Pilát Pontský

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Tento článek pojednává o římském prefektovi. Další významy jsou uvedeny v článku Pilát.
Antonio Ciseri:Ecce homo

Pilát Pontský (latinsky Pontius Pilatus, řecky Πόντιος Πιλᾶτος) byl v letech asi 26-36 n. l. římským prefektem provincie Judea.

Do úřadu byl jmenován roku 26 po svém předchůdci Valeriu Gratovi. Flavius Iosephus a Filón Alexandrijský jej líčí jako tyrana a nepřítele Židů bez pochopení pro jejich zvláštní náboženské tradice - nechal do Jeruzaléma vnést římské zástavy, což bylo vzhledem k předpisu zakazujícímu zobrazovat živé tvory provokací Židů. Židovské obyvatelstvo také popudil, když při stavbě akvaduktu čerpal peníze z chrámového pokladu. Pilátův brutální postup vůči Samařanům nakonec vedl k jeho sesazení - roku 36 byl nahrazen Marcellem. Podle Eusebia byl za Caligulovy vlády Pontský Pilát donucen spáchat sebevraždu. Syn Heroda Velikého zaslal bratrovi do Říma dopis, ve kterém si stěžuje na Pilátovu krutost. Doslova píše, že Pilát páchá „neustálé kruté popravy bez rozsudku“.[zdroj?]

Pontius Pilatus je však znám především jako člověk, který podle kanonických evangelií odsoudil Ježíše Krista. Pilátovo jméno se nachází ve starokřesťanských vyznáních víry, což způsobilo vznik rčení „Dostal se tam jako Pilát do kréda“ (tj. nechtěně, náhodou, nečekaně, bez vlastního přičinění).

Podle legendy se Pilátova manželka jmenovala Klaudia Prokula. Pravoslavnou církví je uctívána jako svatá.

Roku 1961 byl v Cesareji Přímořské nalezen nápis: „Obyvatelům Caesareje Pontský Pilát, prefekt Judska.“[1]

Jméno[editovat | editovat zdroj]

Pilát Pontský je chybně počeštěná verze latinského Pontius Pilatus. Ze jména Pontius se vyvozuje Pilátův samnitský původ (z rodu Pontiů (lat. Pontii). Jeho cognomen Pilatus či Pileatus, byl-li odvozen od výrazu pileus, což byla čapka, kterou nosili osvobozenci z otroctví, může napovídat, že se jednalo o osvobozeného otroka nebo jeho potomka.[2]

Existuje také domněnka, že snad mohl být potomkem samnitského generála Gaia Pontia.[3]

Pilátos (lat.pilatus) též obecně znamená "Kopiník"; "Ozbrojenec s oštěpem."[4] (Etymologicky je tím myšlena vrhací zbraň římských vojáků -pilum, což byly druhy lehkých kopí, kterými se dalo vrhat na dálku jako oštěpy).

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Fotografie dne – Pilát Pontský v Caesareji [online]. Eretz, 2006-09-03, [cit. 2011-08-28]. Dostupné online.  
  2. Encyclopaedia Britannica, 1911.
  3. Wroe, Ann. Pilate: The Biography of an Invented Man.
  4. Jan Heller: Výkladový slovník biblických jmen,2003.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • SCHÄFER, Peter. Dějiny židů v antice od Alexandra Velikého po arabskou nadvládu. 1. vyd. Praha: Vyšehrad, 2003. ISBN 80-7021-633-6. s. 108-109.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]