Věnec

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Další významy jsou uvedeny v článku Věnec (rozcestník).
Příklad květinové ozdoby ve tvaru věnce

Věnec je nejčastěji hmotný objekt ve tvaru toroidu nebo prstence. Slovo se používá i v přeneseném významu pro další entity, které svým tvarem toroid nebo prstenec připomínají.

Věnec se používá pro symbolický, magický nebo dekorativní význam. Může být použit jako ozdoba interiéru i exteriéru budov, jako ozdoba budov, osob, zvířat i předmětů při slavnostech nebo být sám o sobě v exteriéru předmětem zájmu. Věnec je významný historický symbol ve všech kulturách. Často je vytvářen z květin, stálezelených listnáčů nebo uctívaných dřeviny nebo rostlin kterým je přisuzována magická moc. Populární jsou vavřínové věnce, věnce ze jmelí, dubu, nebo pampelišek a sedmikrásek.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Etruské věnce[editovat | editovat zdroj]

Věnce byly používány už v dávných dobách v jižní Evropě. Nejznámější jsou památky etruské civilizace, šperky vyrobené ze zlata nebo jiných drahých kovů. Postavy z řeckých mýtů jsou často zobrazeny s věnci okolo hlavy. Starověcí římští spisovatelé hovoří o etruské corona sutilis, která byla věncem s listy.[1] Tyto věnce byly vytvořeny jako čelenka s tenkými tepanými listy připojenými k zdobenému pásku kovu. [2] Věnce byly rovněž používány jako symbol vládce u etruských panovníků.

Věneček s listy břečťanu a bobule, hlavou satyra na obou koncích z tepaných zlatých listů , etruské umělecké dílo, z období 400-350 př. n.l. Pochází z hrobu poblíž Tarquínia.

Rostlinami používanými při výrobě etruských šperků ve tvaru věnců patří břečťan, dub, oliva , myrta , vavřín, pšenice a vinná réva. Etruská symbolika byla převzata a užívána ve starověkém Řecku a Římě. Římští soudci, mimo další symboly, také nosili zlaté věnce.[3]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Wreath na anglické Wikipedii.

  1. HIGGINS, Reynold Alleyne. Greek and Roman Jewellery. [s.l.] : University of California Press, 1980. ISBN 978-0-520-03601-7. (anglicky) 
  2. DEPPERT-LIPPITZ, BARBARA; ANNE R. BROMBERG, JOHN DENNIS. Ancient gold jewelry at the Dallas Museum of Art. [s.l.] : Dallas Museum of Art in association with the University of Washington Press, 1996. ISBN 978-0-936227-19-1. (anglicky) 
  3. HADAS, Moses. A History of Latin Literature. [s.l.] : Columbia University Press, 1952. ISBN 978-0-231-01848-7. (anglicky) 

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]