
— Gautier Cornut[1]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Svatý Ludvík, s. 106.

Literatura[editovat | editovat zdroj]